تبیان، دستیار زندگی
اگر برای خرید تخم مرغ اقدام کرده باشید متوجه افزایش قیمت آن در مدت کوتاهی شده اید. علت چیست؟...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی تخم مرغ هم معضل می شود!

شانه تخم مرغ


اگر برای خرید تخم مرغ اقدام کرده باشید متوجه افزایش قیمت آن در مدت کوتاهی شده اید. افزایش قیمتی که چشمگیر هم هست علت چیست؟


بازار تخم‌مرغ در روزهای پایانی سال، شرایط ملتهبی را تجربه می‌كند.

اگر زمانی متهم ردیف اول گرانی تخم مرغ، سیستم ناكارآمد عرضه و تقاضا بود اما حالا ویروس آنفولانزای مرغی است كه برنامه‌ریزان آن را بهانه كرده و آن را عامل اصلی گرانی این محصول می‌دانند. فعالان بازار با اذعان به این موضوع اما علت گرانی را تنها این عامل نمی‌دانند. آنها افزایش هزینه‌ها را عامل اصلی دانسته و معتقدند كه برنامه‌ریزان به نوعی در تلاش هستند كه این موضوع را بزرگ جلوه ندهند.

با این وجود فعالان بازار می‌گویند: تولید تخم مرغ با توجه به شیوع بیماری‌های تنفسی و نیوكاسل در مرغداری‌ها، طی 2 ماه گذشته بیش از 40درصد كاهش یافته كه 3 سال وقت لازم است تا صنعت تخم مرغ دوباره احیا، و تولید تخم مرغ داخلی بتواند نیاز موجود كشور را تأمین كند.

ناصر نبی‌پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌ گذار كشور در این ربطه اذعان كرد: با ادامه روند تصاعدی نابودی گله های مرغ تخم ‌گذار در طول 3 سال آینده، با كمبود تخم مرغ در بازار مواجه خواهیم شد.

اما سعادت‌ا... عباسی معاون وزیر جهاد كشاورزی با خوش‌بینی به گونه‌ ای دیگر داستان را روایت می‌كند. وی می‌گوید: تولید تخم مرغ با توجه به شیوع بیماری‌های تنفسی و نیوكاسل در مرغداری‌ها، نزدیك به 10 درصد كاهش یافته كه طبق برنامه ‌ریزی تا نیمه اول سال آینده جبران می‌ شود و قیمت تخم مرغ نیز به ثبات می‌رسد.

قیمت تخم‌مرغ طی کمتر از یک ماه یک‌ باره از شانه‌ای حدود 4 هزار و 500 تومان به شانه 5هزار و 500 تومان افزایش یافت.

تخم مرغ

قیمت تخم‌مرغ طی کمتر از یک ماه یک‌ باره از شانه‌ای حدود 4 هزار و 500 تومان به شانه 5هزار و 500 تومان افزایش یافت.

معاون وزیر كشاورزی در حالی این موضوع را مطرح كرد كه راهكاری برای چگونگی جبران كاهش تولید تخم مرغ و ثبات بازار آن ارائه نداده است. شاید راهكار حل بحران بازار تخم مرغ از نگاه عباسی یک بار دیگر بحث واردات این محصول را از ترکیه و چین باشد.

حال آنكه مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن و رئیس هیات مدیره مرغ تخم‌گذار با تأكید بر این مطلب كه واردات نمی‌تواند قیمت تخم مرغ را كاهش دهد، اظهارنظر كرده است: واردات تخم‌مرغ به‌رغم اعلام تولید‌كنندگان مبنی بر توان رفع نیاز كشور از محل تولیدات داخل انجام می‌شود، در حالی كه اگر محموله‌های وارداتی هم وارد كشور شود، امكان كاهش قیمت تخم ‌مرغ به كمتر از هر كیلوگرم 1950 تومان امكانپذیر نیست. بی‌تردید این پارادوکس شرایط بازار را در پرده‌ای از ابهام قرار داده است.

از سویی دیگر در حالی كه همه برنامه‌ ریزان علت شیوع بیماری تفسی را عامل گرانی تخم مرغ اعلام كرده‌اند، اما فعالان بازار و مدیران اتحادیه‌های مرغداران عامل دیگری را در گرانی تخم مرغ دخالت می ‌دهند و اعتقاد دارند: افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت‌ نهاده‌های تولید و اتمام ذخیره ‌سازی نهاده‌های واحدهای مرغداری و خرید نهاده‌ها به قیمت جدید است.

افزایش قیمتی که به یک ‌باره و در بازه زمانی کوتاه به وقوع پیوست و براساس آن قیمت تخم‌مرغ طی کمتر از یک ماه یک‌ باره از شانه‌ای حدود 4 هزار و 500 تومان به هر شانه 5 هزار و 500 تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت 1000 تا یك هزار و 500 تومانی نقطه توقف افزایش قیمت تخم مرغ نبود؛ چرا که بلافاصله قیمت این محصول برای هر شانه به بیش از5 هزار تومان رسید.

در چنین شرایطی بسیاری از فعالان بازار گمانه ‌زنی‌های بسیاری را در رابطه با ادامه افزایش قیمت این محصول مطرح کردند و اعتقاد دارند کاهش قیمت تخم مرغ حداقل تا روزهای ابتدایی سال 90 هم ادامه خواهد داشت.

این دسته از فعالان بازار بر این باورند به دلیل افزایش تقاضای تخم مرغ در روز های پایانی سال توسط شیرینی ‌فروشان و همچنین شهروندان نمی‌توان به این سرعت پایان خوشی برای این سناریو در نظر گرفت.

گمانه ‌زنی برای ادامه افزایش قیمت تخم مرغ در شرایطی است هیچ برنامه‌ ریزی مدونی برای توقف رشد قیمت این محصول از سوی برنامه‌ریزان تاكنون تدوین نشده است.


خبرگزاری کار ایران

بخش اقتصاد تبیان