سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«وَ جَعَلْنا نَوْمَكُمْ سُباتاً (نباء/9)؛ و خواب شما را موجب آرامش قرار دادیم. در روایات متعدد پیرامون رؤیا آمده است که بعضی از خوابهای ما محصول دخالت و اذیت شیطان هستند که برای آزار بنی آدم این کار را انجام می دهد و جای نگرانی نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگران خوابهای بدتان نباشید!


«وَ جَعَلْنا نَوْمَكُمْ سُباتاً (نباء/9)؛ و خواب شما را موجب آرامش قرار دادیم.

در روایات متعدد پیرامون رؤیا آمده است که بعضی از خوابهای ما محصول دخالت و اذیت شیطان هستند که برای آزار بنی آدم این کار را انجام می دهد و جای نگرانی نیست.


زندگی با خواب آلودگی

نقل است كه: مردی به امام صادق(علیه السلام) عرض کرد: در خواب دیدم كه به تو گفتم: چه اندازه از عمرم مانده؟ و تو با دست اشاره به پنج كردى و دلم بدان گرفتار شده، فرمود: تو از من چیزى پرسیدى كه جز خدای عزّ و جلّ کسی جواب آن را نداند.‏(آسمان و جهان، ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج‏5، 151)  

بنابر این روایت چیزهایی از قبیل عمر افراد را نمی توان از طریق خواب حدس زد زیرا علم آن تنها در اختیار خداست رسول خدا بارها می فرمود من که پیامبر خدا هستم نمی دانم آیا تا لحظه ای دیگر زنده هستم یا نه! پس اگر کسی به جهت خوابی نگران شد به خدا توکل کند و صدقه بدهد و دیگر به آن نیندیشد.

از این قبیل خوابها در زندگینامه حضرت زهرا سلام الله علیها نیز نقل شده است:

روزی حضرت زهرا علیهاالسلام در خواب دید که به دستور پدر گرامی و همراه همسر و دو فرزندش از مدینه خارج شدند و ... سپس گوسفندی را ذبح کرده، از آن تناول فرمودند و همگی از دنیا رفتند. فردای آن روز عینا همان جریانهایی که در خواب دیده بود یکی یکی اتفاق افتاد و موجب حزن و اندوه آن حضرت گشت تا آنکه گوسفند ذبح شد و هنگام تناول آن رسید حضرت فاطمه به کناری رفت و گریست. رسول خدا جریان را از آن حضرت جویا شد سپس از جاى برخاست و پس از اینكه دو ركعت نماز بجا آورد با خداى خویش در این باره مناجات كرد، جبرئیل نازل شد و گفت: یا محمّد یك شیطانى است كه او را ذهار می گویند، او است كه باعث این خواب وحشتناك فاطمه شده، او مؤمنین را اذیت و دچار خوابهاى وحشتناك و محزون می كند.

رسول خدا فرمود: تا آن شیطان را آورد و به او گفت: تو فاطمه را دچار یك چنین ‏خوابى كرده‏اى!؟ گفت: آرى، پیغمبر خدا ضربتی بر سر او زد و آب دهان به او ریخت و به فاطمه اطهر فرمود: سخن او را بشنو و بدان كه چیزى نیست ‏(زندگینامه حضرت زهرا، آیه الله قزوینی)

آنگاه جبرئیل به حضرت محمّد صلى اللَّه علیه و آله و سلم گفت: هر گاه تو یا یكى از مؤمنین خوابى خوفناك دیدید بگوئید:

اعوذ بما عاذت به ملائكة اللَّه المقربون و انبیائه المرسلون و عباده الصالحون من شر ما رئیت و من رؤیاى.

سپس سوره حمد و سوره قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ و سوره قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ و سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخوانید و سه مرتبه آب دهان بطرف چپ خود بیفكنید اگر این كار را انجام دهید ضررى از خواب متوجه شما نخواهد شد.

تعریف کردن خواب برای دیگران به طور کلی خوب نیست. علم تعبیر خواب چیزی نیست که کسی آن را بدست آورد همیشه معبرین خواب، انسانهای برگزیده ای بودند که علم تعبیر را خداوند به ایشان عطا کرده بود اما از بابت دانستن حدس و گمان افرادی که قدری توانایی دارند نیز ،بهتر است از تعریف کردن خواب بد پرهیز کنیم

وقتی خوابهای ما متاثر از مسائل مختلفی همچون مشاهدات روزمره، حوادث محیط اطراف، خاطرات گذشته، ناراحتی های روانی، بیماریهای جسمانی، طرز فکر و اعتقادات ما و ... است، چگونه می توان بابت آنچه در خواب دیده می شود نگران شد و یا با اطلاعات داده شده از طریق خواب قضاوتی نمود. کسانی که اهل خرد و تعقل و اندیشه هستند، هیچگاه سرنوشت و آینده خود را به خوابهایشان نمی سپارند .

 

خواب بد را تعریف نکنید

قالَ یا بُنَیَّ لا تَقْصُصْ رُؤْیاكَ عَلى‏ إِخْوَتِكَ فَیَكیدُوا لَكَ كَیْداً إِنَّ الشَّیْطانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوٌّ مُبینٌ (یوسف/ 5)؛ گفت: فرزندم! خواب خود را براى برادرانت نقل مكن كه در كار تو نیرنگ خواهند كرد زیرا شیطان براى انسان دشمنى آشكار است.

تعریف کردن خواب برای دیگران به طور کلی خوب نیست. علم تعبیر خواب چیزی نیست که کسی آن را بدست آورد همیشه معبرین خواب، انسانهای برگزیده ای بودند که علم تعبیر را خداوند به ایشان عطا کرده بود اما از بابت دانستن حدس و گمان افرادی که قدری توانایی دارند نیز ،بهتر است از تعریف کردن خواب بد پرهیز کنیم و خود نیز هیچگاه تعبیر بدی روی خواب خود یا دیگران نگذاریم تعبیر بد مثل فال بد است که چون به دل بد می آورد، تاثیر بد نیز می گذارد بهترین کار این است که بگوییم ان شاءالله خیر است و به خدا واگذار کنیم. اگر مایلیم که تعریف کنیم سفارش شده که جز برای دوست یا فرد خردمند تعریف نکنید در حدیث نبوی است که: خواب خوب از خداست و چون یكى از شما خواب خوشى دید جز به دوست نگوید و چون خواب بدى دید به كسى نگوید و در سمت چپش آب دهان اندازد و پناه برد به خدا از شیطان رجیم و از شرّ آنچه در خواب دیده كه به او زیان نرساند.

کودک، خواب معصومانه فرشته

َرسُولُ اللَّهِ ص الرُّؤْیَا لَا تُقَصُّ إِلَّا عَلَى مُؤْمِنٍ خَلَا مِنَ الْحَسَدِ وَ الْبَغْیِ؛

همچنین رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: خواب را مگوئید مگر بر مؤمن بى‏حسد و بى‏ستم.(آسمان و جهان- ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج‏5، 164)   خواب تا زمانی که تعبیر نشود اگر هم اثر بدی داشته باشد، زیان نمی رساند پس از تعبیر بد باید پرهیز کرد. تعبیر بد شاید از باب تلقین یا فال بد زدن و یا به قول روانشناسان جذب انرژی منفی اثر بد خواهد گذاشت مخصوصا اگر دل بدان گرفتار شود و شخص انتظار تحقق آن را داشته باشد.

امام باقر علیه السلام فرمود که رسول خدا بسیار می فرمود: ِإنَّ رُؤْیَا الْمُؤْمِنِ تُرَفُّ بَیْنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ‏ عَلَى رَأْسِ صَاحِبِهَا حَتَّى یُعَبِّرَهَا لِنَفْسِهِ أَوْ یُعَبِّرَهَا لَهُ مِثْلُهُ فَإِذَا عُبِّرَتْ لَزِمَتِ الْأَرْضَ فَلَا تَقُصُّوا رُؤْیَاكُمْ إِلَّا عَلَى مَنْ یَعْقِل (بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ‏ج58، 174)‏؛ خواب مؤمن میان آسمان و زمین می چرخد بالاى سر خواب بیننده تا خودش آن را براى خود تعبیر كند یا دیگرى، و چون تعبیر شود به زمین چسبد، خوابتان را نگوئید جز به كسى خردمند

به همین جهت کسی که زیرک باشد خواب خود را خود تعبیر خوب خواهد کرد و به کسی نخواهد گفت: شنیدم أبو الحسن علیه السّلام می فرمود: بسا خواب بینم و آن را تعبیر كنم، خواب همان طور باشد كه تعبیر شود. (روضه کافی، 335)

 

انسیه نوش آبادی

گروه دین تبیان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین