تبیان، دستیار زندگی
سفر همیشه حال و هوای خود را دارد؛ به خصوص در نوروز که برای خیلی ها پای ثابت تعطیلات عیدشان محسوب می شود. با این حال، خیلی وقت ها این فرصت طلایی با بی برنامگی و مدیریت بد، می تواند به سادگی از بین برود و خاطره بدی به جا بگذارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سالم سفر کنید

سفر


سفر همیشه حال و هوای خود را دارد؛ به خصوص در نوروز که برای خیلی ها پای ثابت تعطیلات عیدشان محسوب می شود. با این حال، خیلی وقت ها این فرصت طلایی با بی برنامگی و مدیریت بد، می تواند به سادگی از بین برود و خاطره بدی به جا بگذارد. همین است که می گویند سفر آداب دارد و برای داشتن یک سفر خوب باید راه و رسم آن را دانست.


خوردن در سفر

كسانی كه با اتومبیل شخصی مسافرت می‌كنند 2 راه بیشتر ندارند یا از منزل با غذایی بردارند یا این‌كه بین راه غذا بخورند. در هر دو صورت امكان فاسد بودن یا فاسد شدن مواد غذایی و مسموم شدن آنها وجود دارد. رعایت نشدن بهداشت در رستوران‌های بین راه از یک طرف و دردسرهای پخت غذای تازه در اقامتگاه های بین راهی از طرف دیگر، مشکلی به نام تغذیه را در سفر به وجود می آورد.

ممکن است بگویید که در سفر مراقب بهداشت رستوران بین راهی هستید اما باید بگوییم که برخی از این رستوران‌ها اگرچه ظاهر تمیزی دارند از برای حفظ سلامت شما گزینه مطمئنی به شمار نمی روند.

مثلا در این رستوران ها از صابون‌های جامد استفاده می‌شود كه خود می‌تواند عامل انتقال بعضی بیماری‌ها باشد. اگر در رستوران‌های بین راهی غذا می‌خورید سعی كنید تا حد امكان سالاد، به ویژه سالادی كه در آن از كاهو استفاده شده نخورید. غذاهای دریایی هم انتخاب مناسبی در غذاخوری‌‌های بین راهی نیستند.

مصرف غذاهای مانده در هنگام سفر بخصوص گوشت چرخ‌كرده و ماهی سرخ‌شده از عوامل اصلی ایجاد مسمومیت است. کنسروها، غذاهای خشك و نان تازه جزو غذاهای سالم هستند

غذا

همچنین تا حد امكان از خوردن انواع خورش‌ و كباب كوبیده خودداری كنید، فراموش نكنید خورش‌ را می‌‌توان چندین بار گرم كرد و ماندگی آن قابل تشخیص نیست.

كباب كوبیده هم كه تكلیفش روشن است. كیفیت گوشت و ماندگی گوشت و به كار بردن موادی مانند خرده نان و مانده غذا‌ها در تهیه كباب كوبیده خوردن آن را به واقع نامطمئن می‌سازد. بنابراین می بینید که عملا هیچ غذایی برای خوردن در رستوران های بین راهی مطمئن نیست.

اما اگر از منزل غذا به همراه می‌برید همیشه بسته غذایی خود را روی یخ قرار دهید. در صورت عدم دسترسی به یخدان از مصرف مجدد غذایی كه بیش از 2 ساعت از طبخ آن می‌گذرد خودداری كنید؛ در هر شرایطی غذاهایی را كه بیش از 3 روز باقی‌مانده‌اند، مصرف نكنید.

مصرف غذاهای مانده در هنگام سفر بخصوص گوشت چرخ‌كرده و ماهی سرخ‌شده از عوامل اصلی ایجاد مسمومیت است. کنسروها، غذاهای خشك و نان تازه جزو غذاهای سالم هستند.

شاید دوست داشته باشید بساط کباب را در کنار جاده به راه کنید اما به یاد داشته باشید زمانی كه بیرون از منزل كباب می‌پزید، از ظروف تمیز برای قرار دادن كباب‌های پخته استفاده كنید، و هیچ‌وقت از ظروفی كه در آنها گوشت خام قرار داشته و هنوز شسته نشده است برای كباب‌های پخته استفاده نكنید و حواستان باشد گرسنگی مانع از پخت کامل کباب نشود. گوشت را هم از مغازه های داخل شهرها بخرید تا از سلامت آن مطمئن باشید.

آب

هر آبی را نخورید

اگر به نقاط گرم سفر می‌كنید بدن شما آب و املاح زیادی دفع می کند؛ به همین دلیل به آب بیشتری نیاز دارید. اما آب‌های غیر بهداشتی یكی از عوامل بیماری‌زا در مسافرت‌ها هستند. سعی كنید از آب‌های معدنی‌ای استفاده كنید كه از بهداشتی بودن آنها مطمئن هستید.

اگر از سلامت آب مورد مصرف اطمینان ندارید ابتدا آب را حداقل به مدت چند دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن مصرف كنید. به خاطر داشته باشید یخ‌های فروخته شده در كنار جاده‌ها ممكن است از منابع آلوده تهیه شده باشند پس نباید از آنها استفاده كنید. نوشابه‌های گازدار شیرین هم گزینه مناسبی برای آشامیدن نیستند. چون نه تنها مضرند، بلکه تشنگی را تشدید می‌كنند.

چند نکته سفری

1. حتی اگر هوا سرد بود نه خودتان نه بچه‌ها داخل اتومبیلی كه موتورش روشن است نخوابید؛ حتی برای چند دقیقه.

2. برای پیشگیری از بیماری‌های پوستی، هنگام اقامت در مسافرخانه، هتل و... از ملحفه شخصی خودتان استفاده كنید.

3. روز قبل از سفر را با آرامش و خونسردی بگذرانید و شب قبل را زود بخوابید. فراموش نكنید خواب آلودگی یكی از علل مهم حوادث رانندگی در جاده‌هاست.

4. همیشه قبل از آماده كردن یا خوردن غذاها دست‌هایتان را با صابون بشویید. اسهال‌های میكروبی در طی سفر و به دلیل عدم رعایت بهداشت قابل انتقال است.

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان