تبیان، دستیار زندگی
فطرت را در معنی، عبارت از گرایش‎های ذاتی و سرشتی می‎دانند كه در نقطه مقابل اكتساب، تاثیر محیط و تعلیم و تربیت قرار می‎گیرد، اگر فطرت را همچون منشوری بدانیم، از هر جنبه كه به آن بنگریم تجلی خاصی در آن می‎بینیم. یكی از وجوه مسلم فطرت انسان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گران ترین گوهر هستی

گران ترین گوهر هستی، وجود ما


فطرت را در معنی، عبارت از گرایش‎های ذاتی و سرشتی می‎دانند كه در نقطه مقابل اكتساب، تاثیر محیط و تعلیم و تربیت قرار می‎گیرد، اگر فطرت را همچون منشوری بدانیم، از هر جنبه كه به آن بنگریم تجلی خاصی در آن می‎بینیم. یكی از وجوه مسلم فطرت انسان، گرایش به ارزشها و نفی ضد ارزشهاست.


ارزشها، مفاهیمی مطلوب، یادگرفته شده و سازه‎های نظری هستند كه انتخاب‎ها براساس آنها صورت می‎گیرد و فرد را به عمل وا می‎دارد. در جامعه دو دسته ارزش جریان دارد، یكی ارزشهای سنتی و دیگری ارزشهای پیش بینی نشده است. ارزشهای سنتی به وسیله فرهنگ یك جامعه منتقل می‎شود و ارزشهای پیش‎بینی نشده قبلاً وجود نداشته و مقتضیات زمان آنها را برای فرد جالب و دارای كشش نموده است، جوانان معمولاً به سمت ارزشهای پیش‎بینی نشده گرایش دارند و همین امر باعث برخورد آنان با بزرگسالان و والدین كه نماینده ارزشهای سنتی هستند می‎شود و در برخی موارد به مشاجره می‎انجامد و حتی به كناره گیری و فرار از خانه منتهی می‎شود.

حجة الاسلام قرائتی در  نامه ای به دختران مورد خطاب خود این چنین آنها را به سوی ارزش ها و حجاب راهنمایی می کند .

غفلت بزرگترین خطر برای انسان است ، غلفت از خداوند خالق هستی ، از مرگ و معاد ، از جوانی ، استعدادها ، ارزش ها و کرامت های انسانی ، از جامعه ، دوستان و محرومان ، از توطئه های دشمنان و ترفندها . هرچیز و هرکس ما را غافل کند ، مارا به خطر می اندازد و بزرگ ترین دشمن ماست و هر چیز و هرکس ما را از غفلت بیرون آورد و به ما هشدار دهد ، بهترین دوست ماست .

دوست ما خداوند است که به ما هستی داد و به ما عقل ،  فکر ، علم ، هدایت ، قدرت تشخیص و انتخاب داد و طبیعت را تسخیر ما کرد و هم اوست که کار نیکوی ما را به چند برابر خریداری می کند .

دوست ما ، پیامبر عزیز اسلام است که با بوسیدن دست دخترش در عصر زنده به گور کردن دختران ، به زنان مقام داد و برای زن حق مالک شدن ، رای داشتن ، تحصیل کردن ، انتخاب همسر و نظارت بر همه ی امور ، یعنی حق امر به معروف و نهی از منکر قائل شد و زن را مثل مرد برای رسیدن به همه ی کمالات شایسته دانست .

اما دشمن ما ، شیطان است که با وسوسه ی خود آدم و حوا را فریب داد و آنان را به کاری وادار کرد که موجب کنار رفتن پوشش بهشتی آنان گردید . آری برهنگی اولین برنامه ی شیطان و اولین نتیجه ی عصیان انسان بود .

دشمن ما ، تفکری است که زن را برای هوسبازی ، تفنن و کامیابی می خواهد و عکس او را وسیله ی تبلیغاتی برای اجناس خود قرار می دهد .

خواهرم و دخترم ! من از شما می پرسم :

چرا دشمنان ما پیشرفت های علمی خود را از ما دریغ می کنند ، اما نسبت به آنچه دختران و پسران ما را فاسد می کند ، بخشش می کنند ؟ !

در استقلال کشور و دفاع از میهن ، زنان پوشیده بیشتر فرزندان خود را به جبهه فرستادند ، یا زنان بدحجاب ؟ !

در اقتصاد و صادرات کشور ، تولیدات کشاورزی و صنایع دستی بیشتر تولید زنان با حجاب است یا بدحجاب ؟!

اگر به کشور عزیز ما هجومی شود ، مردان و زنان با ایمان زودتر فرار می کنند یا عناصر سست ایمان ؟ !

اعتقاد دختران پوشیده راحت تر است یا دختران بدحجاب ؟!

اگر برادر شما بنای ازدواج داشته باشد و شما را وکیل کند ، آیا شما دختری را برای او انتخاب می کنی که هر روز چشم هزاران جوان هرزه به او افتاده یا کسی را که عفاف و حجاب او کامل تر و از چشم هوسبازان دورتر بوده است ؟!

آیا افت تحصیلی ، نگرانی و اضطراب ، امراض روانی و مقاربتی ، فرزندان سرراهی ، سقط جنین ، فرار از خانه ، ولخرجی و بهانه گیری ، اسراف و تجمل گرایی ، گناه و بی بند و باری در میان دختران با تقوا بیشتر است یا دختران رها و بدحجاب ؟!

خواهرم و دخترم !

گران ترین گوهر هستی، وجود ما

امروز هزاران خواهر شما با حجاب کامل ، به عالی ترین درجات علمی رسیده و در صحنه های فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی کشور درخشیده اند .

خواهرم ودخترم !

کمال آفرینش ما ، در بندگی خداست نه در اسارت هوس ها .

خواهرم و دخترم !

مگر شما جواهرات قیمتی خود را در پوشش قرار نمی دهید تا از دسترسی نااهلان دوربماند ؟ !چه گوهری گران تر از وجود خود شماست ؟! چرا خود را ارزان در جلوی هر چشمی قرار می دهی ؟! مگر نه این است کسانی که به شما نگاه بد می کنند ، شما را برای خودشان می خواهند ؟!

خواهرم و دخترم !

اگر جلوه گری و دلربایی امروز شما ، علاقه ی مردی را به همسرش کم کرد ، فردا زن زیبای دیگری با جلوه گری خود ، دل شوهر شما را خواهد ربود و رونق زندگی شما را کم خواهد کرد .

خواهرم و دخترم !

چه بسا لباس و آرایش فریبنده ای که دل فقرای بسیاری را به درد خواهد آورد و یقیناً شما راضی نخواهید بود برای خودنمایی ، همنوعان تهی دست خود را دچار ناراحتی و پریشان خاطری کنید .

خواهرم و دخترم !

اشتباه می کند کسی که خیال می کند بی حجابی نشانه ی تمدن است ، خیال می کند نگاه آلوده ی دیگران به او به سود اوست .

نوجوان، در دوران بلوغ به مسائلی كه آن سوی طبیعت وجود دارد توجه می كند و می خواهد پشت پرده را ببیند. از دنیای مادیات بگذرد و جهان آخرت، ایده آل های اخلاقی و مسائل غیر طبیعی را بشناسد.

خیال می کند جلوه گری گناه ساده ای است و نمی داند همین کار به ظاهر ساده ، ممکن است دانشجویی را در فصل امتحانات دچار شکست کند و یا راننده ای را به تصادف کشاند و یا آرامش خانواده ای را به نگرانی تبدیل کند .

نوجوان، در دوران بلوغ به مسائلی كه آن سوی طبیعت وجود دارد توجه می كند و می خواهد پشت پرده را ببیند. از دنیای مادیات بگذرد و جهان آخرت، ایده آل های اخلاقی و مسائل غیر طبیعی را بشناسد. "دوریس اودلوم" می گوید: یك نوجوان بدون زمینه مذهبی و دینی، شبیه به كشتی بدون سكّان است. نوجوان به دنبال ستاره است. از الگوها و اسوه ها لذّت می برد. این الگوها نوجوانان را به ارزش های معنوی راهنمایی می كند. پس نوجوانان تمام اعتقادات قبلی خود را كه از خانواده و دیگران گرفته بودند، باز شناسی می كند و با طرحی نو به مسائل نگاه می كند، این مسئله عیب نیست چرا که ارزش های پایدار برای نوجوانان مطمئن تر و فرح بخش تر است.

فرآوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی


منابع:

طنین یاس

مجله پیک عدالت

لیلة القدر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.