تبیان، دستیار زندگی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان با تشكر از رفتار و گفتار عاقلانه و مدبرانه خبرگان ملت در انتخاب هیأت رئیسه جدید این مجلس، بیداری اسلامی ملت‌های منطقه را حادثه‌ای بسیار عظیم و الگوگرفته از روند اس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبری در دیدار با خبرگان


رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بحث عوامل تضعیف جمهوری اسلامی، سخنان خود را بر مذمت و محكومیت شدید رفتارهای خلاف اخلاق متمركز كردند و افزودند: فضای اهانت و هتك حرمت، مخالف اسلام، خلاف شرع و خلاف عقل سیاسی است و موجب خشم خداوند می شود.


آیت الله خامنه ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی،  در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان با تشكر از رفتار و گفتار عاقلانه و مدبرانه خبرگان ملت در انتخاب هیأت رئیسه جدید این مجلس، بیداری اسلامی ملت‌های منطقه را حادثه‌ای بسیار عظیم و الگوگرفته از روند استمرار و پیشرفت جمهوری اسلامی دانستند و ضمن تبیین وظایف خطیر مسئولان و سیاسیون در این شرایط بسیار حساس، در سخنانی مهم و صریح خطاب به همه، بویژه جوانان تأكید كردند: این پیام من است، هرگونه هتك حرمت و رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، "خلاف شرع، مخالف عقل سیاسی و ضربه به جمهوری اسلامی است و خداوند را خشمگین می‌سازد. "

ایشان با تشكر از خبرگان عالی شأن امت، به ناكام ماندن دشمنان در قضیه انتخاب هیأت رئیسه مجلس خبرگان اشاره كردند و با قدردانی از اعضای خبرگان بویژه آقای هاشمی رفسنجانی افزودند:

آنان انتظار داشتند میان خبرگان اختلاف بوجود آید و مسابقه خدمت به رقابت منفی برای تصرف موقعیت‌ها و جایگاه‌ها تبدیل شود اما به بركت اخلاص خبرگان و عقل و تدبیری كه در رفتارها و گفتارها مشاهده شد، این مسئله به فضل الهی، به خیر اسلام و جمهوری اسلامی تبدیل شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به رفتار آقای هاشمی رفسنجانی در این مسئله افزودند: با توجه به سابقه عقل و احساس مسئولیتی كه همیشه در ایشان دیده‌ایم، انتظار همین رفتار را داشتیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همچنین انتخاب آیت‌الله مهدوی كنی را بریاست مجلس خبرگان، انتخابی بجا و به حق خواندند و افزودند: ایشان از ابتدای انقلاب تا امروز در همه عرصه‌ها از جمله روحانیت ـ سیاست ـ مسائل جاری كشور ـ "حوزه و دانشگاه " و دیگر عرصه‌ها، شخصیت برجسته و بارزی بوده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی شرایط امروز كشور را با توجه به اوضاع منطقه، بسیار حساس دانستند و افزودند: حوادث بسیار عظیمی كه در كشورهای منطقه در حال وقوع است هنوز در ابتدای راه است و باید با درك ابعاد گوناگون آن، به وظایف مهم خود عمل كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، "حضور مردم در صحنه " و "شعار اسلامی " را دو شاخص بسیار مهم تحولات جاری در منطقه خواندند و افزودند: روند این تحولات، آرزوی همه مسلمانان صادق و اندیشه‌های والا در ایران و دیگر كشورهای جهان بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد:"رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، مخالف مصلحت انقلاب و كشور است، موجب اختلاف و دو دستگی می شود و به شكوه و عظمت نظام اسلامی ضربه می زند و به جوانان نصیحت می كنم كاملاً از آن خودداری كنند ".

ایشان، حضور و استقامت ملت‌ها در میدان مبارزه و خطر را، ضامن پیروزی آنها برشمردند و خاطرنشان كردند: هنگامی كه مردم، همانند آنچه ?? سال قبل در ایران اتفاق افتاد با جسم و تن خود در میدان حضور یابند دست قدرت الهی، اراده و عزم آنان را استحكام می‌بخشد و پیروزی آنان را قطعی می‌سازد.

رهبر انقلاب افزودند: در پرتو حمایت پروردگار از اراده ملت‌ها نه تنها "حكام وابسته، فاسد و مستبد " بلكه آمریكا و دیگر قدرت‌های جهان با همه خوی كشتار و بی رحمی، در نهایت مغلوب ملت‌ها می‌شوند و وعده‌های الهی محقق می‌گردد همان‌گونه كه در حوادث جاری نیز این حقیقت شوق آفرین را تجربه می كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای " شعار اسلام " را دومین شاخص قیام ملت‌ها در منطقه خواندند و افزودند: البته انگیزه‌های لیبرالی، قومی و دیگر انگیزه‌ها نیز ممكن است وجود داشته باشد اما متن و بدنه ملت‌های منطقه، مسلمان است و به همین علت شعارهای اسلامی در تحولات جاری، نمایان و محسوس است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، الگوسازی انقلاب اسلامی را یكی از عوامل مؤثر در تحولات بسیار مهم منطقه دانستند و خاطرنشان كردند: "پیروزی انقلاب اسلامی، تشكیل جمهوری اسلامی، "ماندگاری، استحكام و پیشرفت‌های چشم‌گیر و روزافزون نظام اسلامی در زمینه های مختلف "، به عنوان یك الگوی هویت بخش و عزت آفرین در مقابل چشمان ملت‌های مسلمان منطقه قرار دارد و آنها را تحت تأثیر قرار داده است.

ایشان، تمركز سیاست‌ها و تبلیغات دشمنان اسلام و ایران را برای "جلوگیری از الگو شدن جمهوری اسلامی " ، نشانه همین واقعیت خواندند و خاطر نشان كردند: زورگویان جهانی، با روش‌های مختلف از جمله بزرگ نمایی ضعف‌ها و دروغ پردازی‌های مستقیم و غیر مستقیم، تلاش می‌كنند الگوی جمهوری اسلامی را در چشم ملت‌ها تضعیف و تخریب كنند.

ایشان دو عامل درونی و بیرونی را در تضعیف الگوی جمهوری اسلامی مؤثر دانستند و افزودند: عامل درونی از جمله نقص‌ها، كوتاهی‌ها، كم كاری‌ها، اختلافات، قدرت طلبی، بی‌سیاستی و دنیا طلبی در تخریب جمهوری اسلامی در چشمان ملت‌ها، تأثیر بیشتری دارد و اگر این مسائل را مراقبت و علاج كنیم عامل بیرونی یعنی تبلیغات دشمنان با اراده خداوند خنثی خواهد شد.

رهبر

ایشان مسئولان، زبدگان، برجستگان، روشنفكران ـ علماء و همه افرادی را كه قدرت تأثیرگذاری دارند، به مراقبت كامل و تلاش بیشتر برای رفع مسائل و عوامل درونی تضعیف جمهوری اسلامی فراخواندند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بحث عوامل تضعیف جمهوری اسلامی، سخنان خود را بر مذمت و محكومیت شدید رفتارهای خلاف اخلاق متمركز كردند و افزودند: فضای اهانت و هتك حرمت، مخالف اسلام، خلاف شرع و خلاف عقل سیاسی است و موجب خشم خداوند می شود.

ایشان، انتقاد، مخالفت و "بیان صریح و شجاعانه عقاید " را بدون اشكال برشمردند اما افزودند: همة این مسائل باید بدور از "هتك حرمت و اهانت و فحاشی "، بیان شود تا اعصاب جامعه و آرامش مردم را بر هم نزند و همه در این زمینه مسئولند.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنانی صریح به همه بویژه جوانان افزودند: پیام من به همه كسانی كه حرف می زنند و یا در مطبوعات، وبلاگ ها و محیط های دیگر می نویسند این است كه مخالفت كردن، رد كردن و محكوم كردن یك فكر سیاسی و دینی یك چیز است و ابتلای به رفتار غیر اخلاقی و دشنام و هتك حرمت چیز دیگر. من این مسائل غیر اخلاقی را قاطعانه و بطور كامل رد می كنم و نباید انجام شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به یك اشتباه فاحش و تصور كاملاً غلط افزودند: برخی جوانان با اخلاص، مؤمن و خوب، متأسفانه تصور میكنند اینگونه اقدامات وظیفه است اما این رفتارها، دقیقاً خلاف و عكس وظیفه است.

ایشان در همین زمینه، توجه به نفوذیها و دخالتهای دشمنان را نیز ضروری دانستند و افزودند: همانگونه كه امام نیز می فرمود: گاهی نفوذی ها وارد اجتماعات اشخاص مؤمن و مخلص می شوند و آنها را به حركتی انحرافی می كشانند كه از این هم، نباید غفلت كرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر پرهیز از غفلتهای ناشی از احساساتی شدن افزودند: از همه، بخصوص جوانان عزیز می خواهم كه نگذارند فضای غیبت، تهمت، هتاكی و شكسته شدن حریم ها ادامه پیدا كند كه اگر ادامه یابد مانند یك بیماری به همه چیز سرایت میكند.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه، به برخی رفتارهای غیر اخلاقی در بعضی نماز جمعه ها یا محیط های درس اشاره و تأكید كردند: این رفتارها، غلط اندر غلط است.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنانشان خاطر نشان كردند: "رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، مخالف مصلحت انقلاب و كشور است، موجب اختلاف و دو دستگی می شود و به شكوه و عظمت نظام اسلامی ضربه می زند و به جوانان نصیحت می كنم كاملاً از آن خودداری كنند ".

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در نصیحتی به بزرگان نیز، خاطر نشان كردند: مواضع درست، بیان صحیح و پرهیز از تأثیرپذیری از خبرهای دروغ جزو وظایفی است كه بزرگان باید به آن كاملاً توجه كنند.

ایشان در همین زمینه افزودند برخی افراد، خدمات و تلاشهای نظام، و زحمات شبانه‌روزی و مخلصانه مسئولان از جمله دولت مردان را با شنیدن یك خبر دروغ، زیر سؤال می برند كه این رفتار هم خلاف است و باید از آن پرهیز شود.

در آغاز این دیدار آیت الله مهدوی كنی رئیس مجلس خبرگان در سخنان كوتاهی به برگزاری اجلاس رسمی مجلس خبرگان در هفدهم و هجدهم اسفند با حضور ?? نفر از اعضای مجلس اشاره كرد و گفت: در این اجلاس رئیس و اعضای هیأت رئیسه مجلس برای دو سال انتخاب شدند كه با ابراز محبت آیت الله هاشمی رفسنجانی این مسئولیت به بنده تفویض شد.

آیت الله یزدی نایب رئیس اول مجلس خبرگان نیز در گزارشی از اجلاس اخیر گفت: تجلیل از حضور حماسی ملت در راهپیمایی ?? بهمن ، الگوپذیری بیداری اسلامی ملتهای منطقه از جمهوری اسلامی، استكبار ستیزی، لوازم و ضرورتهای حركت در خط امام، ضرورت برخورد قانونی و قاطعانه با عناصر اصلی فتنه و تأكید بر اعتدال در گفتار و رفتار از محورهای سخنان نمایندگان خبرگان و میهمانان اجلاس بود.

بخش سیاست تبیان


منبع:جهان نیوز