تبیان، دستیار زندگی
معرفی کتاب های ترنم، مجموعه مقالات درباره سنتور و هارمونی کاربردی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درباره موسیقی


معرفی کتاب های ترنم، مجموعه مقالات درباره سنتور و هارمونی کاربردی.


ترنم

ترنّم

مولف: رضا مهدوی

تعداد صفحات: 136 قیمت: 2300 تومان

شابک: 978-600-175-016-8 قطع: رقعی

نوبت چاپ: اول 89 شمارگان: 2500

معرفی کتاب: کتاب ترنّم نوشته رضا مهدوی است . این کتاب متن گفتارهایی رادیویی پیوسته ای است که با عنوان « ترنم» در صدای جمهوری اسلامی ایران ، شبکه تهران ، در سالهای 1381-1383 به طور زنده و مستقیم پخش شده است. مقصود از تهیه و اجرای این برنامه در شرایط  دشوار کار در رادیو، سخن گفتن با شمار انبوهی از مردم علاقمند به موسیقی و آشنا کردن آن ها با چهارچوبی کلی از ردیف ، دستگاه ها و آوازها به همراه سنتور نوازی نویسنده در کنار مصاحبه با استادان و هنرمندان و نیز معرفی آثاری است که بتواند در این زمینه معیار شناخته شود و ذوق افراد مستعد را برای شناخت بیشتر در این زمینه تحریک کنند.

کتاب از بخش های مختلفی تشکیل شده است . نویسنده بعد از پیش درآمد که در ابتدای کتاب آورده است به معرفی دستگاه شور می پردازد. دستگاه سه گاه ، دستگاه چهارگاه ، دستگاه همایون ، آواز بیات اصفهان ، دستگاه ماهور ، دستگاه نوا ، دستگاه راست پنج گاه نیز در این کتاب توضیح داده شده اند.

مجموعه مقالات درباره سنتور

مجموعه مقالات درباره سنتور

نویسنده : شهاب منا

تعداد صفحات: 556 قیمت: 9400 تومان

شابک: 978-964-506-922-1

نوبت چاپ: اول 89 شمارگان: 2500

معرفی کتاب: فصل اول شامل کلیات است که مشتمل بر 5 مقاله با عنوان کلی سنتور است که به معرفی کلی این ساز و وجوه مختلف مربوط به آن ( تاریخچه ، تشریح ساختار ظاهری ، کوک ، تکنیک های نوازندگی و ... ) می پردازد .فصل دوم تاریخچه سنتور در ایران را بررسی می کند در این فصل دو مقاله آورده شده است که مقاله اول با عنوان " سنتور- قانون " نوشته دکتر مهدی فروغ ون مقاله دوم با عنوان " تاملی بر تاریخچه سنتور در ایران " نوشته شهاب منا است که حاوی بررسی و نقد شاهد مثال هایی از حیات سنتور در ایران است .

فصل سوم به گونه های سنتور در جهان می پردازد که شامل سه مقاله از نویسندگان مختلف از کشورهای مختلف است که به فارسی ترجمه شده است . فصل چهارم کوک های سنتور، فصل پنجم تکنیک های نوازندگی ، فصل ششم آموزش سنتور ، فصل هفتم نت نویسی در آثار سنتور ، فصل هشتم روش ساخت سنتور را تشریح می دهند .

هارمونی کاربردی

هارمونی کاربردی

مولف /مترجم : نیکلای ریمسکی کرساف/وارطان ساهاکیان

تعداد صفحات: 142 قیمت: 1500 تومان

شابک: 964-471-841-0 قطع: رقعی

نوبت چاپ: دوم شمارگان: 2200

معرفی کتاب: هارمونی کاربردی نوشته نیکلای ریمسکی کرساف که وارطان ساهاکیان آن را ترجمه کرده است.

این کتاب برای آموزش هارمونی نوشته شده و موضوع آن موسیقی اواخر قرن نوزدهم است، یعنی زمانی که روسیه با نوابغ بزرگی چون چایکوفسکی کرساکف و گروه پنج نفره به دنیا شناسانده شد.

تاریخ موسیقی، کرساکف را در ارکستراسیون صاحب سبک و معلمی توانا می‌داند که نوابغ مشهوری را تربیت کرده است.

این کتاب اعتبار خود را بیش از یک قرن حفظ کرده و با وجود محدودیت‌های تاریخی زمان خود همچنان از کتاب‌های مهم در آموزش علوم آهنگسازی موسیقی است. کتاب از 5 فصل تشکیل شده و موضوعات مطرح‌شده تا حد امكان فشرده و کم‌حجم است.

همچنین دوره آموزش هارمونی به شكلی مرتب شده که مطابق با برنامه موسیقی کنسرواتور سن پطرزبورگ و سایر آکادمی‌های موسیقی باشد‌. کتاب حالت خود‌آموز دارد و مثال‌های فراوان و تمرینات هارمونیزاسیونی که در این کتاب آورده شده برای تمرین بیشتر هنرآموز است‌.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: انتشارات سوره مهر