تبیان، دستیار زندگی
یکی از سنت های زیبای ما ایرانیان چیدن سفره هفت سین برای لحظات تحویل سال است . سفره هفت سین معانی زیادی را در ذهن ما تداعی می کند و مهم ترین نقش و کارکرد آن.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز


یکی از سنت های زیبای ما ایرانیان چیدن سفره هفت سین برای لحظات تحویل سال است . سفره هفت سین معانی زیادی را در ذهن ما تداعی می کند و مهم ترین نقش و کارکرد آن این است که باعث می شود افراد خانواده دور هم جمع شده و به ابراز عواطف و محبت به یکدیگر بپردازند . در این مقاله سعی داریم طرز تهیه سبزه هفت سین و شمع با مدل حاجی فیروز را برای این سفره به شما آموزش دهیم.

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز

شمع‌ها همواره گرمابخش دكوراسیون سفره هفت سین هستند و می‌توانند جلوه تزئینی سفره هفت سین شما را باشكوه‌تر كنند. نوروز امسال قصد داریم تا حاجی فیروز را نیز در سفره های هفت سین داشته باشیم. اگر از شمع های حاجی فیروز در سفره هفت سین خود استفاده كنید شكوه و زیبایی دكوراسیون سفره شما چندین برابر خواهد شد؛ به‌خصوص زمانی كه این نقوش را خودتان با كمك هنر، ابتكار و خلاقیت فردی روی شمع‌های ساده منقوش كنید.

وسایل مورد نیاز:

1-    شمع آماده

2-    پارافین سفید

3-    تعدادی عروسك حاجی فیروز

روش كار:

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز

1- پارافین سفید را ذوب كرده و در حین سرد شدن، آن را آنقدر هم بزنید كه حالت كف یا دانه‌های چسبیده به هم مانند برف پیدا كند. البته اگر مایل باشید می‌توانید رنگ سبز بهاری را برای پارافین انتخاب كنید.

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز

2- سپس مناطق مورد نظر را بر روی شمع اصلی انتخاب كرده و مقداری از پارافین زده شده روی آن بكشید.

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز

3- تزئینات را به صورت یك در میان (طبل و حاجی فیروز) انتخاب كرده و آن را در پارافینی كه روی شمع ریخته‌اید جای دهید تا در همان حال سرد شود و حالت بگیرد.

تهیه سبزه و شمع حاجی‌فیروز

4- یك سطح صاف مانند یك بشقاب پهن انتخاب كرده و كمی از پارافین زده شده را روی آن بریزید؛ سپس شمع را در وسط ظرف گذاشته و اطراف آن را با تزئینات مختلف نوروزی تزئین كنید.

از این شمع سنتی زیبا می‌توانید در كنار سفره هفت سین استفاده كنید.

آموزش تهیه سبزه

برای سبز کردن سبزه، گندم ،جو ،ماش و عدس را برای یک یا دو شب خیس  می کنیم . چند بار آب آن  را عوض می کنیم تا ترش نشود . بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود .مرتب دستمال را بااسپری نم دار می کنیم .بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه ها را به ظرف منتقل می کنیم روزی ?-? بار روی سبزه اسپری میزنیم مواظب باشید که آنقدر آب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم آب کنار ظرف جمع شود.

روش دیگر: برای سبزه ای که روی کوزه کاشته می شود، روی کوزه پارچه نخی می کشیم کوزه بدون لعاب باشد (سفالی) داخل کوزه را پراز آب می کنیم و شاهی یا خاکشیر را که یک ?شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب میکشیم اضا فه جوراب را داخل کوزه قرار می دهیم ومرتب روی آن را اسپری می کنیم تا سبز شوند .

روش دیگر:میوه کاج را داخل آب انداخته تا پولک های آن از هم باز شود بعد بین پولک ها گندم جوانه زده می گذاریم سبز شود (منظور از پولک همان چیزی است که شبیه به  گلبرگ می ماند)

روش دیگر:خوشه گندم که ساقه بلند دارد را خیس کرده داخل کوزه یا ظرف گودی قرار می دهیم تا سبز شود این مدل مثل یک دسته گل می شود.

در پایان برای همه شما عزیزان سالی مملو از موفقیت و پیروزی را آرزو می کنیم .

فراوری : کهتری

بخش خانواده ایرانی


منابع :

نشریه منزل

آکاایران

مقالات مرتبط :

طریقه ساخت شمع مایع تك رنگ   

طریقه ساخت شمع چای و قند و شكر

طریقه ساخت شمع پودری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.