تبیان، دستیار زندگی
عموما بلاگ‌نویس‌ها روی ترافیك بلاگشان تمركز می‌كنند، چرا كه برای جذب تبلیغات، تعداد بازدیدها و آمار بازدیدكنندگان از صفحات عامل بسیار مهمی‌ محسوب می‌شود. هرچند بیشتر بلاگ‌نویسان موفق عقیده دارند پرداختن به این قضایا مهم نیست و ساخت یك اجتماع باید....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای افزایش کامنت چه کنیم؟


عموما بلاگ‌نویس‌ها روی ترافیك بلاگشان تمركز می‌كنند، چرا كه برای جذب تبلیغات، تعداد بازدیدها و آمار بازدیدكنندگان از صفحات عامل بسیار مهمی‌ محسوب می‌شود. هرچند بیشتر بلاگ‌نویسان موفق عقیده دارند پرداختن به این قضایا مهم نیست و ساخت یك اجتماع باید هدف اصلی باشد. اولین قدم برای ساخت این اجتماع، جذب كامنت‌هایی با كیفیت بالاست. در این مقاله سعی شده است مهم‌ترین راهكار‌ها برای رسیدن به این منظور ارائه شود.

کامنت

خوانندگان را درگیر محتوا كنید

این مهم‌ترین گام است. محتوایی كه خواننده را درگیر خود نكند، قادر نخواهد بود كامنت هم بسازد! حتی اگر از زیباترین تم‌ها و افزونه‌ها در بلاگ خود استفاده كرده باشید.

سوال طرح كنید

افراد علاقه دارند در موضوعات خاص نظر بدهند و دانش خود را با بقیه به اشتراك بگذارند. سعی كنید با مطرح كردن سوالاتی مثل «نظر شما درباره طراحی دوباره لوگوی MySpace چیست؟» یا «چه نرم‌افزاری برای فاكتورنویسی پیشنهاد می‌كنید و چرا؟» به آنها این فرصت را بدهید. مطمئنا بازخورد این كار بیشتر از پست‌ها یا مقالات ساده است و البته شاید هم چیزی به دانش‌تان افزوده شد!

مقالات جدال برانگیز بنویسید

این شیوه، راهی مطمئن برای جذب كامنت است، فقط كافی است كمی‌ نكته‌بین باشید. اگر یك نظر قوی درخصوص موضوعی دارید، آن را بزرگ بنویسید. البته توهین نكنید یا هر پستی را برای بحث پیش نكشید، چرا كه برای همه شركت‌كننده‌ها خسته‌كننده می‌شود. در نهایت برای جلوگیری از برخوردهای احتمالی به حریم خود و دیگران بها بدهید.

مدیریت كامنت‌ها

كامنت‌هایتان را تحت كنترل بگیرید و حواستان به هرزنامه‌ها باشد.

جواب كامنت‌ها را بدهید

بازدیدكنندگان خوشحال می‌شوند كه كامنت‌شان خوانده شود و شما آنها را بشناسید. پاسخ دادن به تمام كامنت‌ها، یا دست‌كم آنهایی كه مستحق پاسخ هستند، دلگرم‌كننده است و توجه شما را نشان می‌دهند و احتمال تعامل با خوانندگان‌تان را در آینده افزایش می‌دهد.

با هرزنامه‌ها بجنگید

کامنت

سعی كنید افزونه‌ای (برای مثال Akismet )‌ روی بلاگتان نصب كنید كه بتواند با هرزنامه‌ها مقابله و آنها را حذف كند. در این صورت می‌توانید وقت بیشتری صرف اداره بلاگ‌تان كنید. همچنین مرتبا به بررسی بخش هرزنامه محیط مدیریت كامنت بلاگتان بپردازید تا كامنت‌های كاذب را شناسایی كنید.

برای كامنت‌ها یك سیاست داشته باشید

لزوما نیازی نیست سیاست را خودتان به وجود آورید. اجازه دهید بازدیدكنندگان تصمیم بگیرند چه چیزی در بلاگ شما قابل قبول است. به هر سیاستی كه بر بلاگتان حاكم است اعتماد كنید و آمادگی در پیش گرفتن هر سیاست و خط‌مشی جدید را داشته باشید.

كامنت را برای پست‌های قدیمی ‌ببندید

فعال گذاشتن محیط كامنت‌گذاری در پست‌های قدیمی، نگهداری بیشتری می‌طلبد. اگر می‌خواهید همه چیز را مرتب نگه دارید، این شیوه اصلا گزینه‌ای مناسب نیست.

كامنت‌گذاران را به تعامل تشویق كنید

عكس‌العمل نشان دادن به مقالات، بسیار خوب است ولی این كه خوانندگان را به تعامل با همه مقالات ترغیب كنید از آن بهتر است! این بهترین راه برای به راه انداختن بحث و ساخت روح واقعی اجتماع است.

یك سیستم رتبه‌دهی به كامنت نصب كنید

یك سیستم كامنت‌گذاری فوق‌العاده چیزی بود كه به سایت Reddit برای موفق شدن كمك كرد. با نصب یك سیستم مشابه روی بلاگ‌تان، خوانندگان، بخشی از كار اداره كردن بلاگ را برای شما انجام خواهند داد. اگر این قابلیت را روی بلاگتان می‌خواهید داشته باشید، وردپرس یك افزونه بسیار خوب برای این منظور دارد: Comment Rating.

به خوانندگان اجازه دهید از همدیگر نقل كنند

کامنت

افزونه «نقل قول كامنت (Quote Comment)» به كامنت‌گذاران كمك می‌كند براحتی و مستقیما از یك رشته بحث نقل قول كنند.

محیط كامنت‌ها را جذاب كنید

علاوه بر مواردی كه تا اینجا گفته شد، ارتقای واسط كاربری محیط كامنت‌ها هم مساله مهمی‌ است و كامنت‌ها را خواناتر می‌كند.

طرح بندی جداگانه برای كامنت‌های نویسنده

تفاوت قائل شدن بین وضعیت افرادی كه كامنت می‌گذارند، این بخش را برای پویا بودن راحت‌تر می‌كند و به خوانندگان نشان می‌دهد شما در این بحث شریك هستید. تنظیم این مساله بسیار ساده است. فقط كافی است كامنت‌هایتان را در یك فایل PHP قرار دهید.

آواتارها را نمایش دهید

آواتارها به خوانندگان اجازه می‌دهند كمی ‌خودشان را در بلاگ شما نشان دهند. پس به آنها كمك كنید بتوانند آواتارشان را براحتی انتخاب كنند.

كامنت‌ها را از پینگ‌بك‌ها (Pingback) جدا كنید

پینگ‌بك‌ها نشان می‌دهند بلاگ شما به دیگر بلاگ‌ها متصل است كه امری معمولی است. البته می‌توانند مزاحم هم باشند، چرا كه خوانایی آنها را كم می‌كنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود آنها را از بدنه كامنت‌ها حذف كنید و در انتهای بخش به صورت گروه دربیاورید.

بخش دانش و زندگی تبیان


به نقل از کلیک