تبیان، دستیار زندگی
در دل ویرانی های به بار آمده از زلزله ، سیل و انفجارهای اتمی اخیر سرزمین آفتاب فوتبالیست ها می روند تا خنده را دوبار بر لبان مردم ژاپن بنشانند .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هدیه فوتبال به سونامی ها

هدیه فوتبال به سونامی

در دل ویرانی های به بار آمده از زلزله ، سیل و انفجارهای اتمی اخیر سرزمین آفتاب  فوتبالیست ها می روند تا خنده را دوبار بر لبان مردم ژاپن بنشانند. همه در کنار هم به ورزشگاه می روند تا برای تشویق تیم ملی شکورشان ، امید به آینده روشن را دوباره در دل ها بنشانند. با وجود ویرانی غیر قابل تصور ناشی از زلزله و سونامی در ژاپن فدراسیون فوتبال این کشور در نظر دارد دو بازی دوستانه ملی را طبق برنامه در این ماه برگزار کند .

مسئولان فدراسیون معتقدند این کار سبب بالا رفتن روحیه بازیکنان ملی و باشگاهی کشور خواهد شد.  هر چند بازی های باشگاهی بخاطر این حادثه غم انگیز تعطیل شده است . کوزو تاشیما دبیرکل فدراسیون فوتبال ژاپن تایید کرد بازی های ملی مقابل مونته نگرو در روز 25 مارس در ورزشگاه شیزوکا در توکیو و نیوزلند در روز 29 مارس در همین ورزشگاه مطابق برنامه برگزار می شود .

او در ادامه گفت :« ما دو هفته تا زمان برگزاری بازی ها فرصت داریم و تصاویری که از شبکه های خبری درباره ژاپن پخش می شود شرایط کنونی توکیو را به تصویر نمی کشد . ما باید مردم جهان را مطلع کنیم توکیو هنوز هم زنده است و زندگی عادی در آن جریان دارد .فوتبال باید در کنار سایر ابزار به مردم مصیبت زده کمک کند تا دوباره روی پای شان بایستند و روحیه از دست رفته شان را بازیابند .»

شرایط در ژاپن بقدری بحرانی است که در پی انفجارهای مداوم نیروگاه های اتمی و کشته شدن بسیاری از سکانین شهرهای ساحلی ژاپن ، مسئولان برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در رشته اسکیت روی یخ هم در مورد برگزاری این بازیها از 21 تا 27 مارس در توکیو مردد هستند.

با این حال بازی های دو تیم کاشیما آنتلرز و ناگویا گرامپوس در بازی های لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاده و ورزشگاه و زمین تمرین کاشیما در زلزله اخیر آسیب جدی دیده . پس از اتفاقات اخیر بود که محمد بن همام ، رئیس قطری کنفدراسیون فوتبال آسیا در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد ، همه فوتبال قاره در کنار مردم ژاپن می ماند و با آنها همدردی می کند. او از تعویق موقت بازی های آسیایی تیم های ژاپنی سخن گفت. اتفاقی که سبب شد تا پرواز تیم داوری ایرانی برای قضاوت بازی کاشیما هم لغو شود.

همچنین آلبرتو زاکه رونی و چهار دستیارش روز شنبه به ایتالیا بازگشتند چون دولت ایتالیا از همه اتباعش خواسته بود ژاپن را ترک کنند. زاکه رونی البته در صورت بهبوود اوضاع تا قبا از بازی با مونتنگرو به این کشور بر می گردد .

هدیه فوتبال به سونامی

شرایط در ژاپن بقدری بحرانی است که در پی انفجارهای مداوم نیروگاه های اتمی و کشته شدن بسیاری از سکانین شهرهای ساحلی ژاپن ، مسئولان برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در رشته اسکیت روی یخ هم در مورد برگزاری این بازیها از 21 تا 27 مارس در توکیو مردد هستند.

در همین حال ورزشکاران ژاپنی در سرتاسر جهان به اظهار نظر درباره این حادثه تلخ پرداختند. تاکاشی سایتو بازیکن تیم بیسبال میلواکی بروورز درآمریکا گفت :«من 22 سال در شهر سندای زندگی می کردم و وقتی خبرها را می شنیدم و تصاویرشهر را می دیدم، چهره دوستانم را تصور کردم وقبول اینکه دیگر عده ای از آنها را نخواهم دید برایم مشکل است .»

کی ایگاوا بازیکن تیم نیویورک  یانکیزهم تمرینات را در فلوریدا رها کرده تا در اولین فرصت به ژاپن برگردد :«با هر پس لرزه ای خانواده من از جا می پرندو شروع به فرار کردن از زیر سقف می کنند . تحمل این شرایط برای من که دور از آنها هستم دیگر غیرممکن است .»

بازیکنان تیم اینتر به احترام حضور یوتو ناگاموتو بازیکن ژاپنی این تیم  با بازوبندهای مشکی در بازی روز شنبه حاضر شدند و کی نیشیکوری تنیسور هم در بازیهای ایندیانا ولز در کالیفرنیا بازوبند مشکی داشت .

در ایتالیا بازیکنان تیم چزنا حین  گرم کردن پیش از بازی با یوونتوس،  با پوشیدن تی شرت هایی که پشت آنها نوشته شده بود «برای ژاپن» با مصیبت زدگان این  کشور همدردی کردند.

در آلمان هم آتسو اوچیدا بازیکن تیم شالکه پیش از شروع بازی این هفته تیمش پیامی را به این شرح به زبان های ژاپنی وآلمانی روی تی شرت باشگاه نوشته بود:«دوستان عزیز در ژاپن با امید به نجات زندگی های بسیار ،بیایید در کنارهم باشیم.»

بخش ورزشی تبیان


منبع: عصر ایران