تبیان، دستیار زندگی
در مزرعه‌ای که بره ناقلا در آن زندگی می‌کرد، اتفاق‌های عجیب و غریبی افتاده بود. همه مریض شده بودند. آن گوسفند چاق و تپل دل‌درد گرفته بود و بی‌حال و کسل، یک گوشه خوابیده بود و ناله می‌کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آقای دکتر بره ی ناقلا

آقای دکتر بره ی ناقلا

در مزرعه‌ای که بره ناقلا در آن زندگی می‌کرد، اتفاق‌های عجیب و غریبی افتاده بود. همه مریض شده بودند. آن گوسفند چاق و تپل دل‌درد گرفته بود و بی‌حال و کسل، یک گوشه خوابیده بود و ناله می‌کرد.

بابا گوسفنده صدایش گرفته بود و مرتب سرفه می‌کرد.

سگ نگهبان سرما خورده بود و آنقدر اشک از چشم‌هایش می‌آمد و عطسه می‌کرد که امانش را بریده بود.

آقای مزرعه‌دار هم تب کرده بود و در رختخواب افتاده بود.

بره ناقلا، از میان همه گوسفندها، خدا را شکر سالم بود و به حال و روز بقیه نگاه می‌کرد. نمی‌دانست چه اتفاقی افتاده و چرا همه گرفتار مریضی شده‌اند. به همین دلیل تصمیم گرفت دست به کار شود و ببیند چرا همه مریض شده‌اند؟

اول از همه سراغ گوسفند تپل رفت و با او احوالپرسی کرد و از حالش پرسید. معلوم شد که گوسفند تپل شکم‌درد شده است. بره ناقلا حسابی تحقیق و بررسی کرد و فهمید گوسفند تپل، عادت ندارد بعد از بیرون آمدن از توالت دست‌هایش را بشوید. خب پس! علت مریضی اول معلوم شد، اگر گوسفند تپل بعد از اینکه از توالت بیرون می‌آمد، دست‌هایش را با آب و صابون می‌شست، دچار این مریضی نمی‌شد.

بابا گوسفنده سرفه می‌کرد. حالا نوبت او بود که بره ناقلا علت مریضی‌اش را کشف کند. بره ناقلا همه جا او را تعقیب کرد اما آنچه را به چشم می‌دید، باور نمی‌کرد. ای وای! بابا گوسفنده سیگار می‌کشید و سیگار هم که معلوم است، مادر همه مریضی‌ها و بیماری‌هاست. نفس کشیدن در هوای آلوده و دود سیگار ما را مریض می‌کند.

سگ نگهبان سرما خورده بود و علت مریضی او معلوم شد. سگ نگهبان بد غذا بود. مرتب از غذاهای آماده و پیتزا و همبرگر می‌خورد و از خوراکی‌های خوب خانگی، میوه و سبزی‌ها و آجیل و شیر و تخم‌مرغ در غذایش خبری نبود. برای همین هم تا یک ویروس کوچولوی سرماخوردگی به سراغش آمد، بدن او طاقت نیاورد و نتوانست مقاومت کند و سرما خورد.

آقای دکتر بره ی ناقلا

آقای مزرعه‌دار تب کرده بود. بره ناقلا شروع به تحقیق کرد. علت مریضی آقای مزرعه‌دار چه بود؟ بره ناقلا در مورد خیلی چیزها بررسی کرد و فهمید که پای آقای مزرعه‌دار زخم شده است. اما آقای مزرعه‌دار از زخم پایش خوب مراقبت نکرده و حالا دچار عفونت شده و تب کرده است. وقتی جایی از بدن ما زخم می‌شود باید آن را خوب زیر آب سرد بشوییم و تمیز کنیم. بعد به کمک بزرگ‌ترمان زخم را پانسمان کنیم و تا وقتی که زخم ما کاملا خوب نشده آن را تمیز نگاه داریم. اگر هم لازم بود، پیش دکتر برویم.

نعیمه درویشی

بخش کودک و نوجوان


منبع:

سلامتیران

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.