تبیان، دستیار زندگی
پارك جمشیدیه و فرهنگسراهای شفق و نیاوران برگزار می‌شود نمایشگاه آثار و بزرگداشت یك معمار و شهرساز پیش‌كسوت در تهران برگزار می‌شود. کامران طباطبایی دیبا از معماران صاحب سبک در معماری مدرن و معاصر ایران است كه موزه هنرهای معا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگداشت طراح موزه‌ی هنرهای معاصر تهران

پارك جمشیدیه و فرهنگسراهای شفق و نیاوران برگزار می‌شود


نمایشگاه آثار و بزرگداشت یك معمار و شهرساز پیش‌كسوت در تهران برگزار می‌شود.

کامران طباطبایی دیبا از معماران صاحب سبک در معماری مدرن و معاصر ایران است كه موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرا و پارک نیاوران، فرهنگسرا و پارک شفق، پارك جمشیدیه، منزل مسكونى (موزه) پرویز تناولى، نمازخانه جنب موزه فرش، مسجد جندى‌شاپور و شهرك شوشتر ازجمله آثار او هستند.

جامعه‌ی مهندسان معمار ایران نمایشگاه آثار و مراسم بزرگداشتی برای وی تدارك دیده است كه 6 تا 11 اسفند در نگارخانه‌ی میرمیران خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد.

بنا بر این گزارش، پروژه نیمه‌تمام "شهر جدید شوشتر" در خوزستان که آرشیتکت و برنامه‌ریز آن بود، بیشترین موفقیت خود را مرهون الگوهای ساختاری و گونه‌های ساختمانی سنتی است. او این شیوه را جایگزین طراحی براساس الگوهای غربی - که مورد حمایت افراد بانفوذ و سردمداران بود - كرد. اما بنایی که شاید شناخته‌شده‌ترین اثر وی باشد، موزه هنرهای معاصر تهران است که با سقف‌های نیم‌هلالی‌اش یادآور بادگیرهای سنتی خاورمیانه است. وی موسس و هم‌چنین اولین مدیر موزه بود.

او به عنوان یک نقاش، چندین نمایشگاه انفرادی در ایران برپا کرد و هم‌چنین گردآورنده آثار نقاشی معاصر غرب بود


لینک :

موزه هنرهای معاصر ، كارها را انحصاری كرده است

تأسیس موزه ملی هنرهای ایرانی