تبیان، دستیار زندگی
مردان و زنان از لحاظ اغلب عوامل خطرساز بیماری‌ های قلبی از قبیل کلسترول بالا،‌ کم ‌تحرکی،‌ فشار خون بالا و سیگار...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکته قلبی در زنان کشنده‌ تر است


مردان و زنان اغلب از لحاظ عوامل خطرساز بیماری‌ های قلبی از قبیل کلسترول بالا،‌ کم ‌تحرکی،‌ فشار خون بالا و سیگار کشیدن با هم تفاوتی ندارند اما برخی از تفاوت ‌های جنسیتی از لحاظ بروز، ‌علایم و پیامد بیماری ‌های قلبی بین آن ها وجود دارد.

قلب

زنان در مقایسه با مردان، با احتمال بیشتری ممکن است از بیماری قلبی بمیرند. آن ها با احتمال 2 برابر بیشتر از مردان در طول 6 سال پس از حمله قلبی اول شان ممکن است دچار حمله قلبی دوم شوند و به اندازه مردان نیز پس از جراحی بای ‌پس یا آنژیوپلاستی بهبود پیدا نمی ‌کنند. اما در مقابل، زنان نسبت به مردان 10 سال دیرتر دچار بیماری‌ های قلبی می‌ شوند.

شروع دیررس بیماری ‌های قلبی در زنان احتمالا ناشی از اثرات محافظتی استروژن‌ های (هورمون ‌های جنسی زنانه) تولیدشده در تخمدان ‌ها است که تا زمان یائسگی ادامه دارد. اما از آن جایی که زنان بعدها دچار بیماری قلبی می ‌شوند، با احتمال بیشتری ممکن است بیماری‌ های همراه مانند دیابت، باعث ایجاد اختلال در درمان و بهبودی زنان از بیماری قلبی شود.

زنان همچنین دارای قلب و عروق کرونر (عروق‌ تغذیه ‌کننده قلب) کوچک ‌تری هستند‌ که به نوبه خود ممکن است انجام جراحی قلب را مشکل‌ تر کند و کارایی برخی از تکنیک‌ های استاندارد تشخیصی مانند آنژیوگرافی عروق کرونر را نیز کمتر کند.

امکان خطا در تشخیص نادرست سکته قلبی زنان بسیار بالاست، چرا که معمولاً با درد شکم همراه است و ممکن است حمل بر اختلال گوارشی شود.

آنژیوگرافی برای یافتن پلاک ‌های مملو از کلسترول که در عروق خونی برجسته شده و باعث انسداد این شریان ‌ها می‌ شوند، شیوه‌ خوبی است. پلاک ‌های شریانی معمولا در مردان این‌ گونه تشکیل می‌ شوند. اما در زنان پلاک‌ های چربی ممکن است به صورتی یکنواخت در طول دیواره‌ های شریان ‌ها تشکیل شوند و به داخل رگ برجستگی نداشته باشند‌ و در نتیجه در آنژیوگرافی معمولا تشخیص داده نشوند.

حمله ‌های قلبی در مردان معمولا ناشی از پارگی پلاک‌ های شریانی است که باعث می‌ شود در محل پلاک لخته ‌ای تشکیل شود و جریان خون در شریان متوقف شود.

زنان با احتمال بیشتری نسبت به مردان ممکن است دچار بیماری عروق کوچک (میکروواسکولر) باشند؛ به این معنا که شاخه‌ های ریز و میکروسکوپی شریان‌ های کرونر (شریان ‌های تغذیه ‌کننده قلب) تنگ و باریک شوند.

این رگ‌ های میکروسکوپی که به دلیل کوچکی ‌شان در آنژیوگرافی دیده نمی‌ شوند، قلب را تغذیه می ‌کنند و آن را سالم نگه می ‌دارند. حتی هنگامی که شریان‌ های اصلی کرونر باز هستند،‌ بیماری عروق میکروسکوپی ممکن است رسیدن اکسیژن به قلب را محدود کند و باعث درد قلبی و سایر علایم شود.

خانم ها، بیماری قلبی را جدی بگیرید

سکته قلبی زنان، معمولا، با اختلال گوارشی به اشتباه گرفته می شود

همچنین امکان خطا در تشخیص نادرست سکته قلبی زنان بسیار بالاست، چرا که معمولاً با درد شکم همراه است و ممکن است حمل بر اختلال گوارشی شود.

به گزارش "پُرتال بیماران پزشکان قلب" آلمان، زنان، برخلاف مردان، به هنگام سکته قلبی اغلب در قسمت بالای شکم احساس درد می کنند و همچنین دچار حالت تهوع و سرگیجه می شوند.

دکتر نوُربرت سمتکا، رئیس اتحادیه پزشکان قلب در مونیخ، تاکید می کند که در چنین مواردی باید حتما اورژانس را خبر کرد. به ویژه اگر بر نشانه های مزبور، عرق ریزی، تنگی نفس و احساس ترس اضافه گردد.

سکته قلبی در مردان معمولا ً با احساس درد وسط قفسه سینه توام است که اغلب به بازوی چپ و و چانه پایینی سرایت می کند.

به گفته پزشکان متخصص، بهتر است که در چنین مواردی از امکان خطا نترسیم و حتما  پزشک اورژانس را فرا خوانیم.

پنج راهکار ساده برای کاهش خطر بروز امراض قلبی

یک کارشناس طب پیشگیری امراض قلبی و کاردیولوژی در یک مقاله جدید به پنج راهکار ساده برای کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی اشاره کرده است.

دکتر "هولی اندرسون" رییس بخش آموزش و تحقیق در انستیتو قلب "رونالد او. پیرلمن" در بیمارستان "پریسیباتیریان" نیویورک و مرکز پزشکی "ویل کورنل" در این مقاله خاطر نشان کرده است: حدود 58 میلیون نفر در آمریکا به بیماری ‌های قلبی مبتلا هستند و به همین خاطر مردم باید درباره فاکتورهای خطرزا و راه ‌های پیشگیری از بیماری‌ های قلبی بیشتر آموزش ببینند.

دکتر اندرسون تاکید دارد که با چند راهکار ساده می ‌توان سلامت قلب را تا مدت زیادی در طول عمر تضمین کرد.

راهکار اول: به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، در این مقاله تاکید شده است که همواره مهم ترین فاکتورهای عددی مربوط به وضعیت سلامت جسمی خود مثل فشارخون، کلسترول و تری گلیسیرید را کنترل کنید و از پزشک خود درخواست کنید که همواره این فاکتورها برای شما اندازه‌ گیری کند.

راهکار دوم:  ورزش را آغاز کنید. فقط برای 20 تا 30 دقیقه در روز و یا چند روز در هفته پیاده روی کنید چون این روش می ‌تواند خطر مرگ زودرس را بیش از 50 درصد کاهش دهد.

فعالیت فیزیکی فشارخون را پایین می آورد، کلسترول را بهبود می ‌بخشد، موجب کاهش سطح استرس می‌ شود، کیفیت خواب را افزایش می ‌دهد، خلق و خوی فرد را تقویت می‌ کند و با افزایش قدرت ذهنی از تحلیل رفتن حافظه جلوگیری می‌ کند.

راهکار سوم: خندیدن است، فقط 15 دقیقه خندیدن در روز معادل حدود 30 دقیقه ورزش آیروبیک برای سلامت قلب و عروق مفید است.

تحقیقات نشان می‌ دهد که خنده،‌ درد و اضطراب را کاهش می ‌دهد، سلامت عملکرد عروق خونی را تقویت می‌ کند و با افزایش میزان ترشح هورمون ‌های مغزی موجب بهبود خلق و روحیه مثبت می ‌شود.

نکته مهم چهارم: توجه بیشتر به اندازه دور کمر به جای تمرکز بر روی وزن است. اندازه دور کمر یک مقیاس مناسب تر برای بررسی سلامت کلی بدن است چرا که میزان چربی دور شکم به طور مستقیم با افزایش فشار خون و افزایش مقدار کلسترول ارتباط دارد و می ‌تواند خطر ابتلا به دیابت را تشدید کند.

نکته پنجم: که البته بسیار ساده اما حائز اهمیت است، خوابیدن به اندازه کافی است. فقدان و کمبود خواب موجب افزایش فشار خون، تشدید استرس، افزایش اشتها و کاهش متابولیسم و همچنین کاهش توان ذهنی می‌ شود.

فرآوری- معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

ترجمه: دکتر زهرا عباسی ‌پور

وب سایت مهندسی صنایع غذایی

ایسنا

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

 ارتباط خستگی مفرط و بی خوابی با بروز حمله قلبی در زنان

افزایش بیماری‌ های قلبی در زنان شاغل

خانم ها، بیماری قلبی را جدی بگیرید

بیماری قلبی در زنان

خانم ها لطفاً مراقب قلب خود باشید

تهدید سلامت قلب در زنان

مطالب کامل و جامع درباره بیماری های قلب و عروق

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.