تبیان، دستیار زندگی
هویزه" در آذر ماه 1359، پس از شکست بیش از دو گردان از نیروهای عراقی در جنوب سوسنگرد و مقابل سربازان اسلام، یک گروهان ازسپاه اهوازجهت محافظت و پدافند شهرهویزه، به آن شهراعزام شد . این گروهان پس از استقرار ، حفاظت بخش ج...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"حماسه شهدای هویزه"

در آذر ماه 1359، پس از شکست بیش از دو گردان از نیروهای عراقی در جنوب سوسنگرد و مقابل سربازان اسلام، یک گروهان ازسپاه اهوازجهت محافظت و پدافند شهرهویزه، به آن شهراعزام شد . این گروهان پس از استقرار ، حفاظت بخش جنوبی و جنوب غربی هویزه را برعهده گرفت.

نیروهای دشمن در آغاز هجوم سراسری خود، درمدت  48 ساعت از محور هویزه تا کرخه پیشروی نموده و در امتداد آن مستقر گردیدند ، به طوری که فاصله آنها تا هویزه از 10 کیلومتر تجاوز نمی کرد. تاکتیک دشمن این بود که با تصرف سوسنگرد، هویزه خود به خود سقوط می کند.

15 / دی ماه/ 1359، روز آغاز عملیات بود . رزمندگان که به لحاظ امکانات کمی و کیفی در مضیقه بودند، سعی کردند از پیشروی دشمن و اشغال هویزه جلوگیری نمایند. اما در نهایت با ضد حمله های سنگین دشمن تعداد بسیاری از رزمندگان از جمله حسین علم الهدی شهید و مفقود الاثر شدند . و دشمن در 18/ دی ماه/1359 ، هویزه را اشغال کرد و فرمانده عراقی دستور داد تعدادی از مردم بی گناه را دست بسته در گودالی قرار داده و به شهادت رساندند ، سپس تمام شهر را با دینامیت و بلدوزر نابود کردند و شهر به تپه ای خاک مبدل شد.

یاد تمامی شهدای سرافراز وگمنام دفاع مقدس گرامی باد.