تبیان، دستیار زندگی
همان طور که می دانید،اندروید سیستم عامل بسیار قدرتمند و انعطاف پذیر شرکت گوگل است که گوی سبقت را از سیستم عامل سیمبین گرفته است و رقابت تنگاتنگی میان آن و سایر سیستم عامل ها برقرار است.همچنین، اخیرا تعداد وسایلی که با این نوع سیستم عامل به بازار....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتخاب یک گوشی آندروییدی


همان طور که می دانید،اندروید سیستم عامل بسیار قدرتمند و انعطاف پذیر شرکت گوگل است که گوی سبقت را از سیستم عامل سیمبین گرفته است و رقابت تنگاتنگی میان آن و سایر سیستم عامل ها برقرار است.همچنین، اخیرا تعداد وسایلی که با این نوع سیستم عامل به بازار عرضه شده‌اند، روز به روز در حال افزایش است.

دانستن این که کدام ورژن چه قابلیت‌هایی را برای شما به ارمغان می آورد،به شما این امکان را می دهد تا با آگاهی بیشتری اقدام به خرید کنید.

سیستم عامل های اندروید

انتخاب یک گوشی آندروییدی

اندروید شامل ورژن های متعددی است که از ۱٫۶ تا ۲٫۳(Gingerbread) مختلف‌اند.هر چند که این نسخه ها از لحاظ هایی با هم شباهت دارند،اما همینطور قابلیت ها و امکانات مختلفی را ارائه می دهند.حتی ممکن است تفاوت‌هایی میان ورژن ۲٫۱ و ۲٫۲ وجود داشته باشد که شما را به حیرت وا دارد! شاید دلیل این مسائله، وجود تعداد زیاد و مختلف رابط های کاربری (یوزر-اینترفیس) باشد که توسط سازندگان دستگاه‌های مبتنی بر اندروید، بر روی این سیستم عامل اجرا می شوند.

رابط کاربری سازندگان

هر چه تعداد وسایل مبتنی بر سیستم عامل اندروید در بازار بیشتر می شود،تعداد رابط های کاربری‌ای هم که توسط سازندگان بر روی این دستگاه‌ها اجرا می‌شود نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، برندهای motorolla،HTC،Samsung و LG همگی دستگاه هایی را با سیستم عامل اندروید به بازار عرضه کرده اند و جالب این جاست که رابط های کاربری مختلفی را هم هر برند برای این جور دستگاه ها ارائه داده است.به طور نمونه،برند موتورولا از رابط کاربری “Moto Blur” استفاده می کند و این در حالی است که برند HTC،از “Sense UI.”بهره میبرد. طبق معمول، هر کدام از این رابطهای کاربری، یک سری فواید و همچنین یک سری اشکالات را به همراه دارد. مثلا همین “Moto Blur”باعث افت کارایی گوشی میشود، درست مثل Droid X. جالب این جاست که گاهی اوقات هم،آپگریدهای هفتگی گوگل با تاخیر برای گوشی HTC Incredible نمایان می شوند. پس رابط های کاربری هم،مسئله دیگری در خرید این جور وسایل به شمار می آیند.

محدودیت بعضی از گوشی ها

تعداد زیادی گوشی‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، به فکر آپدیت‌های این سیستم عامل نبودند و به همین خاطر وقتی گوشی ها را روانه بازار کردند،تازه فهمیدند که چه مسئله بزرگی در پیش است!به هر حال،قابلیت دریافت آپدیت های این سیستم عامل،یکی از مهم ترین فاکتور ها برای خرید این جور گوشی ها به شمار می آید و داشتن محدودیت در این زمینه،می تواند مهم ترین عامل در زمینه عدم موفقیت در فروش باشد.به طور مثال،گوشی My touch 3g که توسط شرکت AT&T ساپورت می شود،از سیستم عامل اندروید ورژن ۱٫۶ استفاده می کند و بزرگترین مشکل این است که در همین ورژن به دام افتاده است و به دلیل محدودیت های سخت افزاری،هیچ امکانی برای آپگرید به ورژن های بعدی وجود ندارد!

واقعا،انتخاب یک گوشی اندروید که بتواند آپدیت ها را دریافت کند و هیچ محدودیت سخت افزاری در این زمینه نداشته باشد،چالش زا است،ولی اگر گوشی ای مد نظر شما است که ورژن اندروید آن ۲٫۲ و یا ۲٫۳ است،به طور حتم نباید از محدودیت سخت افزاری رنج ببرد و به همین دلیل،قابلیت دریافت آپدیت ها را خواهد داشت. اما،اگر گوشی مد نظر شما،از ورژن ۲٫۱ به پایین اندروید استفاده می کند،نباید زیاد به دریافت آپدیت‌ها دل خوش کنید.من به شدت به شما پیشنهاد می کنم که در خریدن این نوع گوشی‌ها عجول نباشید و تا حد امکان صبر کنید تا به عاقبت دارندگان گوشی My touch 3g چار نشوید!

۳g یا ۴g ؟

انتخاب یک گوشی آندروییدی

دستیابی به تکنولوژی ۴g و یا به عبارت صحبح تر”نسل چهارم”،هدفی است که اکتر خدمت دهنده‌های خدماتی به دنبال آن هستند. اگر چه هنوز گوشی هایی هستند که از این قابلیت پشتیبانی می کنند،مثل HTC Evo.آیا این به این معناست که به محض استفاده از ۴g به طور گسترده،گوشی های اندروید خریده شده توسط کاربران از مد می‌روند و به قول معروف outdated می شوند؟ پاسخ هم بلی و هم خیر است. باید شما عزیزان این را بدانید که قابلیت‌ها و امکانات هنگامی مفید و کاربردی خواهند شد که نیاز کاربران به طرف آنها رود. اگر از دیدگاه شما ۳g به اندازه کافی سریع است و نیاز های شما را برطرف می کند،پس بنابراین خریدن یک گوشی ۳g گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.اما اگر شما خواهان بهترین و سریعترین و مهمتر از همه، جدیدترین هستید،باید این را بدانید که هیچ گوشی ای که با ۳g پیکر بندی شده است،نخواهد توانست آپگیرد های تبدیل شدن به ۴g را دریافت کند ،چون اصلا این قابلیت را ندارند!

پیشنهاد من به شما این است که در بازار منطقه خود تحقیق و جستجو کنید تا بفهمید که چه زمانی فناوری نسل چهارم و یا “۴g”در منطقه شما امکان پذیر خواهد شد و همینطور به این فکر کنید که آیا حتما باید از قابلیت های ۴g استفاده کنید و یا نه!؟حتی،باید به این نکته هم توجه داشته باشید و قیمت پلن‌های ۴g و ۳g را مقایسه کنید و در صورتی که انتظار و خرید یک گوشی ۴g به قیمتش می ارزد،حتما این کار را انجام دهید وگر نه همان گوشی های ۳g عالی هستند.

برنامه های اندروید

اگر چه هنوز مارکت اندروید، از لحاظ تعداد برنامه‌ها، از مارکت apple عقب تر است،اما خوب آینده بسیار درخشانی در انتظار این مارکت است. همان طور که اندروید به ارتقا سطح کیفی و قابلیت های خودش می پردازد،نرم افزارها و برنامه‌های این سیستم عامل هم با همین روند،مفیدتر و کاربردی‌تر می‌شوند و همچنین،کاربر پسندتر می‌شوند. پس باید همانطور که اندروید گوی سبقت را از سیمبین گرفت،انتظار پیشرفت بسیار عالی از این سیستم عامل را داشت.

یکی از مهم ترین فاکتور ها و قابلیت هایی که در خرید یک گوشی اندروید به آن توجه زیادی می شود،امکان دسترسی به فروشگاه برنامه های اندروید است که به محض این که شما یک گوشی اندروید بخرید،آن را از آن خود خواهید کرد. درست مثل سیستم عامل اندروید که دارای آپدیت‌هایی است،نرم افزارهای ارائه شده در این فروشگاه هم از برخی از آپدیت‌ها برخوردارند. گویا بسیاری از این آپدیت‌ها برای برطرف کردن باگ‌ها و مشکلات دیگر است،اما برخی دیگر از آنها برای کمک به دریافت آپدیت‌های اندروید است. پس اگر شما از گوشی اندرویدی بهره میبرید که در یک ورژن ثابت پیکر بندی شده است،نباید انتظار دریافت آپدیت‌ها برای نرم افزارها باشید.این باز هم یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید در هنگام خرید به ان توجه داشت.

انتخاب یک گوشی آندروییدی

به نقل از تک‌اسپوت تعداد برنامه‌های رایگان اندروید مارکت شرکت گوگل برای دانلود از تعداد برنامه‌های رایگان اپ‌استور آیفون شرکت اپل برای دانلود پیشی گرفت.

این خبر بزرگی برای کاربران اندروید به شمار می‌آید اگر چه احتمالا خبر خوشحال‌کننده‌ای برای توسعه‌دهندگان اندروید به حساب نمی‌آید.

بنا بر گزارش وب سایت تحلیلگر دیستیمو تعداد برنامه‌های رایگان اندروید به ۱۳۴۳۴۲ برنامه رسیده اما این درحالیست که تعداد برنامه‌های آیفون در ۱۲۱۸۴۵ برنامه باقی مانده است. از سوی دیگر تعداد برنامه‌های پولی و غیررایگان اندروید یک سوم کل برنامه‌های غیررایگان اپ‌استور آیفون شرکت اپل است.

در این گزارش همچنین آمده است که در ۵ ماه آینده فروشگاه اندروید مارکت گوگل به بزرگترین فروشگاه انلاین از لحاظ تعداد برنامه تبدیل خواهد شد و پس از این فروشگاه به ترتیب وب‌استور اپل، فروشگاه ویندوز فون مایکروسافت، فروشگاه بلک‌بری اپ و نهایتا اووی‌استور نوکیا قرار خواهند گرفت.

در این صورت فروشگاه ویندوزفون خواهد توانست اووی‌استور نوکیا و فروشگاه بلک‌بری‌اپ را پیش از جشن تولد یکسالگی خود پشت سر بگذارد که موفقیتی بزرگ برای این فروشگاه به حساب می‌آید.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

farnet, Gooyait