وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هنرمندان موسیقایی معاصر بر خلاف گذشتگان از قدرت خلاقیت كمتری برخوردار هستند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موسیقی كشور از عدم خلاقیت هنرمندان رنج می‌برد


یك خواننده و آهنگساز پیشكسوت جامعه موسیقی را به سبب عدم نوآوری در رنج دانست و گفت: هنرمندان موسیقایی معاصر بر خلاف گذشتگان از قدرت خلاقیت كمتری برخوردار هستند.


موسیقی كشور از عدم خلاقیت هنرمندان رنج می‌برد

'امین الله رشیدی' اظهار داشت: هم اكنون تعداد انگشت شماری از اساتید موسیقی دهه 30 كه اوج هنر ، ادبیات و موسیقی بود در كشور وجود دارند كه متاسفانه آنان نیز در ورطه فراموشی گرفتار شده اند.

وی گفت: امیدوارم مسوولان و متولیان فرهنگ و هنر كشور در سال جدید تا دیر نشده قدر پیشكسوتان و بزرگان ایران زمین را بیش از گذشته دانسته و سعی در انتقال تجارب و اندوخته های آنان به جوانان علاقه مند را داشته باشند.

رشیدی، وضعیت موسیقی فعلی كشور را بحران زده توصیف و تصریح كرد: من از نسل باقیمانده از دهه 30 به عنوان دوران شكوفایی موسیقی هستم و می توانم اطلاعات مفیدی به نسل جوان ارائه دهم ولی متاسفانه هیچ حمایتی از امثال من نمی شود.

وی ادامه داد: موسیقی ایرانی را می توان به دو شاخه سنتی و مدرن تقسیم كرد و اگر متولیان فرهنگی تنها به موسیقی سنتی بها دهند و همین روند را تكرار كنند، به نوعی در جا خواهیم زد كه آن هم در نهایت منجر به ضعف بیش از پیش این هنر خواهد شد.

رشیدی افزود: حمایت افسار گسیخته از موسیقی مدرن هم جایز نیست بلكه باید با ایده های مدیریتی خلاق در موسیقی ایران تحولی ایجاد كرد تا ریشه در سنت ها و باورهایمان داشته باشد.

تاریخ نشان داده كه ایرانیان از هوش و استعداد بالایی برخوردار هستند و اگر مسوولان و متولیان با ایجاد امكانات و دعوت از بزرگان هنر گام بردارند بطور قطع شاهد ریشه كنی این تهاجمات فرهنگی خواهیم بود.

وی متذكر شد: اگر روند حمایت صحیح از هنر موسیقی تداوم نیابد جوانان این مرز و بوم به سراغ موسیقی های غربی و زیرزمینی خواهند رفت، در حالی كه اشعار بزرگانی چون مهدی اخوان ثالت، نادر نادرپور، محمد رضا شفیعی كدكنی، فریدون مشیری را در كشور داریم.

این خواننده و آهنگساز پیشكسوت اظهار داشت: بر اساس شنیده هایم از یك مقام مسوول ما هم اكنون بیش از 50 گروه موسیقایی زیرزمینی داریم كه یكسری هرز واژه هایی را برای آینده سازان این مز و بوم تولید می كنند.

رشیدی گفت: تاریخ نشان داده كه ایرانیان از هوش و استعداد بالایی برخوردار هستند و اگر مسوولان و متولیان با ایجاد امكانات و دعوت از بزرگان هنر گام بردارند بطور قطع شاهد ریشه كنی این تهاجمات فرهنگی خواهیم بود.

وی درباره‌‌‌‌‌ نقش و جایگاه هنر موسیقی در رسانه ها خاطرنشان كرد: هنر تونایی این را دارد كه مسائل و مباحث را به طرز خاصی نشان دهد و هنرمندان برای مطرح شدن نیاز به رسانه ها دارند.

وی افزود: رسانه ها باید بتوانند و بخواهند آنهایی كه هنری دارند را به جامعه معرفی كنند و این امر نیز باعث می شود كه مردم هم خوشحال و راضی باشند.

خواننده اثر 'عطر گیسو' در ادامه افزود: حق هنرمند موسیقی باید ادا شود و نباید خواسته های او را نادیده گرفت.

امین الله رشیدی متولد 1304، نخستین خواننده ایرانی آشنا با خط بین‌المللی موسیقی 'نت' به شمار می آید. آهنگسازی و خوانندگی رشیدی در رادیو تهران از سال 1327 خورشیدی آغاز شد و تا پایان سال 1344 به طور پیوسته ادامه یافت. وی تاكنون بیش از 120 آهنگ ساخته‌ است

بخش هنری تبیان


منبع:خبرگزاری ایرنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین