تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه خودروی ژنو همه ساله در سومین ماه سال میلادی در شهر ژنو سوئیس برپا می‌شود. این نمایشگاه یکی از مهمترین نمایشگاههای مربوط به ص
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشم‌نوازترین نمایشگاه خودرو (1)


نمایشگاه خودروی ژنو همه ساله در سومین ماه سال میلادی در شهر ژنو سوئیس برپا می‌شود. این نمایشگاه یکی از مهمترین نمایشگاههای مربوط به صنعت خودروسازی در جهان است که نخستین بار در سال 1905 برپا شد.


چشم‌نوازترین نمایشگاه خودرو (1)

هشتاد و یکمین نمایشگاه خودروی ژنو از پنجشنبه 3 مارس 2011 رسما آغاز شد و تا 13 مارس 2011 (12 تا 22 اسفند) ادامه داشت. این نمایشگاه در شرایطی برگزار شد که افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی به یکی از بزرگ‌ترین معضلات فعالان بازار خودرو تبدیل شده است.‌

هانس وایک یکی از تحلیل‌گران بازار خودرو  می گوید: بازار خودرو در اغلب کشورهای دنیا رشد کرده است و اغلب شرکت‌های خودروسازی توانسته‌اند دوباره به سود آوری برسند ولی نکته مهم این است که این بازار تازه رشد یافته توانایی مقابله با یک شوک دیگر را ندارد؛ شوک افزایش قیمت بنزین که اصلی‌ترین فرآورده مورد استفاده در صنعت خودروسازی است. اگر قیمت نفت و به دنبال آن بنزین برای بیش از 3 ماه در بالاتر از سقف 100 دلار باقی بماند بدون شک بازار خودروی دنیا دوباره وارد رکود می‌شود.

رکودی که این بار عمیق تر و طولانی‌تر خواهد بود. خط دیگری که بازار خودروی دنیا را تهدید می‌کند وابستگی زیاد به بازار خودروی چین است. در سال‌های اخیر بازار خودروی چین با سرعت زیادی رشد کرد و هم‌اکنون بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا است ولی اگر به هر دلیل تقاضا در این بازار کم شود نه تنها بازار جهانی آسیب می‌بیند بلکه برندهایی که میلیاردها دلار برای حضور در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند هم آسیب زیادی خواهند دید. بنابراین اغلب تحلیل گران بازار خودرو تاکید می‌کنند که خودروسازان باید هر چه سریع‌تر وابستگی خود را به بازار چین کم کنند تا بتوانند مصونیت بیشتری در برابر تحولات داخلی بازار این کشور داشته باشند.

به هر حال نمایشگاه ژنو در سال جاری میلادی فضای بهتری داشت. اغلب خودروسازان حاضر در نمایشگاه اعتماد بیشتری نسبت به آینده بازار دارند و مدل‌های جدید خود را با امید بیشتری در نمایشگاه به معرض دید گذاشته‌اند. لوکا دی مونتزمولو مدیر عامل شرکت خودروسازی فراری در این مورد می گوید: من انتظار نداشتم بازار خودرو به این سرعت از رکود خارج شود ولی خوشبختانه بازار در شرایط خوبی است و اگر شوک قیمت نفت موقتی باشد می‌توان امیدوار بود در آینده نزدیک بازار دوباره شرایط عادی را تجربه نماید. نوربرت ریتوفر مدیر عامل شرکت خودروسازی بی‌ام‌و کشور آلمان در این مورد می‌گوید: شمار زیادی از شرکت‌های خودروسازی در ماه‌های اخیر شاهد رشد سود آوری خود بودند ولی این به معنای پایان این روزهای سخت نیست. ما در آینده‌ای نه چندان دور پستی و بلندی‌های زیادی را در بازار خودرو مشاهده می‌کنیم که همه باید برای آنها آماده باشیم.

چشم‌نوازترین نمایشگاه خودرو (1)

در نمایشگاه خودروی ژنو که به مدت 10 روز ادامه پیدا می‌کند مدل‌های تازه خودرو به نمایش در می‌آیند. این مدل‌های تازه اغلب طراحی کاملا متفاوتی نسبت به مدل‌های قدیمی دارند و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز "چشم نوازترین نمایشگاه خودروی تاریخ صنعت خودروسازی" را ایجاد کرده‌اند. در این نمایشگاه خودروهایی با طراحی‌های زیبا و بعضا رویایی دیده می‌شوند که هر یک رنگ‌هایی کاملا متفاوت از خودروهای قدیمی دارند. برخلاف نمایشگاه‌های دو سال گذشته که محلی برای عرضه خودروهای الکتریکی و هیبریدی بوده‌اند در نمایشگاه سال جاری در ژنو خودروهای کم‌مصرف بنزینی به نمایش درآمده‌اند. مسوول برگزاری نمایشگاه در این مورد می‌گوید: در سال‌های گذشته خودروسازان امیدی به فروش در بازار نداشتند بنابراین بیشتر به عرضه نتیجه تحقیقات و مطالعات خود به بازار اکتفا می‌کردند. آنها خودروهایی را در نمایشگاه قرار می‌دادند که خودروهای نسل آینده نام داشتند ولی با رشد بازار خودرو و خروج تدریجی بازار از رکود، حال نوبت به خودروهای امروز دنیا رسیده است. تمامی شرکت‌های خودروسازی در نمایشگاه ژنو اقدام به عرضه خودروهایی کردند که همین امروز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در نمایشگاه خودروی امسال ژنو فضای رقابتی سال‌های قبل کمتر دیده می‌شود آرام تر شدن فضای اقتصاد دنیا و رشد تدریجی اقتصاد سبب شده است تا تمامی خودروسازان تمرکز خود را روی محصولات تازه شان قرار دهند و تمامی آنها تلاش کنند تا رضایت مشتریان بیشتری را جلب کنند. شرکت خودروسازی فراری در نمایشگاه سال جاری اقدام به عرضه خودرویی با گنجایش چهار سرنشین کرده است که طبق گفته مدیر عامل این شرکت خودرویی خانوادگی است. این خودروی خانوادگی که ff نامیده می‌شود 700 هزار دلار قیمت دارد و یکی از لوکس‌ترین خودروهای موجود در این نمایشگاه است.

مرسدس بنز در این نمایشگاه یک خودروی دو در را عرضه کرده است. خودرویی که به گفته حاضرین در نمایشگاه شاهکار این برند محسوب می‌شود.تویوتا، بزرگ‌ترین خودروساز جهان چند مدل خودروی هیبریدی برقی و بنزینی خود را در نمایشگاه ژنو 2011 در معرض دید عموم قرار داد. شرکت خودروسازی دایملر آلمان نیز در نمایشگاه امسال چند خودروی جدید خود را به نمایش گذاشت. هدف مشترک اکثر خودروسازان حاضر در نمایشگاه امسال ژنو 2011 گسترش فروش در بازارهای نوظهور بوده است.

فرآوری:م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی


منابع:پرشین استار،دولت یار،ایسنا