تبیان، دستیار زندگی
نوروز و مسافرت های نوروزی در بین ایرانیان، جایگاه خاصی دارد. برای این که این دوره ی زیبا را به سلامتی بگذرانید، خوب است توصیه های زیر را به خاطر بسپارید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهداشت مواد غذایی در نوروز


نوروز و مسافرت های نوروزی در بین ایرانیان، جایگاه خاصی دارد. برای این که این دوره ی زیبا را به سلامتی بگذرانید، خوب است توصیه های زیر را به خاطر بسپارید...


شیرینی فروشی

شیرینی و آجیل را از مراکز فروش مجاز خریداری کنید

رضا غلامی، رییس اداره نظارت بر بهداشت اماکن و مواد غذایی وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی به هموطنان توصیه کرد، شیرینی مصرفی خود را از مراکز فروش مجاز خریداری کنند، در خرید شیرینی به بسته بندی آن توجه کنند و شیرینی های تر را حتما در یخچال نگهداری کرده و درب جعبه شیرینی را نیز برای حفظ بهداشت باز نگذارند.

بسته بندی های شیرینی باید دارای مجوزهای وزارت بهداشت بوده و علامت استاندارد داشته باشد. همچنین مشخصات قنادی اعم از نام، نشانی و حتی آرم مخصوص آن قنادی بر روی بسته بندی درج شده باشد. از خرید شیرینی از دست ‌فروش ‌ها خودداری کرده و این مواد را از محل‌ های مشخص و قنادی‌ های دارای مجوز تهیه کنند.

آجیل‌ هایی كه كرم زده باشد، نم یا رطوبت داشته باشد برای خرید مناسب نیست و به طور معمول تخمه هایی که به دست رنگ پس بدهند یا پسته هایی که بیش از حد قرمز باشند، از مصادیق آجیل های رنگی، نامرغوب و غیربهداشتی هستند. با وجود این كه مصرف آجیل های بسته بندی شده و دارای تمامی علائم تضمین کننده سلامت کالا، مانند پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا هنوز در فرهنگ خرید شهروندان جا نیفتاده است، اما خرید این نوع آجیل، تمامی ملاک های یک خرید مناسب را دارا است. هموطنان باید از تهیه ی انواع آجیل از دست ‌فروش‌ ها و یا اتومبیل‌ هایی كه داخل آن به عرضه انواع آجیل می ‌پردازند، خودداری كنند و باید آجیل‌ ها را از محل ‌های مشخص، مراكز آجیل‌ فروشی ثابت و دارای مجوز آجیل ‌فروشی و یا قنادی‌ های دارای مجوز تهیه كنند.

از شستن میوه و سبزیجات در رودخانه ها خودداری کنید

آناهیتا سنایی، مسوول واحد پژوهشی مرکز تحقیقاتی عفونی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق متخصص بیماری های عفونی به مسافران نوروزی توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی، انگلی و میکروبی از خوردن آب رودخانه ها یا شستن سبزی، میوه و مواد غذایی در رودخانه ها خودداری کنند.

آب های جاری در طبیعت می تواند حاوی انگل و میکروب و حتی ویروس هایی باشد که افراد به ویژه کودکان را به انواع بیماری های عفونی مبتلا سازد. ابتلا به "روتاویروس" از شایع ترین بیماری های ویروسی ناشی از آب آلوده می باشد که موجب ابتلای فرد به اسهال می شود. هرچند این بیماری ظرف مدت پنج تا شش روز بهبود می یابد اما مشکلاتی را برای مبتلایان ایجاد می کند.

استفاده از کنسروها می تواند مطمئن ترین غذا در طول سفر باشند ولی بهتر است کنسرو ماهی و لوبیا حتما 20 دقیقه در دمای جوش حرارت داده شوند

افراد در صورت ابتلا به اسهال بر اثر مصرف آب های آلوده، از خوددرمانی و استفاده از آنتی بیوتیک ها بپرهیزند چرا که آنتی بیوتیک ها گاهی خود موجب تشدید بیماری اسهال می شوند و گاهی نیز ترکیبات عادی روده را به هم می زنند.

آب های جاری در طبیعت مملو از تخم های انگل است که موجب بیماری های روده ای می شود. انگل های " آمیب " و " ژیاردیا " از جمله انگل های شایع در آب های جاری به شمار می روند. انگل " ژیاردیا " موجب بروز اسهال بلغمی می شود و انگل " آمیب " نیز حتی می تواند موجب بروز اسهال خونی شود. چنانچه افراد ناگزیر به استفاده از آب های جاری در طبیعت شدند، باید حتما آن را قبل از مصرف بجوشانند.

اصول بهداشتی و تغذیه سالم را رعایت کنید

هومن شیرازی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مسافران نوروزی توصیه کرد، در مسافرت ها اصول بهداشتی را رعایت و تغذیه سالمی داشته باشند.

حضور در رستوران های بین راهی غیربهداشتی و غیراستاندارد در ایام نوروز در واقع آموزش غیرمستقیم به کودکان و انتقال ژن معیوب به نسل های آینده است تا موارد بهداشتی را نادیده بگیرند.

وی از مسافران نوروزی خواست در طول سفر تا حد ممکن مواد غذایی لازم را به همراه داشته باشند و در غیر این صورت غذاها را از رستوران هایی که اصول بهداشتی را رعایت می کنند، تهیه کنند.

غذاهایی مانند کباب، سالاد و غذاهای گوشتی در معرض فساد و مسمومیت قرار دارند و برای سفر و بین راه مناسب نیست.

غذاهای طبخ شده در ابتدا باکتری های اندک و غیر مضری دارند و در طول مسیر و با گذشت زمان تکثیر و مسمومیت زا می شوند.

بسیاری از افراد با تفکر این که مسمومیت غذایی تنها به شکل اسهال و استفراغ ساده بروز می کند، اقدام های درمانی لازم را انجام نمی دهند که این موضوع می تواند مشکلاتی برای آنان به وجود آورد.

سفرهای نوروزی

نکات بهداشتی در مورد غذاهای بین راهی را به خاطر بسپارید:

دانشگاه علوم پزشکی ایران با صدور اطلاعیه ای به شهروندان توصیه کرد به منظور جلوگیری از بیماری در سفرهای نوروزی نکات بهداشتی ذیل را در مورد مواد غذایی بین راهی رعایت نمایند:

- مسافران نوروزی ترجیحا از مصرف غذاهای بین راهی پرهیز کنند.

- استفاده از کنسروها می تواند مطمئن ترین غذا در طول سفر باشند ولی بهتر است کنسرو ماهی و لوبیا حتما 20 دقیقه در دمای جوش حرارت داده شوند و در مورد مصرف کنسرو هم باید دقت شود که کنسروها فرورفته، برآمده، زنگ زده و تاریخ انقضاء گذشته نباشند.

- ترجیحا از مصرف فست فودها خودداری شود به دلیل این که دارای چربی و انرژی زیادی می باشند و دیگر این که ممکن است این گونه غذاها به دلیل مواد پیرامونی مثل گوجه، خیارشور یا سالاد و همچنین کاهویی که در داخل آن استفاده می شود آلودگی های زیادی را به بدن فرد منتقل کنند.

- مسافران از مصرف سالاد و سبزیجات در رستوران های بین راهی حتما خودداری کنند زیرا اکثر این سبزیجات آلوده به میکروبی به نام " اشرشیاکلی " می باشد، بنابراین ممکن است در اثر شست شوی نادرست این میکروب به بدن انسان منتقل و باعث ایجاد اسهال شود، پس بهتر است از مصرف سبزیجات و سالاد در رستوران های بین راهی پرهیز شود.

بسیاری از افراد با تفکر این که مسمومیت غذایی تنها به شکل اسهال و

استفراغ ساده بروز می کند، اقدام های درمانی لازم را انجام نمی دهند که

این موضوع می تواند مشکلاتی برای آنان به وجود آورد

- توصیه می شود مسافران از مصرف آب های آشامیدنی بین راهی خودداری کنند و حتما از بطری های آب معدنی استفاده نمایند.

- همچنین از مصرف لبنیات محلی در بین راه خودداری شود، پنیر، ماست و شیر محلی توصیه نمی شود چون معمولا شیر این مواد غذایی جوشیده نیست و می تواند آکنده از میکروارگانیسم هایی باشد که فرد را دچار مشکلات خاصی کنند.

- مصرف دوغ، ماست و آب لیموی تازه در کنار غذا می تواند احتمال مسمومیت ها و آزردگی های سیستم گوارش را در طول سفر به حداقل برساند و همچنین مصرف شیرینی جات را محدود کنند به خصوص شیرینی جات روغنی و همچنین نان های خامه ای و شیرینی های تر مصرف نشود.

- توصیه می شود ترجیحا در هنگام سفر از مغزهای گیاهی خام از قبیل، پسته، بادام، فندق و ... استفاده شود.

به سلامت آب اهمیت زیادی بدهید

دکتر حمید عمادی، متخصص عفونی با اشاره به خطرناک بودن انگل ژیاردیا و شیوع آن در مناطق شمالی کشور گفت: مصرف آب و سبزیجات آلوده مهم ترین راه انتقال این انگل به انسان است. انگل ژیادریا یک بیماری تک سلولی تاژکدار شایع و خطرناک برای دستگاه گوارشی است که در نقاط شمالی کشور بیشتر دیده می شود.

سفرهای نوروزی

آب آلوده مهم ترین راه انتقال این انگل به انسان است که علامت بالینی خاصی ندارد و به صورت ابتلا به اسهال بروز می کند. افزایش دفع گاز، اسهال چرب، جذب نشدن غذا در روده کوچک و سوءهاضمه از جمله علائم این بیماری است که در بچه ها با شدت بیشتری نسبت به بالغین همراه است.

از آن جایی که این بیماری عامت بالینی خاصی ندارد پزشک با تجویز آزمایش ELISA می تواند این بیماری را تشخیص دهد، همچنین استفاده از اندوسکوپی در ردیابی آنتی ‌ژن ‌های ژیاردیا در مدفوع می تواند تا بیش از 96 درصد در تشخیص هر چه سریع تر این بیماری موثر باشد.

اطمینان از سلامت آب شرب و مواد غذایی در پیشگیری از بسیاری از بیماری های عفونی به ویژه ژیاردیا موثر است و با توجه به این که در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم مسافران باید موارد بهداشتی را رعایت کنند.

آب های معدنی انتخاب خوبی هستند به شرط این که در شرایط تعریف شده و مناسب نگهداری شوند. در ضمن هنگام مصرف آب های معدنی و بسته بندی شده حتماً به تاریخ تولید و پروانه ی ساخت مراکز تولید کننده توجه کنید.

فرآوری: مریم مرادیان نیری - کارشناس تغذیه

بخش تغذیه تبیان


منابع:

پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ایرنا

مهر

ایسنا

سلامتیران

* مطالب مرتبط:

آجیل کهنه و رنگی نخرید

اگر به رستوران رفتید...

غذا خوردن سالم در رستوران

غذا، بخشی از لذت سفر است (1) و (2)

رفتارهای نادرست غذایی در نوروز

نوروز و عوارض سلامتی بعد از آن

تغذیه در ایام نوروز

نوروزی زیبا با تغذیه‌ای مناسب(1) و (2)

میوه را جایگزین شیرینی و تنقلات كنید

نحوه تغذیه در طول مسافرت و محل اقامت

مسافرت بدون اضافه وزن!

بهداشت غذایی در سفر

یخ قالبی نخرید

در هنگام خرید و مصرف آجیل شب عید مراقب باشید تا ...

نكات ایمنی مصرف غذا در سفرهای نوروزی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.