تبیان، دستیار زندگی
چند روزی است که شبکه بازیهای آنلاین پلی استیشن توسط هکرها مورد حمله قرار گرفته و تعطیل شده است. چند روز پیش این شبکه به ناگهان از کار افتاد و پس از گذشت مدت زیادی پاسخی از سونی دریافت نشده تا اینکه خبر هک شدن این شبکه منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعظیم و عذرخواهی روسای سونی


چند روزی است که شبکه بازیهای آنلاین پلی استیشن توسط هکرها مورد حمله قرار گرفته و تعطیل شده است. چند روز پیش این شبکه به ناگهان از کار افتاد و پس از گذشت مدت زیادی پاسخی از سونی دریافت نشده تا اینکه خبر هک شدن این شبکه منتشر شد. بعضی ها فکر می کنند این حمله پاسخی است به عملکرد سونی در شکایت کردن از جورج هاتس جوان 21 ساله ای که سیستم عامل پلی استیشن را آنلاک کرده بود.

هم اکنون که مدتی از غیر قابل استفاده شدن این شبکه می گذرد خبری ناامید کننده تر مبنی بر به سرقت رفتن اطلاعات کارت اعتباری بیش از 2.2 میلیون نفر از کاربران این شبکه منتشر شده است.

اولین منبع این خبر کوین استفانز بود که مدعی شد در یک انجمن آنلاین با فردی که ادعای در اختیار داشتن این پایگاه داده را داشت صحبت کرده بود.

سونی
تعظیم و عذرخواهی روسای سونی

پس از این خبر، به نقل از روزنامه دیلی‌میل انگلیس سه تن از مدیران ارشد شرکت سونی برای عذرخواهی از ۷۷ میلیون کاربر شبکه آنلاین پلی‌استیشن به دلیل هک شدن این شبکه و سرقت تمامی اطلاعات کاربران در کنفرانسی خبری و در برابر دوربین‌های خبری به مشتریان خود تعظیم کردند.

این اقدام همزمان با آن صورت گرفت که این شرکت از ادامه کار این سرویس در این هفته و ارائه برخی پاداش‌ها به کاربران برای جبران مشکلات (و البته دلسرد نشدن آنان) خبر داد.

کازو هیرای مدیر واحد پلی‌استیشن شرکت سونی که همزمان با دو مدیر ارشد دیگر شرکت سونی به رسم همیشگی ژاپنی‌ها و برای عذرخواهی برای چند ثانیه به صورت تمام قد در برابر دوربین‌های خبری تعظیم کرده بود در این خصوص گفت: ما عمیقا عذرخواهی خود را به دلیل این مشکلاتی که به وجود آوردیم اعلام می‌کنیم.

تعظیم و عذرخواهی روسای سونی

نزدیک به سه میلیون کاربر بریتانیایی در میان ۷۷ میلیون کاربر شبکه آنلاین پلی‌استیشن وجود دارند که اطلاعات آنها در بی‌سابقه‌ترین هک اینترنتی دزدیده شده است.

اگرچه شرکت سونی همچنان بر محفوظ بودن اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران و دزدیده نشده آنان تاکید دارد اما اخیرا در یک فروم ویژه هکرها بسته کامل این اطلاعات به صورت کامل به حراج گذاشته شده است.

اگر چه طبیعتا کسی قادر به تایید این ادعای هکرها نیست اما خود آنها مدعی هستند که این بسته اطلاعاتی شامل نام کاربری، آدرس پستی، شماره کارت، رمز عبور و حتی شماره سه رقمی امنیتی مندرج بر پشت کارت اعتباری کاربران است و برخی گزارش‌ها تعداد این کارت‌های اعتباری را بالغ بر ۲٫۲ میلیون کارت اعتباری دانسته‌اند.

در همین حال برخی سایت های اینترنتی با انتقاد از رفتار شرکت سونی، عذرخواهی این شرکت پس از دو هفته از هک شدن شبکه آنلاین پلی استیشن را دیرهنگام دانسته و حتی آن را تمسخر کرده‌اند.

اگر چه شاید دیرهنگام بودن این عذرخواهی و بزرگی این قصور شرکت سونی را نتوان نادیده گرفت اما عذرخواهی مدیران این شرکت در برابر مشتریان امریست که باید سرلوحه مدیران دیگر شرکت‌ها علی‌الخصوص مدیران هموطنمان در مواقع لزوم قرار بگیرد.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

iclub, farnet