تبیان، دستیار زندگی
مقابله با خواب‏آلودگی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقابله با خواب‏آلودگی


میلیون‌ها نفر از مردم دنیا روز خود را با نوشیدن یك فنجان قهوه آغاز می‌كنند تا بتوانند در طول روز سرحال و هوشیار بمانند و دچار خواب آلودگی نشوند.


خستگی و خواب آلودگی

بیشتر افراد در ساعات كاری به طور مداوم مقادیر مشخصی قهوه مصرف می‌كنند تا سطح انرژی خود را با كمك كافئین موجود در این نوشیدنی‌ها افزایش داده و دچار سستی و كسالت نشوند. هرچند كافئین از این نظر مزایایی دارد اما در عین حال در صورت مصرف مداوم عوارض جانبی نیز بر جای می‌گذارد.

مصرف مداوم كافئین موجب بالا رفتن فشار خون و ضربان نامنظم یا تپش قلب می‌شود. درضمن اعتیاد اندك به محرك موجود در قهوه نیز ممكن است باعث كاهش اثر ضد خواب‏آلودگی آن شود.

در این مقاله یك رژیم غذایی روزانه سالم و موثر پیشنهاد شده كه به شما كمك می‌كند بدون نیاز به نوشیدن قهوه سرحال و هوشیار بمانید و كمتر دچار سستی و خواب‏آلودگی شوید. در این رژیم غذایی توصیه می‌شود: تقسیم وعده‌های غذایی به دفعات بیشتر اما با حجم غذایی كمتر در طول روز كه ضمن تامین ویتامین‌ها و املاح ضروری برای بدن موجب می‌شود سطح انرژی نیز بالا برود.

كارشناسان پزشكی معتقدند كه وعده‌های غذایی كم اما با حجم غذایی زیاد و با فاصله‌های زمانی زیاد از هم باعث تغییرات ناگهانی در قند خون می‌شود كه فاكتور تعیین كننده در سطح انرژی بدن است. بنابراین توصیه می‌شود وعده‌های غذایی خود را به تعداد بیشتر اما با مقدار كمتر تقسیم كنید تا هم به راحتی قابل هضم باشد و هم قند خون را در حد طبیعی و متعادل نگه دارد.

از مصرف مكرر گوشت پرهیز كنید

بدن برای اینكه بتواند فرآورده‌های گوشتی را هضم كند به انرژی بیشتری نیاز دارد در حالی كه سبزیجات و میوه‌جات اینگونه نیستند. گوشت حاوی پروتئین و چربی بالایی است كه هضم آن را دشوارتر می‌سازد بعلاوه وجود آفت كش‌ها و هورمون‌های خاص در گوشت می‌تواند روی سطح انرژی بدن تاثیر بگذارد. البته این امر به معنی حذف گوشت از رژیم غذایی نیست بلكه باید تعادل مناسبی در میزان گوشت موجود در برنامه غذایی روزانه ایجاد شود.

اشتیاق زیاد خود را برای خوردن میان وعده‌های شیرین و قندی در هنگام عصر كنترل كنید. معمولا در ساعات عصر و بعدازظهر بدن دچار افت قند می‌شود و همین امر ولع شدیدی به خوردن مواد شیرین در انسان ایجاد می‌كند. سعی كنید در این مواقع اشتیاق شدید خود را كنترل كرده و از مواد غذایی متعادل و كم شیرینی استفاده كنید چون خوردن مواد قندی موجب افت شدید انرژی می شود.

از غلات سبوس‏دار بیشتر استفاده كنید

اغلب ما فكر می‌كنیم با نوشیدن قهوه و نوشابه‌های كافئین‏دار می‌توانیم انرژی خود را در سطح بالایی نگه داریم اما همیشه به‏خاطر داشته باشید این افزایش ناگهانی سطح انرژی، ناگهان هم افت می‌كند. در عوض غلات سبوس‏دار راه نجات شما برای این منظور هستند. این مواد غذایی به شما امكان می‌دهند كه در طول روز به منبع مداوم و متعادل انرژی دسترسی داشته باشید.

آب به اندازه كافی بنوشید

بیش از دو سوم حجم بدن انسان را آب تشكیل می‌دهد. بدن ما برای انجام فعالیت‌های اصلی مثل تنظیم دمای بدن و جلوگیری از یبوست به آب نیاز دارد. بنابراین مصرف مقدار كافی آب در طول روز ضروری است. به طور كلی مصرف هشت لیوان آب در روز توصیه می‌شود كه البته می‌توانید مقدار قابل توجهی از آن را از مایعات دیگر و مواد خوراكی آب‏دار بدست آورید. البته نوشیدنی‌های كافئین‏دار مثل قهوه برای این منظور توصیه نمی‌شود چون آب بدن را كاهش می‌دهند.

با معده خالی میوه بخورید

این كار تاثیر چشمگیری در كاهش خواب آلودگی و افزایش سریع سطح انرژی بدن دارد. هم چنین مصرف میوه‌های غیر اسیدی برای بالا بردن سطح انرژی بدن توصیه می‌شود.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از : hasantaleb