تبیان، دستیار زندگی
گورباچف" در خاطرمان است که آن یار سفر کرده،امام خمینی(ره) در13دی 1376با ارسال نامه ای به گورباچف رهبرجماهیر شوروی، نسبت به دین اسلام وبیان عملکرد دولتمردان روشنگری کرده و او را به دین اسلام دعوت نمودند. بخشهایی از نامه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف

در خاطرمان است که آن یار سفر کرده،امام خمینی(ره) در13دی 1376با ارسال نامه ای به گورباچف رهبرجماهیر شوروی، نسبت به دین اسلام وبیان عملکرد دولتمردان روشنگری کرده و او را به دین اسلام دعوت نمودند.

بخشهایی از نامه را با هم می خوانیم:


جناب آقای گورباچف!

باید به حقیقت روآورد، مشکل اصلی کشور شما، مساله مالکیت، اقتصاد و آزادی نیست. مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست، همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن بست کشیده، یا خواهد کشید. مشکل اصلی شما مبارزه طولانی و بیهوده با خدا و مبدأ هستی و آفرینش است."

(شایان ذکر است که اتحاد جماهیر شوروی کمونیست بوده و با گرایش مردم به ادیان، مخالفت می نموده و این قسمت پیام امام از این حیث می باشد.)


جناب آقای گورباچف!

برای همه روشن است، از این پس کمونیسم را باید در موزه های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد، چرا که مارکسیسم جوابگوی هیچ نیازی از نیازهای واقعی انسان نیست، مکتبی است مادی و با مادیات نمی توان بشریت را از بحران عدم اعتقاد به معنویت که اساسی ترین درد جامعه بشری درغرب و شرق است، به درآورد."


جناب آقای گورباچف!

با آزادی نسبی مراسم مذهبی در بعضی از جمهوری های شوروی، نشان دادید که دیگر این گونه فکر نمی کنید که مذهب مخدر جامعه است. راستی مذهبی که ایران را در مقابل ابرقدرتها چون کوه، استوار کرده است، مخدر جامعه است؟!آیا مذهبی که طالب اجرای عدالت در جهان و خواهان آزادی انسان از قیود مادی و معنوی است، مخدر جامعه است؟!

امام خمینی بعد از بیان مطالب مختلف در پایان چنین می فرماید:

....صریحاًاعلام می کنم، جمهوری اسلامی ایران، به عنوان بزرگ ترین و قدرتمند ترین پایگاه جهان اسلام، به راحتی  می تواند خلأ اعتقادی نظام شما را پرنماید و درهر صورت، کشور ما همچون گذشته به حسن همجواری و روابط متقابل معتقد است وآن را محترم می شمارد."

رهبر شوروی بعد از استماع دقیق و درک منظور امام خمینی با تأنی کامل، که کشف از تدبر در پاسخگویی می کرد، شروع به جواب دادن کرد. عصاره مطالبی که ایشان گفتند، عبارت است از:

از فرستادن نامه امام خمینی تشکر می کنم.

در فرصت مناسب جواب آن را خواهم داد.

مضمون آن را به علمای شوروی اعلام می داریم.

ما قانون آزادی ایمان را در دست تصویب داریم.

من قبلاً گفتم با داشتن ایدئولوژی های مختلف می توان با حسن همجواری در کنارهم زندگی کرد.

چند ماهی پس از ارسال نامه امام به جناب گورباچف، اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشیده شد و هر یک از کشورهای آن مستقل گردید. آزادی در انتخاب دین ایجاد گشت و پس از هفتاد سال از گلدسته های مساجد جمهوری های شوروی، بانک الله اکبر به گوش رسید.!!!