سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
بچه های گلم! سلام. یه سلام سبز و بهاری به همه شما بچه های شاد و سرحال. .....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

بچه های گلم! سلام. یه سلام سبز و بهاری به همه شما بچه های شاد و سرحال.

راستی بچه ها، کی می تونه بگه چرا گفتم سبز؟ مگه سلامم رنگ داره؟ درسته. یه آفرین محکم و جانانه، به اونایی که جواب منو درست دادن. به خاطر این که امروز، یه روز خرّم و باطراوته. یکی از روزهای سبز خدا. «روز درخت کاری»؛ روزی که در اون، هر کدوم از ما، با کاشتن یک نهال، عشق و علاقه مونو به طبیعت نشون می دیم و می گیم که ما هم دلمون می خواد در سرسبزی و شادابی میهن اسلامی مون سهیم باشیم. من هم به اتفاق همه به تمام بچه هایی که امروز به یاری طبیعت رفتند، می گیم: خسته نباشید؛ خدا قوّت.

دوستان خوبم! بعضی دل ها، بهار و تابستان که طبیعت سرسبز و خرمه، اونا هم سرسبز و با صفان، امّا پاییز و زمستان که از راه می رسه، پژمرده می شن و تمام این مدت انتظار بهارو می کشَن. ولی بعضی دل ها، مثل دل های گرم و باصفای شما دوستان کوچولوی من، همیشه بهاریه  و هیچ وقت خالی از سبزی و خرمی نمی شَن. حتی توی برگ ریزان پاییز و سرمای سخت زمستان، بازم حال و هوای بهار و تابستانو دارن و مثل یه دشت پر از گل، همیشه ترو تازه و بانشاطن. اون هایی که دل هاشون همیشه بهاریه، زندگی هم براشون معنای دیگه ای داره. تلخ و شیرین زندگی رو به راحتی پشت سر می گذارن و هیچ وقت از تلاش و کوشش دست بردار نیستند. یکی از نمونه های روشن دل های همیشه بهار، اینه که هنوز بهار طبیعت از راه نرسیده، خودشون به سراغ طبیعت می رن و تو سرمای زمستان، بایه کار خیلی شیرین و دوست داشتنی، گرمای شکفتن و سرسبز شدن رو به خاک هدیه می کنن.

 بله دوستان خوبم! با کاشت نهال. بچه ها پانزدهم اسفند، روز درخت کاری به همه شما مبارک.

*****************

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

امروز مدرسه حال و هوای دیگه ای داشت. بچه های کلاس تا اومدن آقا معلم، از درخت و درخت کاری با هم صحبت می کردن و اون هایی هم که امروز، موفق به کاشت نهال شده بودن، جریان نهال کاریِ خودشونو برای بقیه تعریف می کردن. آقا معلم که وارد کلاس شد، از صحبت بچه ها فهمید موضوع حرفشون چیه. پس روز درخت کاری رو به بچه ها نبریک گفت و از امیر کوچولو که تونسته بود یه نهال کوچک و سرسبز کاج توی پارک محلّه شون بکاره، پرسید: امیرآقا! اگه کسی از شما بپرسه امروز برای چی نهال کاشتی، چی می گی؟ امیر بلافاصله گفت: خوب معلومه، برای این که به پاکیزگی هوا و سرسبزی محیط کمکی کرده باشم. آقا معلم با لبخندی مهربان گفت: آفرین امیر آقا، امّا اگر کسی همین رو از من بپرسه، می گم به خاطر ثوابش. با شنیدن این حرف، همه بچه ها تعجب کردن. آقا معلم ادامه داد: بله بچه ها، اسلام دین صفا و مهربونیه واگر کسی برای این که خدا رو خوشحال کنه، یه نهال بکاره، خدای مهربون حتما بهش ثواب می ده. بعد هم آقا مهلم این حدیث رو روی تخته سیاه کلاس نوشت:

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی که یک درخت بکارد و به آن رسیدگی کند، هر نفعی که از آن درخت به دیگران برسد، پیش خدا ثواب صدقه دادن دارد.

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

دوستان عزیزم! هر کدوم از شما توی باغ باصفای سبز ایران اسلامی، یه نهال نورس و سبزید که سرسبزی و نشاط رو برای جامعه و انقلاب به ارمغان می آرید.

 آینده این کشور، بسته به شادابی، طراوت و پرباری شماست. پس باید سعی کنید که با تلاش و کوشش زیاد، درست مثل یه درخت که میوه و سایه و سبزی اش رو به دیگران هدیه می ده، اولاً خودتون رو از خوبی ها و زیبایی ها سرشار کنید و بعد هم با خوبی ها و زیبایی هایی که به دست می آرید، جامعه رو سرسبز و بانشاط نگه دارید. این رو هم فراموش نکنید که درخت ها هر قدر میوه هاشون بیش تر می شه، شاخه هاشون افتاده تر و به مردم نزدیک تر می شه. شما هم باید از همین حالا تصمیم جدی بگیرین که اگه نهال دل و جانتون به بار نشست و ان شاءالله در آینده، صاحب علم و کمال شدید، به همون اندازه، برای رشد و پیشرفت جامعه به میهن اسلامی تون خدمت کنید.

بچه های ناز و گل های قشنگم! تواضع و فروتنی، بهترین درسیه که ما باید از درخت یاد بگیریم و به کار ببندیم.

اونایی که امروز نهال کاشتین، خدا ازتون قبول کنه. چرا تعجب می کردید؟ مگه هر وقت کسی عبادتی انجام می ده، بهش نمی گیم خدا قبول کنه؟ خوب درخت کاری هم عبادته؛ یه عبادت بزرگ و شیرین. اصلاً هر کاری که برای رضای خدا انجام بشه، عبادته و خدای خوب و مهربونم حتماً قبول می کنه.

 امام صادق علیه السلام فرمودند: درخت بکارید، به خدا سوگند مردم هیچ عملی حلال تر و پاکیزه تر از آن انجام نداده اند.

مخصوصا اگه این نهال با دست های گرم وکوچولوی شما بچه های عزیز و دوست داشتنی کاشته شده باشه، که دیگه خیلی ارزش داره. راستی دوستان گلم هیچ می دونین رهبر فقید و مهربون انفلاب، امام خمینی، چقدر به این کار اهمیت می دادند و چقدر کشاورزهارو دوست داشتند. بله بچه ها، امام درخت کاری و کشاورزی رو به دلیل این که یک عبادت مهمّه، مورد سفارش اسلام می دونستند. پس تا دیر نشده، اونایی که هنوز موفق به انجام این عبادت نشدن، بهتره دست به کار بشن و ما هم از همین حالا بهشون می گیم: خدا قوّت.

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

درخت ها، بهترین دوست های ما هستند که همه هستی شونو برای خوشحالی و شادابی ما فدا می کنند.

سایه شون، سبزیشون، خنکی شون، میوه شون و خلاصه هر چی که دارن، در اختیار ما قرار می دن و ما هم وظیفه داریم تا از اون ها خوب مراقبت کنیم؛ با آبیاری به موقع، با مواظبت، با تمیز نگه داشتن محیط اطرافشون و با هر کاری که در شادابی و سلامت درخت ها مؤثره. متأسفانه بعضی ها در مقابل این همه مهربونی درخت ها، نسبت به اونا بی مهری می کنند. مثلاً از درخت بالا می رن، شاخه هاشو می شکنند، برگ هاشو می کنن و از همه بدتر، بعضی ها با چاقو، تنه درخت هارو زخمی می کُنن و یادگاری می نویسند. می دونم که هیچ کدوم از شما دوستای گل من، اهل این جور کارهای بد نیستید، ولی من از شما می پرسم: اگر قرار باشه یه روزی از خودمون یادگاری بگذاریم، بهتر نیست یه کار خوب از ما یادگار بمونه تا یه کار زشت و ناپسند؟

*****************

 

 

طلای سبز(متن مجری روز درختکاری)

دعا به هنگام درخت کاری

یکی از ویژگی های یک بچه مسلمون واقعی، اینه که همیشه به یاد خداست و در همه کارها، از خدای مهربون کمک می گیره، اونایی که به خدا توکل می کنند و موفقیت در زندگی رو از او می خوان، همیشه موفق و با نشاطن. دعا کردن و از خدا کمک خواستن، یکی از عوامل پیشرفت و پیروزی در همه کارهاست و الحمدللّه ، این ویژگی در همه شما بچه های گل و ناز من وجود داره. دوستان خوبم، هیچ می دونستید، یکی از جاهایی که خوبه آدم دست به دعا برداره، همین موقع درخت کاریه؟ حضرت امام محمد باقر علیه السلام راه و روش دعا کردنِ هنگام نهال کاری رو به ما یاد دادن. گوش کنید تا براتون بگم. ایشان فرمودند:

«وقتی درختی کاشتی، مقداری از برگ هاشو در دست بگیر و بگو: خدایا! این درخت کاری رو برای ما مبارک کن و در آن، سلامت و نعمت رو برای ما روزی قرار بده».

 

 

مرکز یادگیری سایت تبیان - گردآوری و تنظیم: سمیرا بادامستانی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین