تبیان، دستیار زندگی
در همین مقطه، تلویزیون روزهای پرخبر و شلوغی را پشت سر می گذاشت. علی شاه حاتمی که دو سال پشت سر هم سریال های نوروز شبکه اول را ساخته بود، برای سومین بارداشت سریال نوروز این شبکه را می ساخت. کاظم راست گفتار که همه با فیلم سینم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ببخشید، تلویزیون پول ندارد سریال بسازد!

سال قبل در همین مقطه، تلویزیون روزهای پرخبر و شلوغی را پشت سر می گذاشت.

علی شاه حاتمی که دو سال پشت سر هم سریال های نوروز شبکه اول را ساخته بود، برای سومین بارداشت سریال نوروز این شبکه را می ساخت. کاظم راست گفتار که همه با فیلم سینمایی پر فروشش او را می شناختند، تازه سریالش را کلید زده بود. مهران مدیری دو کمدین محبوب یعنی شفیعی جم رضویان را دور هم جمع کرده بود. نادر مقدس هم داشت برای شبکه تهران در این هیاهوی کارهای کمدی یک ملودرام به نام «دوباره زندگی» را می ساخت.

اما راستی امسال چرا اینقدر اوضاع تلویزیون آرام است. اصلاً خبر دارید مسؤولان که همه ساله یکی از مهمترین دغدغه هایشان ساخت سریال برای ایام نوروز بود، امسال چه کارهایی را آماده کرده اند؟!

مگر علی شاه حاتمی، رامبد جوان و جواد رضویان برای نوروز طرح هایشان را تصویب نکرده بودند. پس چرا کارهایشان را کلید نزدند؟

یعنی تلویزیون فراموش کرده پس از سال ها که مردم را به دیدن سریال در این ایام عادت داده، برای شب های نوروز سریال بسازد...؟

شبکه یک؛ «پایان نمایش» یا...!

شبکه اول سیما تنها شبکه ای بود که از ماه ها قبل به دنبال ساخت سریالی خوب و قابل قبول برای این ایام بود.

ماه ها پیش که شاید هیچ کدام از شبکه های هنوز به فکر پیدا کردن طرح خوب برای نوروز نیفتاده بودند، در دفتر مدیر گروه فیلم و سریال شبکه اول سیما برای انتخاب طرح بروبیای خاصی بود.

آن زمان میان آدم های مختلفی که «فرجی»، مدیر گروه فیلم و سریال برای تهیه سریال نوروزش کاندیدا کرده بود، سیدکمال طباطبایی گزینه ای بود که برای تهیه سریال نوروز انتخاب و قرار شد با انتخاب طرحی متناسب و کارگردانی قابل قبول، مراحل پیش تولید سریال نوروز شبکه اول سیما شروع شود.

اما در حالی که طرح خوب هم پیدا شد و اتفاقاً یک نویسنده صاحب نام هم حاضر به نگارش کار، به ناگهان خبر رسید که علی شاه حاتمی با یک کمدی جنگی دیگر در گروه حماسه و دفاع تصویب کرده است، برای چهارمین بار می خواهد سریال نوروز را دست بگیرد.

گروه فیلم و سریال به همین دلیل پروژه ای که حتی تا مرحله نگارشش هم پیش رفته بود را متوقف کرد تا شاه حاتمی که طی این سال ها اعتبار خاصی در شبکه یک به دست آورده، برای چندمین بار سریال نوروز را بسازد.

مرحله اولیه کارشاه حاتمی خیلی زود پیش رفت. حسین صابری تهیه کننده کارهای قبلی شاه حاتمی، تهیه این کار را به عهده داشت و قرار شد مثل بقیه کارهای شاه حاتمی، کار با یک طرح اولیه که محسن دامادی ظاهراً آن را نوشته بود، کلید بخورد.

حتی قضیه آنقدر جدی بود که در دفتر حسین صابری چند روزی پیش تولید اولیه کار هم شروع شد، ولی تصمیم دسته جمعی مدیران سیما و به عبارت بهتر، نبود پول، باعث شد چهارمین تجربه نوروزی شاه حاتمی نقش برآب شود.

در حال حاضر هم شبکه اول سیما کار مشخصی، مختص نوروز ندارد که بخواهیم از آن نام ببریم. کل موجودی این شبکه برای پخش در این ایام، یک مجموعه 13 قسمتی به نام «پایان نمایش» است که موضوعش ربط آنچنانی به این ایام ندارد، اما به هرحال مثل لنگه کفشی در بیابان می ماند. البته گفته می شود محمد درمنش هم دارد کاری برای این ایام می سازد. خدا را چه دیدید، شاید این کار هم یکی از سریال های نوروزی شبکه اول سیما باشد.

شبکه دو؛ این شبکه را دست کم نگیرید!

در حالی که شبکه دو این روزها دوران پرکاری را پشت سر می گذارد و قصد دارد با ساخت سریال های قابل قبول دوباره اعتبار سال های نه چندان دور خود را به دست آورد، اما برای نوروز امسال شاید به دلیل همان تصمیم دسته جمعی کار خاصی را جلوی دوربین نبرده است.

البته حسین قناعت که دو کار کودک و نوجوان قابل قبول در سیما دارد، این روزها مشغول ساخت یک سریال 26 قسمتی برای گروه کودک و نوجوان شبکه دو است.

کاری که قرار است 15 قسمتش در ایام نوروز روی آنتن برود و بقیه آن بعد از اینایام، اما خودتان بهتر می دانید که مطمئناً این کار نمی تواند شب های نوروز همه را دنبال خود بکشاند.

چون به هر حال کاری است برای کودکان و اساساً قرار بوده در باکس کودک و نوجوان پخش شود، نه در بخش سریال های شبانه، اما شبکه دو را نمی توان این روزها خیلی دست کم گرفت.

این شبکه به شبکه مرموزی تبدیل شده که هر از گاهی با سریال هایش مخاطب را بدجوری غافلگیر می کند.

خدا را چه دیدید، شاید امسال هم به ناگهان کاری روی آنتن این شبکه رفت و همه را انگشت به دهان کرد.

«او یک فرشته بود» را که به یاد دارید...!

شبکه سه؛ به امید مخاطب انبوه

این را می دانیم که رامبد جوان رابطه خوبی با گروه فیلم و سریال شبکه سه نداشت و وقتی برای اولین بار خبر ساخت سریال نوروز شبکه سه توسط جوان در «بانی فیلم» چاپ شد، خیلی ها را حیرت زده کرد.

ولی بد نیست بدانید این خبر واقعاً درست بود.

رامبد جوان دو – سه ماه قبل، بعد از صحبت های مسالمت آمیزی که با شبکه سه داشت، به تهیه کنندگای محمدرضا تخت کشیان طرحی را به تصویب رساند و قرار شد آن را جلوی دوربین ببرد.

اما توافق دسته جمعی شبکه ها برای جلوگیری از خرج تراشی باعث شد پرونده این کار به بعد از نوروز موکول شود. یعنی از همین حالا می توانید مطمئن باشید بعد از رسیدن اولین بودجه در سال جدید، رامبد جوان جزو اولین کارگردانانی خواهد بود که کارش را کلید خواهد زد. بعد از بسته شدن پرونده رامبد جوان، شبکه سه که طنز محبوب «شب های برره» را روی آنت داشت، تصمیم گرفت با افزایش قسمت های کار به 130 قسمت، پخش آن را به نوروز هم بکشاند و آن را به جای سریال نوروز، در قالب یک ویژه برنامه روی آنتن ببرد. ولی همان طور که می دانید، اتفاقاتی رخ داد و این مجموعه ترجیحاً پخشش برای همیشه متوقف شد تا تیر شبکه سه در مورد این مجموعه به سنگ بخورد.

بعد از این اتفاق، شبکه سه به سراغ گزینه ای که البته از قبل هم حساب هایی روی آن باز کرده بود، یعنی «غریبه در شام» رفت.

غریبه در شام کار نسبتاً عظیمی از محمدحسین لطیفی است که قرار بود ایام محرم پخش شود، اما روند کند تولید این سریال آن را به پخش در این ایام نرساند.

مدیران شبکه سه هم باتوجه به تداخل اربعین با عید، تصمیم گرفتند این مجموعه را به جای نگه داشتن در آرشیو، در ایام نوروز روی آنتن بفرستند تا خیلی هم آنتن این شبکه خالی نباشد. البته در زمان کلید خوردن غریبه در شام، خیلی ها می گفتند این کار قرار نیست در ایام محرم به پخش برسد و این نشان می دهد پخش این کار در نوروز خیلی هم بی حساب و کتاب و اتفاقی نبوده است!!

به هر جهت غریبه در شام که البته با نام «وفا» قرار است پخش شود، هدیه شبکه سه در ایام نوروز است و با وجود داستان و نوع ساختار و بازیگران کار و این بی رمقی آنتن، پیش بینی می شود کاری پربیننده در ایام نوروز شود.

راستی یادتان نرود که شبکه سه یک ویژه برنامه دیگر هم در این ایام دارد، شبکه سه و نیم به کارگردانی داریوش کاردان هم در قالب 15 قسمت به شکل ویژه هر شب قرار است روی آنتن برود که باید در انتظار نشست و دید کاردان برای مخاطبان نوروزی اش چه چیزی تدارک دیده است.

شبکه تهران؛ همه چیز در طبق اخلاص

ابتدا قرار بود رضا جودی، تهیه کننده ای که سال قبل سریال دوباره زندگی را در ایام نوروز برای این شبکه تهیه کرده بود، تهیه سریال دیگری را برای این ایام به دست گیرد، اما توافقات بین او و گروه فیلم و سریال شبکه تهران صورت نگرفت تا ساخت سریال توسط جودی به سرانجام نرسد.

همان توافقات بین جواد رضویان و شبکه تهران، صورت گرفت و طرح رضویان در گروه فیلم و سریال این شبکه تصویب شد تا او سریال نوروز 85 این شبکه را جلوی دوربین ببرد.

این توافقات چیزی نبود جز جذب اسپانسر برای کار، پس به این ترتیب توافق دسته جمعی مبنی بر عدم ولخرجی هم زیاد به این کار مربوط نمی شد، اما اتفاق دیگری افتاد تا شبکه تهران هم مثل بقیه شبکه ها از خبر ساخت سریال بگذرد.

این اتفاق چیزی نبود جز پیدا نشدن اسپانسر برای این سریال.

شبکه تهران هم که تقریباً جیبش از همه شبکه ها خالی تر است طرح رضویان را در آرشیو گذاشت تا بعد از عید با بودجه جدید به سراغش رود.

حالا هم تمام موجودی شبکه تهران یک سریال پخش نشده به نام «راز قفنوس» است و یک طنز روتین به نام «زندگی به شرط خنده» که از پس فردا روی آنتن می رود و قرار است در نوروز هم 15 قسمتش به شکل ویژه پخش شود.

به ین ترتیب این شبکه هم با این دو کار که البته هیچ کدام به قصد و نیت نوروز تولید نشده اند، پرونده نوروز خود را می بندد.

ببخشید، تلویزیون یادش رفت سریال بسازد!

امسال خیلی آگاهانه هیچ کدام از شبکه های کاری مختص عید نوروز تولید نکرده اند. شبکه اول که هنوز تکلیف خودش رانمی داند، شبکه دو از سر ناچاری به یک تولید کودک و نوجوان روی آورده، شبکه سه می خواهد سریال ایام محرمش که به پخش نرسید را پخش کند و خلاصه شبکه تهران هم طنز روتین و یک سریال از قبل تولید شده اش را می خواهد به جای سریال نوروز پخش کند.

این اوضاع شاید نسبت به سال قبل که رقابت بی نظیری بین سریال های نوروز شکل گرفته بود، کمی خنده دار به نظر برسد.

اما همان طور که خودتان می دانید، اوضاع مالی هر از گاهی خراب می شود وامسال هم تلویزیون اواخر سال با بحران شدید مالی که برایش پیش آمد، ترجیح داد به جای خرج تراشی هر آنچه در دست دارد را راهی آنتن کند.

پس آنچه نوشتیم ظاهر و باطن تلویزیون در نوروز 85 است.

شما هم می توانید فکر کنید تلویزیون یادش رفته سریال بسازد، به هر حال یک سال هزار سال نمی شود.

احتمالاً عید سال 85 فقط باید روی فیلم های سینمایی تلویزیون حساب ویژه باز کرد، البته اگر اتفاق غیر منتظره ای نیفتد!