تبیان، دستیار زندگی
قبل از هر چیز این باور را که سفر باید حتما در مسافت های دور و دراز و به مدت طولانی انجام شود در ذهن خود و خانواده تغییر دهید. چنین باوری باعث می شود یا به کلی قید سفر را بزنید یا هزینه های زیادی را متقبل شوید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارزان سفر کنید

سفر


حتما نیازی نیست که به آفریقای جنوبی و بازدید از بازار صنایع دستی آن بروید و یا برای این که آرامش دریا را تجربه کنید سواحلی در جنوب یک قاره را انتخاب کرده و به دنیای خوراک های مختلف سفر کنید تا تعطیلات نوروزی پرخاطره ای را برای خود و خانواده رقم بزنید. 


ارزان ولی شیرین

قبل از هر چیز این باور را که سفر باید حتما در مسافت های دور و دراز و به مدت طولانی انجام شود در ذهن خود و خانواده تغییر دهید. چنین باوری باعث می شود یا به کلی قید سفر را بزنید یا هزینه های زیادی را متقبل شوید و کیلومترها برای دیدن دریا، تماشای فلان آثار باستانی یا بازدید از فلان دریاچه و جنگل سفر کنید و از بسیاری از جاذبه هایی که در همین نزدیکی شماست غافل بمانید.

در بسیاری از مواقع می توان با طی مسافت بسیار کوتاه به یک منطقه طبیعی جالب مانند یک آبگرم طبیعی و یا یک اثر تاریخی مسافرت کرد. این ذات سفر است که می تواند در بهبود روحیه و کسب تجارب جذاب و جدید برای شما و خانواده تان موثر باشد، نه مقاصد دور و سفرهای پرهزینه!

چمدان

گروهی سفر کنید

دسته جمعی سفر کردن به معنای قسمت کردن هزینه ها و مسوولیت های سفر هم هست و این چیزی است که در نوروز احتمالا خیلی به کارتان خواهد آمد! برای این سفر گروهی می توانید موضوع را با چند نفر از بستگان نزدیک خود نیز در میان بگذارید و با آنها همسفر شوید.

این کار هم تا حد زیادی هزینه ها را کاهش خواهد داد و هم لذت سفر را دو چندان خواهد کرد، علاوه بر این که تجربه بسیار مفیدی در زمینه تعاملات اجتماعی برای فرزندانتان خواهد بود.

بی گدار به آب نزنید

بدون برنامه و به امید آنچه پیش آید، راهی سفر نشوید. قبل از سفر اطلاعاتی در زمینه اماکن اقامتی، قیمت ها و امکانات مقصد انتخابی خود به دست آورید. بهتر است بی گدار به آب نزنید. حتی ممکن است تورهای گروهی یک یا دو روزه ارزان قیمت را پیدا کنید که سفر خاطره انگیزی را برای شما رقم بزند.

بعد از انتخاب مقصد مورد نظر خود برای سفر باید هزینه های سفر را ارزیابی و برای آن برنامه ریزی کنید. باید ببینید چقدر پول دارید و چقدر می توانید برای این سفر کنار بگذارید. تا حد ممکن هزینه های اضافی را حذف کنید. برای اقامت، خورد و خوراک و هزینه های پیش بینی نشده مبلغی را در نظر بگیرید.

چادر مسافرتی

تهیه یک چادر مسافرتی مناسب و باکیفیت، اگر چه ممکن است گران به نظر آید، ولی با صرفه جویی در هزینه محل اقامت خیلی زود هزینه شما را جبران خواهد کرد.

ضمن اینکه اقامت در چادر و در طبیعت، برای بسیاری لذت بخش تر از ماندن در زیر سقف هتل ها و ویلاهای گرانقیمت است، اگر هوا خوب است از این تجربه لذت ببرید اما در صورت نامساعد بودن هوا در خیلی جاها می توانید در منازل اهالی محل اقامت کنید، با آنها دمخور شوید و از مصاحبت با آنها، آداب و رسومشان و غذاهای محلی آنها لذت ببرید. مواد اولیه غذا را هم همراه ببرید تا در سفر غذای خود را تهیه کنید.

سفر یک روزه هم سفر است

اما اگر این نوع مسافرت را نمی پسندید و دوست دارید در مسافرت آب از آب تکان نخورد و ترجیح می دهید در هتل اقامت کنید، یک سفر یکروزه می تواند برای شما مناسب باشد.

می توان اتاقی را برای یک شب در یکی از شهرهای توریستی و یا زیارتی رزرو کرد و برای صرفه جویی در هزینه ها با اتوبوس یا قطار مسافرت کرد.

یک یا دو مورد از دیدنی های شهر را انتخاب و از آن بازدید کنید. مدتی را به استراحت و گشت و گذار در فضای هتل اختصاص دهید. دور شدن از فضای روزمره زندگی حتی برای همین چند ساعت تاثیرر زیادی بر روحیه و نشاط مسافران خواهد گذاشت.

جاده

از جاده لذت ببرید

درصد قابل توجهی از دیدنی ها و لذت سفر در طول سفر اتفاق می افتد، نه در مقصد. در طول سفر می توانید اطلاعات مختلفی جمع آوری کنید. همان اطلاعاتی که باعث می شود شما و فرزندانتان در پایان سفر پخته تر و باتجربه تر به نظر برسید. برای بازدید از مسیر، جاده ها و روستاهای اطراف وقت بگذارید و سعی کنید سفر را در راه تعریف کنید نه در مقصد.

در شهر سفر کنید

ارزان ترین نوع سفر، سفرهای درون شهری است. می توانید دست خانواده تان را بگیرید و سری به دیدنی های شهر خودتان بزنید. سفرهای یک روزه و نیم روزه به اطراف شهر را هم از دست ندهید. کمی وقت برای تحقیق بگذارید و ببینید که مناطق دیدنی اطراف شهرتان کدامند؟ کدام یک از مناطق یا اماکن را تا به حال ندیده اید؟ بعد دست خانواده را بگیرید و یک روز متفاوت را در این مناطق بگذرانید. این طور نه هزینه حمل و نقل شهر به  شهر را می پردازید و نه هزینه اقامتگاه و خورد و خوراک.

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم، ایران