تبیان، دستیار زندگی
ترکیه، کامرون، مصر و تونس؛ گزینه های تازه فدراسیون آنچه دکتر محمد دادکان در جلسه تاریخی خود با مطبوعاتی های عازم به جام جهانی2006 المان بر زبان آورد نه یک پرونده قطعی که بخشی از مذاکرات امیدوار کننده ای بود که دیروز بی نتیجه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایران – آرژانتین هم لغو شد

ترکیه، کامرون، مصر و تونس؛ گزینه های تازه فدراسیون

آنچه دکتر محمد دادکان در جلسه تاریخی خود با مطبوعاتی های عازم به جام جهانی2006 المان بر زبان آورد نه یک پرونده قطعی که بخشی از مذاکرات امیدوار کننده ای بود که دیروز بی نتیجه بودن آن حتمی شد. موضوع به تمایل صددرصد آرژانتین برای بازی با ایران بر می گردد که تا دیروز مسؤولان فوتبال آرژانتین بر سر حرف خود ایستادند و بالاخره هیچ توافقی حاصل نشد. آرژانتینی ها گفته بودند برای انجام بازی با ایران هیچ مشکلی ندارند و حاضرند در روزهای خالی تقویم خود مقابل ایران صف بکشند اما به شرطی که ایران به آرژانتین برود و در بوئنوس آیرس مقابل راه راه پوشان صف آرایی کند؛ چیزی که مسؤولان فوتبال ایران نپذیرفتند و حاضر نبودن تیم ملی را راهی کشوری بسیار دور کنند، چه اینکه برنامه های تیم ملی در یک ماه باقیمانده تا جام جهانی حضور در ایران، سپس اردو در اتریش یا سوییس و بالاخره اردوی پایانی در فردریش هافن است. این وسط صفر کردن به آمریکای جنوبی تنها عایدی اش خستگی بازیکنانی است که صددرصد چند روزی را به تمرینات بدنسازی مشغول خواهند بود. این مسافرت طولانی آنها را از شرایط مناسب دور می کند و تنها هدر دهنده زحمات مربیان است. ضمن اینکه بازی کردن ایران با آرژانتین در ورزشگاه آزادی تهران، قدرت تبلیغاتی فدراسیون فوتبال ایران را به شدت بالا می برد و البته نقطه درخشانی در کارنامه فدراسیون دادکان برجا می گذاشت، اما به هر حال فدراسیون فوتبال که راضی بود تمام هزینه های سفر تیم ملی آرژانتین به تهران (800هزار دلار) را تقبل کند، تن به سفر سه روزه تیم ملی به بوئنوس آیرس و پذیرایی آرژانتین در مدت حضور در این کشور نداد تا چشم به حریفان دیگر بدوزد.

به هر حال طبق برنامه ریزی برانکو ایوانکوویچ، تیم ملی در یک ماه باقیمانده تا جام جهانی چهار تا شش دیدار تدارکاتی را انجام می دهد که بخش اعظم بازی ها در تهران انجام می شود و دو بازی باقی مانده در اتریش یا سوییس برگزار خواهد شد.

به همین دلیل بلافاصله بعد از لغو بازی تیم ملی با آرژانتین، سه گزینه جدید برای جایگزینی آرژانتین به فدراسیون فوتبال پیشنهاد شده است؛ کامرون یکی از قدرت های فوتبال آفریقا که البته سال درخشانی را پشت سر نگذاشته است، اما هر چه هست قدرت فوتبالش می تواند محک مناسبی برای تیمی باشد که قرار است نفس پرتغال و مکزیک را بگیرد.

گزینه دوم اما یکی از نماینده های آفریقا در جام جهانی است. تونس که برای دومین بار در جام جهانی حضور دارد با تیم های اسپانیا، اوکراین و عربستان هم گروه است. این بازی می تواند هم برای ایران مفید باشد که باید درسومین دیدار خود با آنگولا بازی کند و هم برای تونس که عربستان را باید از سر بگذارند. البته این دیدار امکان دارد در خارج از ایران انجام شود. چون دو تیم در اردو به سر می برند و اروپا مناسب ترین مکان برای اردوهای پیش از جام جهانی است. ضمناً روژه لمه فرانسوی هدایت این تیم را برعهده دارد. سومین تیمی که اتفاقاً تمام خواسته هایش را نیز باری بازی در آزادی اعلام کرده قهرمان تازه آفریقاست. مصر که با این قهرمانی توانست 15 پله صعود را در رنکینگ فیفا تجربه کند، پرواز بیزینس کلاس، هتل پنج ستاره، اقامت پنج روزه در ایران و البته 1540هزار دلار از فدراسیون فوتبال درخواست کرده. باید توجه داشت مصر یکی از دوستان استراتژیک ایران از نظر سیاسی است، البته دوستی که برخی مواقع رنگ دوستی اش کم می شود.

به هر حال بازی با مصر، هم می تواند جایگاه ایران را در رنکینگ فیفا ارتقا دهد و هم ایران را برای مقابله آنگولا صاحب تجربه کند.

اما جدا از این سه تیم آفریقایی، مسؤولان و کادر فنی تیم ملی امیدواری بسیاری به بازی با ترکیه دارند. همسایه ایران که محروم از حضور در جام جهانی است و از بازی های تدارکاتی اینچنینی به دنبال آماده سازی برای دیدارهای مقدماتی جام ملت های اروپا در سال 2008است و همچنین به کسب درآمدی درخور از تیم های حاضر در جام جهانی چشم دوخته و البته نمی خواهد در روزهای پیش از جام جهانی از محافل خبری فوتبال دور شو از فدراسیون فوتبال ایران درخواست 250 هزار دلار پول، بلیت هواپیما و هزینه پذیرایی و اقامت در هتلی مجلل را کرده است. بازی با ترکیه برای محک خوردن تیم ملی جهت بازی با یک تیم اروپایی مناسب است. نکته اینکه این دیدار به طور قطع در یکی از روزهای خالی ترکیه در تهران انجام خواهد شد. بازی های سوییس و اتریش به این تیم مربوط نمی شود. باید توجه کرد که ترکیه پس از دیدار جنجالی با سوییس از جام جهانی محروم و البته بازی های مقدماتی جام ملت ها را بدون تماشاگر برگزار می کند.

به هر حال آنچه که مهم به نظر می رسد به نتیجه نرسیدن وعده بازی ایران – آرژانتین است. دیدن ستاره ی آرژانتینی در تهران در حد تماشای بازی های ایران در جام جهانی ارزش دارد؛ مخصوصاً اینکه خیلی ها نمی توانند در بزرگترین جشنواره فوتبال حضور داشته باشند. حیف شد!