تبیان، دستیار زندگی
گوشی های موبایل حالا دیگر به اندازه یک کامپیوتر واقعی قدرتمند شده اند و آیفون یکی از این گوشی های موبایل است که از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. یکی از برنامه های جالبی که به تازگی برای آیفون آمده iHealth نام دارد. شرکت سازنده یک دستگاه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تازه های دنیای علم و فناوری

اندازه گیری فشار خون با آیفون

گوشی های موبایل حالا دیگر به اندازه یک کامپیوتر واقعی قدرتمند شده اند و آیفون یکی از این گوشی های موبایل است که از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. یکی از برنامه های جالبی که به تازگی برای آیفون آمده iHealth نام دارد. شرکت سازنده یک دستگاه اندازه گیری فشار خون تولید کرده اما بجای آنکه مقادیر اندازه گیری شده بر روی نمایشگرهای دیجیتالی رایج نمایش داده شود این مقادیر بر روی سخت افزارهای مبتنی بر iOs نشان داده می شوند.

تازه های دنیای علم و فناوری

نرم افزار رایگان تهیه شده برای این دستگاه ها علاوه بر نمایش فشار خون و ضربان قلب دارای قابلیت نگهداری این اطلاعات و تهیه یک سابقه پزشکی و اشتراک گذاری از طریق ایمیل را دارد. همچنین با کمک برنامه می توانید خطر ابتلای خود به بیماری فشار خون را در قیاس با آمارهای جهانی بهداشت متوجه شوید.

قیمت این دستگاه اندازه گیری فشار خون 99,95 دلار بوده که قیمت مناسبی برای این نوع دستگاه ها به شمار می رود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه و دریافت رایگان نرم افزار آن می توانید به وبسایت ihealth99 مراجعه کنید. این برنامه را می توانید بر روی آیفون، آی پاد و آی پدهای دارای iOs نسخه ??? به بعد نصب نمایید.

ساخت یک بازوی مصنوعی هوشمند

محققان دانشگاه نورث وسترن موفق شده‌اند شیوه ای ابداع کنند که با استفاده از آن امکان کنترل ذهنی اندام‌های مصنوعی بدن به وجود خواهد آمد. امروزه صنعت تولید اندام‌های مصنوعی بدن به اندازه ای پیشرفت کرده است که بتوان آنها را در گروه فناوری‌های پیشرفته دسته‌بندی کرد اما ظاهرا این صنعت در حال وارد شدن به عرصه هوشمند شدن است زیرا دانشمندان به تازگی توانسته‌اند دست مصنوعی را تولید کنند که با قدرت ذهن فرد کنترل می‌شود.

به گزارش مهر، دانشمندان برای انجام این کار روشی را برای اتصال دادن اعصاب سطح قطع شده بازوی بیماری به نام "جس سولیوان" به ماهیچه‌های سینه وی یافتند تا به این شکل به وی این قدرت دهند با استفاده از ذهن خود بازوی مصنوعی‌اش را کنترل کند.

زمانی که سولیوان به حرکت دادن ماهیچه‌هایی که قفسه سینه‌‌اش را پوشش داده‌اند فکر می‌کند، سیگنال‌های مغزی وی توسط اعصابی که زمانی به بازوی وی اتصال داشته‌اند جمع آوری شده و با انتقال اطلاعات سیگنال‌ها به یک رایانه که می‌تواند اطلاعات مربوط به طیف گسترده‌ای از حرکات بازو را پوشش دهد، این اطلاعات به شکلی ترجمه می‌شوند که دست مصنوعی بتواند آن را درک کند.

تازه های دنیای علم و فناوری

سولیوان هشت سال پیش تحت عمل جراحی قرار گرفت و از آن زمان تا به حال تحت آزمایشهای پی در پی بوده است. بازوی مصنوعی جدید بر اساس مطالعاتی ساخته شده است که طی آن محققان دریافتند اعصاب سطح قطع شده بازو پس از جدا کردن بازو از بدن برای مدتی کوتاه سالم باقی مانده‌اند. دانشمندان دانشگاه نورث وسترن آمریکا اکنون در تلاشند تا دریابند چطور می‌توان از الگوهای متفاوت فعالیت‌های مغزی برای کنترل این بازوی مصنوعی استفاده کرد.

به نظر می‌رسد برخلاف بیشتر افرادی که اندامی از بدن خود را از دست داده و در پی آن به دلیل بی مصرف شدن اعصاب اندام مربوطه، این اعصاب غیر فعال می شوند، اعصاب بازوی سولیوان همچنان سالم و فعال باقی مانده‌اند و هر روز قدرتمندتر نیز می‌شوند. بر اساس گزارش نیوساینتیست، دانشمندان احتمال می‌دهند مغز سولیوان خود را با مسیر جدیدی که برای اعصاب بازوی وی تعریف شده انطباق داده است. امید می‌رود بتوان از این شیوه برای کمک به تعداد زیادی از انسانها که دچار نقص عضو شده‌اند، استفاده کرد.

نان گرم را از نانوای دیجیتال بخرید

یک مرد مبتکر آمریکایی به نام آقای دیوید لبو ویتز که در فرانسه زندگی می کند، یک ماشین فروش خودکار تمام اتوماتیک ساخته است که کار یک نانوایی را انجام میدهد.

این ماشین فروش خودکار به کمک یک صفحه نمایشگر تمام لمسی دریافت سفارش نان و همچنین مراحل دریافت پول و تحویل نان به مشتری را بر عهده دارد. پس از انتخاب نان، وجه نقد به صورت سکه به ماشین پرداخت می شود. یک دقیقه زمان لازم است تا نان طبخ شود. 30 ثانیه نیز جهت خنک شدن و خارج شدن بخار اضافی از نان در نظر گرفته شده است. این ماشین قبل از سرد شدن کامل، نان گرم و با حرارت ملایم به مشتری تحویل می دهد.

تازه های دنیای علم و فناوری

کل زمان خرید نان در مدتی کمتر از 2 دقیقه انجام می شود. این دستگاه حتی به مشتری اجازه می دهد که از مواد اولیه استفاده شده در نان خود نیز مطلع شود. نمی توان در مورد کیفیت نانی که این ماشین فروش خودکار تحویل می دهد در مقایسه با کار آقای نانوا نظری داد. اما دردسر ایستادن در صف را ندارد و وجود یکی از این ماشین ها برای ساکنین آپارتمان ها جهت خوردن یک صبحانه فوری البته با نان گرم و تازه بسیار مفید واقع میشود.

فراوری: محسن مرادی


منابع:

مهر، نارنجی