تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم گفت: برنامه ریزی برای پژوهش محور کردن آموزش از ابتدای مهدکودک تا پایان دوره کارشناسی دانشگاهها از برنامه‌های وزارت علوم در سال جاری است. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه وزارت‌علوم برای پژوهش محور شدن مدارس

برنامه وزارت‌علوم برای پژوهش محور شدن مدارس

برنامه وزارت‌علوم برای پژوهش محور شدن مدارس/توافق با آموزش و پرورش

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم گفت: برنامه ریزی برای پژوهش محور کردن آموزش از ابتدای مهد کودک تا پایان دوره کارشناسی دانشگاه ها از برنامه‌های وزارت علوم در سال جاری است.

فیروز بختیاری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این خبر درباره پژوهش محور شدن آموزش گفت: آموزش پژوهش محور یعنی به جای اینکه مطلب آماده ای را در اختیار فردی که در مهد کودک یا دبستان، راهنمایی و دبیرستان است قرار دهیم، فرد را به سمتی سوق دهیم که با پژوهش، اطلاعات مورد نظرش را پیدا کند و از طریق پژوهش، آموزش ببیند و یاد بگیرد که یادگیری درس ها برای حافظه کوتاه مدت نباشد.

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه شعار و برنامه‌ ما آموزش پژوهش محور است، افزود: باید آموزش از طریق پژوهش را از ابتدای دوره دبستان و حتی قبل از دبستان آغاز کنیم در دانشگاه نیز این کاملاً بدیهی است که باید آموزش را بر اساس شاخص های پژوهشی ارائه دهیم.

برنامه وزارت‌علوم برای پژوهش محور شدن مدارس

بختیاری نژاد در پاسخ به اینکه ضمانت اجرایی برای عملیاتی شدن برنامه آموزش پژوهش محور در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان گفت: ضمانت اجرایی ‌اش باید با توافق ‌هایی باشد که با وزارت آموزش و پرورش انجام می ‌دهیم البته در آموزش و پرورش این روند شروع شده و در کتاب ‌های درسی موضوع پژوهش را مطرح کرده‌اند.

وی افزود: باید برنامه‌ های آموزشی آموزش و پرورش از دوره دبستان به تدریج اصلاح شود و دانش آموزان با پژوهش آشنا شوند. به نظر می ‌رسد فقط به صدا درآوردن زنگ مدرسه در هفته پژوهش تحت عنوان "زنگ پژوهش" کفایت نمی ‌کند البته زنگ پژوهش نیز خود یک نماد خوب است.

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم درباره آموزش پژوهش محور در مقاطع تحصیلی دانشگاهی نیز گفت: هر چند در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، آموزش پژوهش محور را اجرا می ‌کنیم اما این کفایت نمی‌ کند بلکه باید در دوره کارشناسی و حتی در دوران مدرسه نیز این شیوه اجرا شود.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان - تنظیم: مریم فروزان کیا