تبیان، دستیار زندگی
ابی: حضور ما در بازار "کن" از حالا قابل پیش بینی است اما برای بخش رسمی این جشنواره "خیر" جشنواره فیلم برلین با حضور چشم‌گیر و موفق سینمای ایران درحالی روز گذشته به پایان رسید كه تنها چند ماه بیشتر به برگزاری جشنواره فیلم كن،...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدیر امور بین الملل فارابی: حضور ما در بازار "کن" از حالا قابل پیش بینی است

اما برای بخش رسمی این جشنواره "خیر"


جشنواره فیلم برلین با حضور چشم‌گیر و موفق سینمای ایران درحالی روز گذشته به پایان رسید كه تنها چند ماه بیشتر

به برگزاری جشنواره فیلم كن، باقی نمانده است.

طبق قوانین جشنواره‌های بین المللی معتبر،یك فیلم در یك دوره مشخص نمی‌تواند در تعدادی جشنواره معتبرحضورداشته باشد، بنابراین ( با توجه به شرط سال ساخت فیلم) نمایش پنج فیلم از سینمای ایران در برلین این سئوالات را بوجود می‌آورد كه آیا سینمای ایران در "كن" هم حضور پر رنگی خواهد داشت؟ همچنین آیا تعداد قابل توجهی فیلم وجود دارد كه برای هیات انتخاب این جشنواره ارسال شود؟

امیراسفندیاری مسئول اموربین الملل بنیاد سینمایی فارابی درگفتگوی كوتاهی كه با خبرنگار هنری ایسنا اظهار داشت: قطعا درجشنواره فیلم فجر یكسری فیلم های خوب وجود داشت كه در برلین شركت نكرده است ،همچنین تعدادی از فیلمهای خوب به جشنواره فیلم فجر و به طبع آن به برلین نرسیده اند، پس قطعا می‌توانند در كن حضورداشته باشند.

وی در ادامه تاكید كرد: همانند برلین قطعا حضور گسترده‌ای در جشنواره كن خواهیم داشت، خصوصا در بازار كن كه ازهم‌اكنون شرایط حضور ما درآنجا قابل پیش بینی است اما برای حضور ایران در بخشهای رسمی به دلایلی كه همیشه مرسوم است ، اسامی فیلم هایی كه توسط هیات انتخاب برای حضور در جشنواره دیده می‌شوند در روزهای نزدیك به جشنواره اعلام می‌شود بنابراین ما نمی‌توانیم از هم ‌اكنون پیش بینی برای تعداد فیلمهای كه بطور رسمی در جشنواره كن حضور خواهند داشت، داشته باشیم.

وی بازار كن را مكان مناسبی برای عرضه تولیدات سینمای ایران دانست و گفت : ما از هم اكنون برنامه ریزی برای حضور در بازار كن را آغاز كرده ایم . همچنین تجربه نمایش دو فیلم در بازار برلین به ما نشان داد كه در كن نیز همین رویه را در پیش بگیریم .

لینک ها :

پوسترهای جشنواره ی بین المللی كن

گالری عكس از جشنواره كن

جشنواره كن (2003)

فیلم های بخش مسابقه ی پنجاه و ششمین جشنواره بین المللی فیلم كن

كسب جایزه نخل طلایی در جشنواره كن