تبیان، دستیار زندگی
براساس دیده ها و البته شنیده ها، هیچ چیز به این اندازه عذاب آور نیست كه آدمى، همكار و دوست و بدتر از آن همسر كسى باشد كه به هالیتوزیس مبتلا است. هالیتوزیس كه آن را به عنوان بوى بد دهان مى شناسیم مشكلى آزار دهنده و دردسرآفرین...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهكارهاى مفید براى رفع بوى بد دهان


راهكارهاى مفید براى رفع بوى بد دهان

براساس دیده ها و البته شنیده ها، هیچ چیز به این اندازه عذاب آور نیست كه آدمى، همكار و دوست و بدتر از آن همسر كسى باشد كه به هالیتوزیس مبتلا است. هالیتوزیس كه آن را به عنوان بوى بد دهان مى شناسیم مشكلى آزار دهنده و دردسرآفرین است كه اغلب به دلیل این كه فرد خود از بوى دهانش اطلاع ندارد، سرپوشیده باقى مى ماند تا این كه باعث بروز تأثیرات ناگوار در روابط اجتماعى و حتى زناشویى وى شود.( شاید کمتر کسی می داند که مادر اسکندر کبیر هم دچار همین بیماری بود و زندگی زناشویی اش به همین دلیل شکست خورد!)

خوشبختانه این بیمارى قابل درمان است و با رفع مواردى كه باعث آن مى شود مى توان تا حد زیادى از بروز آن كاست. بوى بد دهان برخلاف نظر برخى مردم تنها به خاطر خوردن سیر و پیاز نیست، دلایل بسیار متعددى دارد كه شایع ترین آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است.

باكترى هاى بی هوازى دهان كه وظیفه تجزیه غذاهاى باقى مانده را دارند، بلافاصله پس از صرف غذا در دهان رشد و تكثیر می کنند و باعث ایجاد گوگرد و بوى بد مى شوند. لذا شستشوى درست دهان كمى پس از خوردن غذا در جلوگیرى از چنین مشکلی بسیار مهم است. بیمارى هاى لثه و فساد دندان ها بر اثر شستشوى نامناسب و گیر كردن خرده هاى غذا لاى دندان ها نیز از دیگر علت هاى شایع در بروز

بوى بد دهان  هستند كه با به كارگیرى دقیق توصیه هاى دندان پزشك، قابل رفع خواهد بود. علاوه بر بهداشت ضعیف دهان و دندان، التهاب لثه، پوسیدگى دندان، گیر كردن خرده هاى غذا بین دندان و پروتز و دندان مصنوعى، برخى از بیمارى ها نیز موجب بوى بد دهان مى شود كه در اینجا به مهم ترین آنها اشاره مى كنیم:

شایع ترین دلیل بوى بد دهان در اول صبح، خشكى دهان است كه به ترشح كم بزاق مربوط مى شود. بزاق نقش مهمى در تنفس دارد. وقتى باكترى ها شروع به رشد و تكثیر در دهان مى كنند بزاق باعث كاهش تعداد آنها خواهد شد و چون شب ها میزان ترشح بزاق كمتر از روز است، رشد و تكثیر باكترى هاى بی هوازى كه تولید بوى بد مى كنند در این زمان نیز بیشتر مى شود.

خشكى دهان  در بعضى مواقع به دلیل مصرف داروهاى مختلف مثل داروهاى قلبى بروز مى كند كه مشاوره با پزشك متخصص كمك بزرگى به رفع این مشكل مى كند.

بوى دهان اگر بویى شبیه سیب گندیده یا استون باشد نشانه ابتلاى فرد به

دیابت  است. اگر شبیه آمونیاك یا تخم مرغ گندیده باشد حكایت از بیمارى كلیوى  دارد و اگر بویى شبیه مدفوع دهد نتیجه  بیمارى مزمن ریوى  است. بوى بد دهان بر اثر استعمال دخانیات نیز بروز مى كند. مصرف سیگار باعث زرد شدن دندان ها و كاهش ترشح بزاق و ناراحتى هاى لثه مى شود كه همگى در ایجاد بوى بد دهان مؤثر هستند. زبان نیز نقش مهمى در تولید بوى بد دهان ایفا مى كند. محققان اعتقاد دارند، قسمت عقب زبان كه داراى فرورفتگى هاى كوچك است، منبع مهم و داخلى در تولید و تشدید بوى بد دهان است.

مهم ترین اقدام در رفع بوى بد دهان، شناسایى دلیل بروز آن است. با توجه به این كه غالباً عدم رعایت بهداشت دهان منشاء بوى بد دهان است، یادگیرى صحیح استفاده از مسواك، دهان شویه و مصرف روزانه نخ دندان و پاك كردن زبان به وسیله مسواك نرم و چكاپ داخلى بدن نقش مهمى در جلوگیرى از این پدیده آزار دهنده ایفا مى كند.

بهاره مهرنژاد


لینک ها

بهداشت دهان و دندان

ضرورت نگهداری از دندان ها

لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

شناخت علل پوسیدگی دندان

آیا جرمگیری باعث آسیب به دندانها می شود؟

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

فروش کتاب های «

دائرة المعارف » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.