تبیان، دستیار زندگی
حدیث داریم: «فَلْیَكُنْ سُرُورُكَ بِمَا نِلْتَ مِنْ آخِرَتِكَ ؛ اگر از آخرت چیزی گیرتان آمد ، خوشحال و شاد باشید. »(نهج‏البلاغه، نامه 22). دنیا و مظاهرش ارزش ناراحتی یا شادی را ندارند .. در این دنیا اگر پول نداشتیم ، خانه‌مان رنگ کرده نبود ، نتوانستیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شاد بودن به چه قیمتی ؟!

شادی


 در قرآن دو نوع شادی بیان شده است ؛ شادی بجا و  نابجا  .

ایام عید زمانی برای شاد بودنوتفریح می باشد ، در این مقاله بر آنیم که بررسی کنیم که چه چیز هایی عامل خوبی برای شاد بودن هستند و شادی های کذابی را نیز بیشتر بشناسیم .


- شادی‌های بجا

قرآن می‌فرماید : «وَ یَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ»(روم/4) روزی كه حزب حق پیروز شود ، روز فرح اهل ایمان است . در آیه اول سوره روم آمده كه بین اهل كتاب و دشمنان جنگی شد كه اهل كتاب شكست خوردند .

قرآن پیشگویی كرد و فرمود : درست است كه طرفداران خدا شكست خوردند، اما مدتی نمی‌گذرد كه همین اهل كتاب شكست خورده، پیروز می‌شوند و آن ، روز شادی و «یوم الفرح» است .

عید واقعی وقتی است كه از زندگی خود ، باطل و ستمگر را بیرون کنیم ، نه اینکه با اعمالمان موجب تسلط بیگانگان به خود را فراهم سازیم .

قرآن در ادامه می فرماید : «یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ»(روم/5-4). مومن به یاری خدا شاد است . انسان مؤمن به آجیل و پسته و خرید عید شاد نیست ، بلکه هر زمانی  كه امداد‌های الهی و لطف خداوند را نسبت به خود و دیگران مشاهده می کند، شاد می‌شود.

روز ترک گناه، عید است

امام علی علیه السلام می فرمایند : «كُلُّ یَوْمٍ لَا یُعْصَى اللَّهُ فِیهِ فَهُوَ عِیدٌ ؛ روز عید روزی است كه انسان بتواند ظلم و گناهی را انجام ندهد . (نهج‏البلاغه، حكمت 428)

حدیث داریم: «فَلْیَكُنْ سُرُورُكَ بِمَا نِلْتَ مِنْ آخِرَتِكَ ؛ اگر از آخرت چیزی گیرتان آمد ، خوشحال و شاد باشید. »(نهج‏البلاغه، نامه 22).

دنیا و مظاهرش ارزش ناراحتی یا شادی را ندارند . در این دنیا اگر پول نداشتیم ، خانه‌مان رنگ کرده نبود ، نتوانستیم لباس عید تهیه کنیم ، هیچ كدام مهم نیست ، بلکه سرور و شادی انسان باید در چیزی باشد كه سعادت ابدی در آن قرار گرفته باشد .

شادی به خاطر فضل و رحمت الهی

قرآن می‌فرماید: «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ »(یونس/58). اگر خدا به تو فضل و رحمت كرد، به فضل و رحمت خداباید شاد باشید .

تهیه شیرینی شب عید

شیرینی دو رقم است: 1- شیرینی مادی ، 2- شیرینی معنوی .

شیرینی مادی خوب است اما خوشا به حال كسانی كه در كنار شیرینی مادی عید ، به دنبال کسب شیرینی معنوی نیز می باشند ؛ در کنار خانه تکانی جسمانی ،خانه ی وجودیشان را نیز تکان داده و گناه و ناپاکی ها را از آن بیرون کرده اند .

امام علی علیه السلام می فرمایند : «كُلُّ یَوْمٍ لَا یُعْصَى اللَّهُ فِیهِ فَهُوَ عِیدٌ ؛ روز عید روزی است كه انسان بتواند ظلم و گناهی را انجام ندهد

- شادی های نابجا

عده ای از این که توانسته اند پول هایشان را در بانک ها و صندوقچه ها جمع کنند،خوشحال می باشند ،خوشحال هستند به اینكه كمك نكردند و بخیل بودند .

شادی

به عده ای می گوییم : حال که خداوند به شما تفضلی کرده و صاحب مال و منالی می باشید ، به دیگران کمک کنید ، در جواب می گویند : « قالَ إِنَّما أُوتیتُهُ عَلى‏ عِلْمٍ عِنْدی»(قصص/78) ؛ من علم اقتصاد داشتم ، کم خوردم و گرد خوابیدم ، ذره ذره این ها را جمع کرده ام ، حالا وضعم خوب شده ، این ها را با تدبیر پس انداز کرده ام ، نمی توانم به این راحتی از بین ببرم !

اما این بیچارگان از این نکته غافل هستند که نه تنها با دادن در راه خدا مالشان اندکی کاستی نمی یابد ، بلکه یکی از راه های افزایش مال ، خرج کردن در راه خدا و برای خداوند است .

قرآن در مقابل  شادی افرادی که همچون قارون مال ها را پی در پی جمع کرده و در طلب افزودن آن هستد ، می‌فرماید: «لا تَفْرَحْ»(قصص/76) خوشحال نباش، «إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْفَرِحینَ»(قصص/76). خداوندکسانی را که دلشان به مال و ثروت و هر آنچه مربوط به ظواهر است ، خوش می کنند را دوست ندارد .

در پایان سال وقتی به پای سخن عده ای می نشینیم و می پرسیم در سالی که گذشت چه کردی ؟ بیان می کنند : سال پیش خانه من خشت بود، آجر و سنگش کردم . وسیله ام دوچرخه بود، موتور شد. موتور بود، ماشین کردم . پیكان بود، بنز شد . موكت بود، قالی شد و هزاران سخن پیرامون ارتقای بعد مادی زندگی !

جوانی یك لنگ 700 تومانی بست و به حمام رفت. مرد حكیمی در حمام بود . جوان به پیش حکیم رفت و پرسید : پیرمرد، من چقدر می‌ارزم!  حکیم گفت : 700 تومان!جوان ناراحت شد و بیان کرد : 700 تومان پول لنگم است .حکیم گفت : تو تنها لنگت ارزش دارد، اما خودت هیچ ارزشی نداری.

کمی بیاندیشیم ، حال که  ماشین و خانه مان عوض شد، زندگی مادیمان تغییر کرده ، به راستی خودمان چه تغییری کرده ایم ؟!آیا در وجودمان حسنه ای را پرورش داده ایم ؟آیا در پی از بین بردن خصلتی بد از وجودمان بوده ایم ؟

شادی با گناه

قرآن می‌گوید: «ذلِكُمْ بِما كُنْتُمْ تَفْرَحُونَ فِی الْأَرْضِ بِغَیْرِ الْحَقِّ»(غافر/75) بعضی وقت‌ها انسان با گناه خوش است. در حدیث داریم که امام معصوم در این زمینه می فرماید : «إِیَّاكَ وَ الِابْتِهَاجَ بِالذَّنْبِ فَإِنَّ الِابْتِهَاجَ بِهِ أَعْظَمُ مِنْ رُكُوبِهِ ؛ كسی كه خوشحال به گناه باشد ،از خود گناه بدتر است.  » (كشف‏الغمة، ج‏2، ص‏108)

ایام عید است و دور هم جمع می شویم ، مراقب باشیم که با انجام گناه ، شادنشویم ؛ غیبت کسی را نکنیم ، کسی را دست نیاندازیم ، ادای دیگران را در نیاوریم ، مسخره نکنیم ؛ (قرآن در این زمینه می فرماید : قرآن می‌گوید: «لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ»(حجرات/11). مسخره نكنید، شاید آن كسی را كه مسخره می‌كنید از شما بهتر باشد .)  مواظب باشیم که عید وشادیمان را به گناه تبدیل نکنیم .

در روایتی داریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند :  «مَنْ أَذْنَبَ ذَنْباً وَ هُوَ ضَاحِكٌ دَخَلَ النَّارَ وَ هُوَ بَاكٍ ؛ كسی كه وقت گناه می ‌خندد، در حالی وارد جهنم می‌شود كه گریه می‌كند.» (ثواب‏الأعمال، ص‏223)

قرآن در مقابل  شادی افرادی که همچون قارون مال ها را پی در پی جمع کرده و در طلب افزودن آن هستد ، می‌فرماید: «لا تَفْرَحْ»(قصص/76) خوشحال نباش، «إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْفَرِحینَ»(قصص/76). خداوندکسانی را که دلشان به مال و ثروت و هر آنچه مربوط به ظواهر است ، خوش می کنند را دوست ندارد
شادی

در سال گذشته چه کردیم ؟

یك كاغذ بردارید و روی آن بنویسید: « سال چگونه بر شما گذشت؟ از پارسال تا حالا چقدر پیشرفت كردید ؟ از پارسال تا حالا چقدر نماز با توجه خوانده اید ؟ در سالی که گذشت چند بار به عیادت بیماران رفته‌اید ؟ چند كتاب مطالعه كرده‌اید ؟ از پارسال تا حالا چند تا گره از كار مسلمان‌ها باز كردید ؟ »

بد نیست كه یك ساعت بنشینیم و خودمان را حساب كنیم . 365 روز از عمر ما كم شد ، در این مدت آیا از حسنات به اعمالمان افزوده ایم و یا خدایی ناکرده به نامه ی گناهان اضافه کرده ایم ؟!

نتیچه گیری :

بیایید در زندگیمان تغییری ایجاد کنیم ، از خدا شیرینی های معنوی را طلب کنیم  : «أَذِقْنِی حَلَاوَة مُنَاجَاتِكَ»، «أَذِقْنِی حَلَاوَةَ الْمَغْفِرَةِ»(صحیفه سجادیه، دعاى 16) ، «أَذِقْنِی  حَلَاوَةَ رَحْمَتِكَ»(أمالى‏مفید، ص‏91) ،  و در کنار این خواستن ها ، تلاش هایمان را نیز افزون کنیم  .

فرآوری : زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان


منبع :

- پایگاه حوزه

- اندیشه قم

- مقاله حجت الاسلام قرائتی پیرامون شادی