تبیان، دستیار زندگی
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح گفت: پس از سال ها مذاکره و توافق قرار بود 22 اسفندماه سال جاری هیئت ایرانی تفحص شهدا وارد منطقه فاو شود که با کارشکنی آمریکایی ها این کار صورت نگرفت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کارشکنی در تفحص پیکرهای شهدا


فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح گفت: پس از سال ها مذاکره و توافق قرار بود 22 اسفندماه سال جاری هیئت ایرانی تفحص شهدا وارد منطقه فاو شود که با کارشکنی آمریکایی ها این کار صورت نگرفت.


باقرزاده

به گزارش خبرنگار مهر در خرمشهر، سردار سید محمد باقرزاده شامگاه یکشنبه در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: حدود هفت سال پیش یعنی در بهمن سال 1382 مذاکرات جدی ما با کشور عراق برای جستجو و تعیین تکلیف شهدای باقیمانده در کشور عراق از طریق کمیته بین المللی صلیب سرخ آغاز شده بود تا بتوانیم اجساد باقیمانده حدود هفت هزار و 300 شهید ایران در عراق را تعیین تکلیف کنیم.

وی افزود: در همان سال یک توافقنامه با حضور صلیب سرخ، ایران و عراق در تهران به امضا رسید و طرف عراقی متعهد شد در این خصوص و برای تعیین تکلیف شهدای باقیمانده و انجام عملیات تفحص شهدا در خاک عراق نهایت همکاری را با کشور ایران داشته باشد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ادامه داد: از همان زمان به بعد و برای اینکه حسن نیت خود را به طرف عراق نشان دهیم اقدام به تفحص یک جانبه اجساد سربازان عراقی باقیمانده در کشور کردیم و انتظار داشتم مسئولان عراقی با این حسن نیت همکاری بیشتری با ما در خصوص تعیین تکلیف شهدای باقمیانده در کشور عراق از خود نشان دهند.

سردار باقرزاده عنوان کرد: چند ماه قبل جلسه ای در ژنو با حضور نمایندگان صلیب سرخ جهانی، نمایندگانی از کمیته جستجوی مفقودین و وزارت امور خارجه و نمایندگانی از کشور عراق برگزار شد و مقرر در روز یکشنبه هیئت ایرانی برای بازدید از منطقه فاو وارد کشور عراق شود تا نسب به شناسایی اجساد شهدای ایرانی باقیمانده در این منطقه اقدام کند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح تأکید کرد: برای این کار از سوی هیئت ایران که اینجانب سرپرستی گروه اعزامی را به عهده داشتم پاسپورت های دیپلماتیک نیز اخذ شد و قرار بود با حضور کنسولگری ایران در بصره و برخی مقامات سازمان حقوق بشر وارد خاک عراق شویم که متأسفانه نیروهای اشغالگر آمریکایی با دخالتی در پشت صحنه مانع از ورود هیئت ایران به خاک عراق شدند.

طبق اطلاعات و شواهدی که در دست داریم تنها در منطقه فاو حدود یک هزار و 600 شهید ایرانی داریم

وی افزود: متأسفانه نیروهای مستقر در منطقه خواستار انجام چهره نگاری و انگشت نگاری از اعضای هیئت ایرانی کردند که ما به خاطر عزت و شرف ایران حاضر به انجام این کار خلاف عرف دیپلماتیک نشدیم و از سفر به عراق خودداری کردیم.

سردار باقرزاده اظهار داشت: در این خصوص تماس لازم با سفیر ایران در عراق گرفته شده و ما انتظار داریم پاسخ روشن و قاطعی از سوی ایران به این اقدام صورت گیرد چراکه متأسفانه این اقدام برای چندین بار است که رخ می دهد.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح با اشاره به روابط مطلوب ایران و عراق در همه زمینه ها گفت: انتظار می رود که دو کشور اجازه دخالت نیروهای بیگانه که بی شک هدفی غیر از دور کردن دو ملت ایران و عراق را ندارند ندهند و ما منتظر واکنش مناسب وزارتخانه های کشور و امور خارجه عراق در این خصوص هستیم.

سردار باقرزاده همچنین به نقش ضعیف صلیب سرخ جهانی در این خصوص اشاره کرد و گفت: این نهاد بین المللی باید برای پیش برد تفحص و شناسایی شهدای باقیمانده ایرانی در عراق نقش بیشتری ایفا می کرد که امروز به این نتیجه رسیدیم که این نهاد قادر به حل مشکلات موجود نیست به همین دلیل من امروز شکست کامل فعالیت های این نهاد بین المللی را اعلام می کنم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تصریح کرد: طبق اطلاعات و شواهدی که در دست داریم تنها در منطقه فاو حدود یک هزار و 600 شهید ایرانی داریم که قرار شد کار تفحص و شناسایی آنها در سال 1390 از سوی هیئت ایرانی دنبال شود تا این عزیزان به خاک وطن بازگردند.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع :

خبرگزاری مهر