تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه کاریکاتور با عنوان «سقوط فرعون» در نگارخانه سوره حوزه هنری استان البرز برگزار می‌شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از نمایشگاه سقوط فرعون تا چاپ باتیک استاد خاویان

از نمایشگاه سقوط فرعون تا چاپ باتیک استاد خاویان


نمایشگاه کاریکاتور با عنوان «سقوط فرعون» در نگارخانه سوره حوزه هنری استان البرز برگزار می‌شود. نمایشگاه کاریکاتور «سقوط فرعون»به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان البرز،  با موضوع انقلاب مردمی مصر به همت حوزه هنری البرز، در نگارخانه سوره برگزار می‌شود.

اسماعیل آجرلو، معاون فرهنگی حوزه هنری استان البرز با گرامیداشت انقلاب مردمی مصر گفت: هنر مقاومت و پایداری هیچ وقت نباید از ذهن هنرمندان و فعالان فرهنگ و هنر زدوده شود چراکه مقاومت، نشان ماندگاری، دوام و حیات یک ملت است.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه خلق اثر کاریکاتور در این مرکز، افزود: انجام فعالیت‌های مختلف به منظور اشاعه روحیه مقاومت و پایداری با رویکرد هنری از رسالت‌های حوزه هنری می‌باشد. لذا پس از برگزاری کارگاه خلق اثر یک روزه با موضوع انقلاب مردمی مصر، هم اکنون نمایشگاه آثار تولید شده در نگارخانه سوره برگزار می‌شود.

آجرلو:هنر مقاومت و پایداری هیچ وقت نباید از ذهن هنرمندان و فعالان فرهنگ و هنر زدوده شود چراکه مقاومت، نشان ماندگاری، دوام و حیات یک ملت است.

آجرلو ادامه داد: در این نمایشگاه 20 اثر فاخر تولید شده در کارگاه کاریکاتور به سرپرستی  شاهین کلانتری با تکنیک‌های آبرنگ، زغال، پاستل، مدادرنگی و کنته در نگارخانه سوره واقع در کرج، خیابان مطهری، بلوار نبوت، خیابان میلاد4، شماره 82، حوزه هنری استان البرز به نمایش گذاشته می‌شود.

گفتنی است؛ نمایشگاه کاریکاتور «سقوط فرعون» شنبه 21 اسفند ماه ساعت 15 با حضور مسئولین شهری افتتاح و بازدید از آن تا تاریخ 27 اسفند ماه از ساعت 15 لغایت 20 برای عموم علاقه‌مندان آزاد است

از نمایشگاه سقوط فرعون تا چاپ باتیک استاد خاویان


نمایشگاه چاپ باتیک استاد مهدی خاویان

نمایشگاهی با عنوان ((چاپ باتیک و هنرمندان دوره معاصر ایران )) از بیست و سوم اسفندماه در موزه صنایع دستی معاصر واقع در مجموعه سعدآباد گشایش می یابد .

مسئول موزه صنایع دستی با اعلام این خبر گفت : رشته باتیک و چاپ روی پارچه های ابریشمی در بخشی از تاریخ هنر معاصر ایران بر بسیاری از دست بافته های کاربردی ایرانی بکار میرفته است و تا بعد از انقلاب اسلامی با حمایت های بعمل آمده از آن، زمینه رشد و توسعه آن مجدداً فراهم شده است.

مریم فدایی افزود : موزه صنایع دستی در راستای فعالیت های تحقیقی وآموزشی خود منطبق با هویت اشیای موجود، انگیزه احیای مجدد این رشته هنری صنایع دستی را ملاک برنامه نمایشگاهی خود قرار داده است تا با ترغیب عموم به استفاده از آن به یکی از راهکارهای بحث معرفی وآموزش این هنر به مخاطبین و دفاع از هویت هنری آن اقدام نماید.

این نمایشگاه در روز دوشنبه 23 اسفند ماه ساعت 11 صبح گشایش می یابد و تا 20 فروردین ماه ادامه دارد

وی با اشاره به اهداف برپایی این نمایشگاه ،تصریح کرد : در این راستا اهدافی مانند حمایت از هنرمندان دوره بعد از انقلاب اسلامی ، نمایش فرهنگ و هنر ایران دوره معاصر با جلوه گری دست بافته های صنایع دستی، احیا و ترویج رشته هنر سنتی باتیک و کلاغه ای و ترغیب عموم به استفاده آن ، ارتباط بین نقش و طرح صنایع دستی توسط یک گروه رشته صنایع دستی از دوره پهلوی تا بعد از انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفت

فدایی خاطر نشان کرد : بخش مهم این فعالیت دعوت از استاد هنرمند چاپ باتیک ، تحقیق و بررسی بر نوع نقوش و طرح های 50 سال پیش تا کنون، نمونه سازی از اشیای کاربردی سنتی ایران از سال 42 تا سال 72 مانند البسه ، (روسری – کفش و کیف ... ) با استفاده از نقش ها و طرح های تاریخی در دوره معاصر از پهلوی تا بعد از انقلاب اسلامی است .

گفتنی است استاد مهدی خاویان مدرس و کارشناس عالی دانشگاه الزهرا با 20 سال سابقه کار در زمینه چاپ باتیک و دیگر هنرهای پارچه است وی شاگر استاد حسین گنجینه از پیش کسوتان هنر کلاغه ای و چاپ باتیک ایران بوده و تاکنون کارشناسان متعددی را در دانشگاههای هنری ایران در این زمینه تربیت کرده است. استاد خاویان نه تنها در زمینه هنر نقاشی روی پارچه ، چاپ های سنتی و سیلک فعالیت دارد بلکه در ساخت آثار چوبی بسیاری در رشته معرق – گره و برپایی نمایشگاههای متعدد در ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز فعالیت داشته است .

این نمایشگاه در روز دوشنبه 23 اسفند ماه ساعت 11 صبح گشایش می یابد و تا 20 فروردین ماه ادامه دارد و علاقمندان به این هنر اصیل می توانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای مذکور به موزه صنایع دستی معاصر واقع در مجموعه سعدآباد مراجعه نمایند .

بخش هنری تبیان


منبع»خبرگزاری پانا