تبیان، دستیار زندگی
دندان مصنوعی که جایگزین دندان های از دست رفته می شود، معمولاً از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز است. دندان مصنوعی پارسیل جایگزین تعدادی از دندان های از دست رفته (تا زمانی که تمام دندان ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای بی دندان ها: آنچه باید از دندان مصنوعی بدانید

برای بی دندان ها: آنچه باید از دندان مصنوعی بدانید

چقدر طول می کشد تا یک دندان مصنوعی ساخته شود؟

بسته به پیچیدگی هر مورد، این زمان می تواند متغیر باشد. پس از انجام معاینات و آزمایشات ضروری و ویزیت های متوالی که معمولاً یک ماه طول می کشد، می توان این زمان را تعیین کرد.

چه انتظاری باید داشت؟

دندان مصنوعی جدید همیشه در دهان، عضوی بیگانه است. چندین روز یا هفته لازم است تا شما به آن عادت کنید. زمان لازم برای سازگاری با دندان مصنوعی در اشخاص کاملاً متفاوت است.

در این جا پیشنهادهایی ارائه می کنیم، برای این که زودتر بتوانید به دندان مصنوعی تان عادت کنید:

غذاخوردن:

باید برای این امر کمی وقت صرف کنید. غذا خوردن را با غذاهای نرم و غذاهایی که به تکه های کوچک تقسیم شده اند، شروع کنید. این کار به شما کمک می کند به آهستگی و با هر دو سمت دهانتان به صورت هم زمان، برای جلوگیری از حرکت دندان مصنوعی، غذا را بجوید. تا زمانی که کاملاً به این شرایط جدید عادت نکرده اید، به این روش ادامه دهید.

برای بی دندان ها: آنچه باید از دندان مصنوعی بدانید

افزایش ترشح بزاق دهان:

ممکن است زمانی که برای اولین بار دندان مصنوعی را در دهان می گذارید، میزان ترشح بزاق دهانتان افزایش یابد. این پاسخ غدد بزاقی دهان است که پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می گردد. با بلعیدن بزاق می توانید به تسریع بهبود این شرایط کمک کنید.

صحبت کردن:

کلماتی را که برای تلفظ شان به مشکل برخورده اید، با صدای بلند و رسا تکرار کنید؛ تا به این عضو جدید عادت کنید. این مشکل معمولاً پس از 2 هفته برطرف می شود.

محل های زخم:

آزردگی و زخم در روزهای آغازین استفاده از دندان مصنوعی معمولاً بسیار طبیعی است و دندان پزشک شما به راحتی می تواند این مشکل را برطرف کند. همچنین استفاده از چسب های نگهدارنده دندان مصنوعی برای جلوگیری از جابجایی و تحریک بیشتر مناطق آزرده، توصیه می شود. ولی اگر محل زخم ها دردناک باشند، بنا به تشخیص دندانپزشک، ممکن است بهتر باشد برای مدتی از دندان مصنوعی استفاده نکنید.

یک دندان مصنوعی مناسب به غذا خوردن، صحبت کردن و راحتی بیشتر شما کمک شایانی می کند.

مراقب دندان های مصنوعی خود باشید

دندان مصنوعی که جایگزین دندان های از دست رفته می شود، معمولاً از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز است. دندان مصنوعی پارسیل جایگزین تعدادی از دندان های از دست رفته (تا زمانی که تمام دندان ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جایگزین شود) می شود. مانند دندان های طبیعی، دندان مصنوعی نیز می تواند محل تجمع پلاکت ها و ذرات غذایی باشد. خصوصاً زیر دندان مصنوعی محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب هاست. به همین دلیل رعایت بهداشت روزانه دهان کاملاً لازم به نظر می رسد. بهداشت نامناسب دندان مصنوعی می تواند منجر به تشکیل جرم و بوی بد دهان  شود. در صورت امکان، بهتر است پس از هر بار صرف غذا، دندان مصنوعی را در آورید و آن را بشوئید.

در هنگام شستشو، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

حتماً از مسواک نرم یا مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید.

از آب ولرم استفاده کنید. آب داغ به دندان مصنوعی آسیب می رساند.

حتماً هر شب پیش از خواب، دندان مصنوعی تان را درآورید و از قرص های تمیز کننده و ضد عفونی کننده مخصوص این کار استفاده نمایید.

در هنگام شستشو، دندان مصنوعی را محکم در دست بگیرید؛ در غیر این صورت ممکن است دندان مصنوعی از دست شما بیافتد و بشکند.

چه مواقعی باید دندان مصنوعی را در بیاوریم؟

طبیعتاً در روزهای اول، ممکن است در طول روز به دلیل ناراحتی، چندین بار آن را از دهانتان خارج سازید. اما به طور معمول باید به خاطر داشته باشید که حتماً پیش از خواب دندان مصنوعی تان را درآورید. این امر اجازه استراحت به لثه ها می دهد. هم چنین با قرار دادن دندان مصنوعی در محلول متشکل از آب و قرص جوشان تمیز کننده دندان مصنوعی، به بهداشت دهانتان کمک شایانی خواهید کرد. صبح روز بعد، پیش از گذاشتن دندان مصنوعی در دهان، حتماً آن را با آب ولرم بشویید.

نکته های آخر

استخوان فک و لثه ها به صورت طبیعی به مرور تغییر شکل می دهند؛ و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی تان تأثیر بگذارد.

هر گونه تغییر می تواند باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا ،  آزردگی بافت لثه شود، عفونت های دهانی را به وجود آورد و نهایتاً فیزیک مناسب صورت شما را به هم بزند. استفاده از چسب های نگهدارنده دندان مصنوعی در این موارد می تواند بسیار کارآمد باشد؛ اما اگر مشکل شما پیشرفته باشد، حتماً باید با دنداپزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی تان مشورت کنید.

در نهایت، با گذشت زمان و تمرین، به زودی می آموزید که چگونه با آسودگی خاطربا دندان های مصنوعی تان غذا بخورید، صحبت کنید و بخندید. درست مثل روزهای جوانی!

آرش شفاعی - منبع: هفته نامه سلامت

لینک ها

لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

شناخت علل پوسیدگی دندان

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

آیا جرمگیری باعث آسیب به دندانها می شود؟

فروش کتاب های «

دائرة المعارف » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.