تبیان، دستیار زندگی
یک طراح صنعتی طرح مفهومی ساعت مچی جدیدی را عرضه کرده است که ویژه نابینایان بوده و زمان را به خط بریل نشان می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساعت مچی ویژه نابینایان

ساعت مخصوص نابینایان

یک طراح صنعتی طرح مفهومی ساعت مچی جدیدی را عرضه کرده است که ویژه نابینایان بوده و زمان را به خط بریل نشان می دهد.

خط بریل، خطی است که در قرن نوزدهم میلادی، برای سهولت کار افراد نابینا و کم بینا در امر تحصیل و تعلیم و تربیت توسط لویی بریل فرانسوی ابداع گردید. خط بریل در زبان‌های راست به چپ از راست به چپ نوشته شده و از چپ به راست خوانده می‌شود و در زبان‌های چپ به راست برعکس.

از سال 1900 تاکنون ساعتهای متنوعی ویژه نابینایان به بازار راه یافته اند. تا سالها ساعت مچی که در شیشه ای آن باز می شد و عقربه ها و عددهای برجسته ای داشت محبوب ترین ساعت مچی نابینایان بود. فرد نابینا با باز کردن در شیشه ای و لمس عقربه ها و عددها می توانست زمان را بفهمد.

با توسعه فناوری، ساعتهای مچی عرضه شدند که مجهز به سیستم صدای الکترونیکی بودند. به محض اینکه کاربر دکمه اعلان ساعت را فشار می داد این صدا زمان را اعلام می کرد.

اکنون "دیوید چاوز" یک طراح صنعتی طرح مفهومی ساعت جدیدی را بر روی سایت Kickstarter عرضه کرده و در جستجوی یک تولیدکننده و یا سرمایه گذار برای ساخت این ساعت است.

این ساعت که Haptica Braille Watch (ساعت مچی بریل هاپتیکا) نام دارد می تواند زمان را به خط بریل نشان دهد. به این ترتیب نابینا می تواند ساعت را به روشی سریعتر و آسانتر از ساعت های عقربه دار بخواند.

اگر این فناوری مورد استقبال نابینایان قرار گیرد نه تنها به آن ها در خواندن ساعت کمک می کند بلکه می تواند باب جدیدی را جهت استفاده از کامپیوتر برای آنان باز کند. این فناوری که کمک بزرگی به نابینایان خواهد بود سهم مهمی را در ارتقا دانش و مهارت این قشر از جامعه بازی خواهد کرد.

براساس گزارش پونتو انفورماتیک، برای تولید این ساعت به حدود 150 هزار دلار نیاز است. هنوز مشخص نیست که"هاپتیکا" از طریق سیستمهای دیجیتالی یا با سیلندرهای مکانیکی عمل می کند.

فرآوری:م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی


منابع:مهر،ویکی پدیا