تبیان، دستیار زندگی
برخی از غذاها سبب تعریق‌ می ‌شوند از آن دسته می توان به غذاهای تند، غذاهای داغ، سیر، کلم، ادویه جات و گوشت ها اشاره کرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تـاثـیـر تـغـذیـه بـر تـعـریـق


بوی زننده ی عرق برای کمتر کسی قابل تحمل است و بیشتر افراد سعی می ‌کنند با انواع مواد آرایشی و بهداشتی و روش ‌های درمانی با تعریق زیاد و بوی ناخوشایند آن مقابله کنند.

تـاثـیـر تـغـذیـه بـر تـعـریـق

با خودتان می ‌گویید که الان که فصل تابستان نیست؛ نکات مربوط به تعریق بدن را هم که بار‌ها خوانده‌ ایم اما ما این بار می‌ خواهیم از تاثیر تغذیه بر تعریق بدن برای تان بگوییم. شاید باور نکنید اما برخی از خوشمزه ‌ترین غذاهای مورد علاقه ‌تان سبب تعریق‌ می ‌شوند.

اگر از آن دسته‌ ای هستید که زیاد عرق می ‌کنید، بد نیست این خوراکی ‌های عرق‌ زا را بشناسید و در مصرف آن ها اعتدال به خرج دهید:

1- غذا‌های تند

یک فلفل تند بردارید و گاز بزنید و ببینید چه قدر طول می ‌کشد تا قطرات عرق بر پیشانی‌ تان بنشینند! گرمایی که حس می ‌کنید ناشی از ماده ‌ای طعم‌ زا در فلفل به نام " کاپساسین " است.

فلفل

این ماده گیرنده ‌های عصبی حساس به طعم ماده ی غذایی را تحریک می‌ کند و باعث می‌ شود گیرنده ‌های حسی گول بخورند و احساس کنند که شما گرم ‌تان است. به این ترتیب بدن واکنش ‌هایی که در احساس گرما از خود نشان می ‌دهد، آغاز می ‌کند، گویی در گرمای 40 درجه قرار گرفته ‌اید! یکی از وظایف هیپوتالاموس، غده‌ای در مغز، تنظیم دمای بدن است. به عبارتی هیپوتالاموس حکم ترموستات بدن را دارد یعنی با ایجاد شرایط گرما، مکانیسم تولید و ترشح عرق را فعال می ‌کند تا دمای بدن تعدیل شود. عرق از غدد ترشح کننده عرق به سطح پوست می ‌رسد و تبخیر می ‌شود. قطرات عرق برای تبخیر به گرما نیاز دارند و این گرما را از بدن می ‌گیرند و در نهایت بدن خنک می ‌شود.

2- غذا‌های داغ

غذاهای داغ هم می ‌توانند سبب تعریق شوند. به‌ عنوان نمونه چای داغ، قهوه ی داغ، سوپ داغ و... هم می ‌توانند در بعضی افراد سبب تشدید تعریق شوند حتی اگر فرد در کل احساس گرما نکند.

3- سیر

تـاثـیـر تـغـذیـه بـر تـعـریـق

با خوردن سیر، در عرق ترکیبات گوگردی متصاعد می ‌شود. گوگرد بویی شبیه بوی تخم‌ مرغ گندیده دارد. البته بد نیست بدانید بوی گوگرد بسیار بد‌تر و زننده‌ تر از این حرف‌ ها است اما ما انسان‌ ها تنها قادر هستیم آستانه‌ ای ناچیز از آن را حس و درک کنیم. علاوه بر سیر، خوراکی ‌های هم خانواده ی آن، از جمله پیاز و موسیر، هم می ‌توانند سبب بوی بد شوند.

4- کلم، ترب و خردل

از دیگر خوراکی ‌هایی که خوردن‌ شان سبب تولید بوی بد می ‌شود، خوراکی‌ های خانواده کروسی‌ فِر(cruciferous) مانند انواع کلم، ترب و خردل است. اعضای این خانواده هم مقادیر قابل‌ توجهی ترکیبات گوگردی دارند.

5- ادویه ‌جات

ادویه‌ جات بودار از قبیل کاری و زیره هم می‌ توانند سبب ایجاد بوهای شدیدی شوند. بنابراین كسانی كه به هر دلیلی از این ادویه‌ ها بیشتر استفاده می‌ كنند باید دقت بیشتری به خرج دهند.

6- گوشت‌ ها

حتی غذاهایی که خودشان چندان بویی ندارند هم می ‌توانند سبب تغییر بوی عرق شوند. از این دسته می ‌توان به گروه گوشت ‌ها اشاره کرد. به عبارتی خوردن گوشت زیاد عرق را بدبو‌تر می‌ کند.

تـاثـیـر تـغـذیـه بـر تـعـریـق

حرف آخر

بهترین راه خلاص ‌شدن از تاثیر گروه‌ های غذایی فوق بر بوی عرق، پرهیز یا کاهش مصرف آن ها است. البته متخصصان می‌ گویند نوشیدن آب زیاد هم می ‌تواند به کاهش بوی خوراكی‌ های یاد شده کمک کند، اما بوی بد ترکیبات غذایی را به طور کامل از بین نمی ‌برد.

گاهی مصرف این خوراکی‌ ها به صورت پخته هم می ‌تواند سبب کاهش بوی زننده ی آن ها شود. به ‌عنوان نمونه بوی سیر پخته بسیار ملایم ‌تر از سیر خام است و این موضوع برای پیاز و كلم نیز صدق می ‌كند.

اگر چه رژیم غذایی می ‌تواند بر بوی عرق تاثیرگذار باشد اما اگر احساس می‌ کنید بو و مقدار عرق تان بیشتر شده و تغییر رژیم غذایی هم تاثیری بر آن ندارد، ممکن است دچار نوعی بیماری داخلی شده باشید. به عنوان نمونه برخی بیماری‌ ها از قبیل دیابت و تیرویید سبب تغییر بوی بدن و نحوه عرق ‌کردن می‌ شوند. برخی افراد هم به طور ژنتیکی آنزیم تجزیه‌ کننده ماده ‌ای بدبو که در بدن تولید می ‌شود، ندارند.

بخش تغذیه تبیان


منبع: هفته نامه سلامت - ترجمه: یاسمین ثریا

* مطالب مرتبط:

سویا از تعریق شبانه در خانم ها جلوگیری می‌کند

غذاهای مفید در اگزما

غذاهای خوب برای پوست ‌های بد

حل مشكل پوستی با غذاها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.