سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخیرا دانشمندان موجودی را کشف کرده اند که حلقه گمشده در چین نامیده می شود. گفته می شود که این کاکتوس متحرک یا خزنده بسیار عجیب، حلقه ای است بین موجودات کرم گونه و بندپایانی مثل عنکبوت. فسیل این.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف کاکتوس خزنده در چین

اخیرا دانشمندان موجودی را کشف کرده اند که حلقه گمشده در چین نامیده می شود. گفته می شود که این کاکتوس متحرک یا خزنده بسیار عجیب، حلقه ای است بین موجودات کرم گونه و بندپایانی مثل عنکبوت. فسیل این موجود کرم گونه که ده پا دارد و حدود ۵۲۰ میلیون سال قبل می زیسته می تواند شکاف موجود در تاریخ تکامل حشرات ، عنکبوت ها و سخت پوستان را پرکند.

به نوشته سایت آمریکایی « کریستین ساینس مانیتور» این موجود که کاکتوس خزنده یا متحرک (Walking Cactus) نامیده می شود به یک گونه منقرض شده از موجودات کرم گونه تعلق دارد که احتمال داده می شود منشا پیدایش بندپایان بوده اند.

قبل از کشف فسیل این جاندار، نمونه های دیگری که شناسایی شده بودند همه بدن و پاهای نرمی داشتند. ولی به گفته پژوهشگران این اولین نمونه از فسیل جاندارانی است که بخشهایی از بدن آن با جداره ای از پوست سخت پوشیده شده و پاهای آن مثل بندپایان به یکدیگر متصل اند.

کشف کاکتوس خزنده در چین

سه مورد فسیل کامل و سی مورد از قطعات فسیل این جانور در ایالت یوننان در جنوب چین کشف شده است.  بدن این موجود از ۹ بند تشکیل شده ، ده پای متصل به یکدیگر داشته و طول بدن آن حدود ۶ سانتیمتر بوده است.

مشخص نیست که این موجود به چه روشی تغذیه می کرده. شاید از دهان لوله مانند خود برای مکیدن غذا از درون خاک استفاده می کرده و یا با استفاده از دو پا جلو که پوشیده از خار بوده اند خوراک خود را گردآوری می کرده است.

به نوشته خبرگزاری « کریستین ساینس مانیتور» کشف کاکتوس خزنده به تکمیل کردن اطلاعات علمی مربوط به روند تکامل شاخه ای از کرم گونه ها به بندپایان کمک فراوانی خواهد کرد. بندپایان سخت پوست نظیر برخی از حشرات و عنکبوت ها از نظر شمار و میزان تنوع، گسترده ترین گونه جانداران در روی زمین هستند.

البته برخی از دانشمندان با این نظریه موافق نیستند که کاکتوس خزنده منشا پیدایش موجوداتی است که اکنون بندپایان سخت پوست نامیده می شوند. به اعتقاد برخی از آنها شاید بین کاکتوس خزنده و بندپایانی که بعدها بوجود آمدند حلقه های گمشده دیگری وجود داشته باشد. در عین حال ممکن است ساختار پاهای بندپایان در روندی طولانی و چند مرحله ای به تکامل رسیده باشد.

کشف فسیل های جدید در دهه اخیر ، به خصوص در چین ، به تکمیل اطلاعات در مورد روند تکامل بند پایان کمک موثری کرده و بر این اساس دانشوران توانسته اند در مورد تکامل این دسته از موجودات زنده به توافق بیشتری برسند.

 

درباره کاکتوس بیشتر بدانیم

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند بیشتر کاکتوسها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

کشف کاکتوس خزنده در چین

زیر خانواده‌های کاکتوس

کاکتوس‌ها به سه زیر خانواده تقسیم می‌شوند:

- زیر خانواده پرسکیه Pereskia ؛

- زیر خانواده اوپنسیه Opuntia ؛

- زیر خانواده سرئه Cerea

توجه داشته باشید که تعدادی از کاکتوس‌ها مثل اکینو کاکتوس و ... در این طبقه‌بندی قرار نمی‌گیرند.

 

 

محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین