تبیان، دستیار زندگی

دیابتی ها سیگار را ترک کنند

سیگار برای سلامت هر کسی مضر و مخرب است، ولی نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند برای افراد دیابتی مخرب‌تر و کشنده‌تر باشد. جالب است بدانید در بررسی‌های آزمایشگاهی پژوهشگران معلوم شده است که نیکوتین سطوح قند خون را افزایش می‌دهد. لذا هر چه میزان نیکوتین بیشتر باشد، سطح قند خون نیز بیشتر افزایش می‌یابد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دیابت ، مرض قند ،   قند خون ،  سیگار،   دخانیات ،

نویسنده: دکتر حمیدرضا فرشچی | متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

همانطور که می دانیم هموگلوبین گلی کوزیله شاخصی است که نشان دهنده متوسط قند خون در سه ماهه اخیر می باشد.در مطالعات بالینی، اثر نیکوتین بر افزایش هموگلوبین گلیکوزیله ارزیابی شده است. ارزیابی ها حاکی از آن بودند که نیکوتین موجب افزایش قند خون و هموگلوبین گلی کوزیله می گردد.

 

لازم به ذکر است که افزایش سطوح قند خون در افراد دیابتی، خطر ظهور برخی عوارض مرتبط با دیابت نظیر بیماری های چشمی و کلیوی و غیره را افزایش می دهد.

 

همانطور که می دانیم سیگار از جوانب مختلفی برای سلامت قلب و عروق مضر است و می تواند موجب سخت و باریک شدن عروق خونی و آسیب رساندن به سیستم قلب و عروق گردد. مطالعات انجام گرفته نشان داده اند که افراد دیابتی در معرض خطر عوارضی نظیر بیماری های قلبی، سکته، بیماری کلیوی، تخریب اعصاب، عوارضی در پا و ... قرار دارند و سیگار کشیدن نیز می تواند این خطرات را تشدید کند.

 

اگرچه سیگار برای سلامتی همه افراد مضر می باشد، ولی برای افراد دیابتی خطرات به مراتب بیشتری را به همراه خواهد داشت. لذا توصیه اکید برای کنترل بهتر قند خون و پیشگیری از سایر عوارض دیابت، ترک سیگار می باشد

علاوه بر این از آنجا که نیکوتین عامل ایجاد کننده این اثرات زیان بار می باشد، این افراد باید مصرف محصولات جایگزین سیگار مانند برچسب های  نیکوتین را نیز محدود نمایند. البته اگر شما در روند ترک سیگار برای مدت زمانی کوتاه از محصولات جایگزین استفاده نمایید، اشکالی ندارد، ولی اگر به علت اعتیاد به نیکوتین، مصرف این محصولات را در طولانی مدت ادامه دهید، قطعا برای شما مضر خواهد بود. همچنین توصیه برای افراد دیابتی آن است که آدامس نیکوتین دار را برای طولانی مدت استفاده نکنند.

 

نکته جالب توجه آن است که صرف نظر از مدت زمان و میزانی که سیگار مصرف می کرده اید، ترک سیگار خطر بیماری قلبی، اختلالات کنترل قند خون و دیگر عوارض مرتبط با سلامت را در شما کاهش خواهد داد.

 

همچنین مطالعات علمی نشان داده اند حتی اگر سالیان طولانی از دخانیات استفاده می کردید،  پس از ترک سیگار کنترل قند خون در ظرف مدت کمتر از چند ماه به مراتب بهتر خواهد شد.

پس با ترک سیگار از مزایای متعددی برخوردار خواهید شد که برخی از آن ها عبارتند از:


- کاهش سطح هموگلوبین گلی کوزیله یا A1C (که نشان دهنده میانگین قند خون فرد دیابتی در طی سه ماه گذشته و نمایانگر میزان موفقیت فرد دیابتی در کنترل بیماری اش است).- کاهش سطح قند خون

- کمک به بهبود چربی خون از جمله کاهش کلسترول LDL و تری گلیسرید و بهبود سطوح کلسترول HDL ، در نتیجه کمک به پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سکته ها و برخی عوارض مرتبط دیگر

- افزایش طول عمر

- بهبود سلامت کلی بدن

- احساس سلامت بیشتر (سیگار کشیدن علاوه بر موارد مذکور می تواند سبب سرفه، کاهش قدرت عضلانی و توان ورزشی و  زخم شدن گلو گردد)

- ظاهر بهتر (سیگار می تواند موجب چین و چروک صورت ، لکه دار شدن دندان ها و کدر شدن پوست گردد)

- بهبود احساس بویایی و چشایی

- صرفه جویی در هزینه ها (اغلب افراد سیگاری پول زیادی را صرف خرید سیگار می نمایند).

 

البته در انتها یاد آور می شویم که ترک نمودن سیگار نیز راه و رسم خود را دارد و ترک نمودن یکباره و خودسرانه سیگار می تواند مضراتی به همراه داشته باشد. لذا بهتر است تحت نظر متخصص مربوطه، با روشی صحیح سیگار را ترک نمایید و از راهنمایی های متخصصین امر در ترک سیگار کمک بگیرید.

 

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.


مطالب مرتبط :

مطالبی کامل در مورد بیماری دیابت

مطالبی متنوع در مورد مضرات سیگار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.