سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
با ورود به ماه اسفند کم‌کم عطر و بوی بهار به مشام می‌رسد و مردم ایران زمین نیز برای استقبال از بهار و عید نوروز- این سنت زیبای ایرانی- خود را آماده می‌کنند. یکی از سنتهای به جا مانده از گذشته، خرید شب عید است. در گذشته‌های دور خرید به شکل امروزی وجود نداش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب فراموش شده خرید عید


با شروع فصل بهار و نوشدن طبیعت زیبای خداوندی، می‌توان با تغییراتی در محیط منزل نیز، رویش و شور و نشاط طبیعت را به خانه‌ها نیز منتقل کرد. شاید به تصور برخی خرید اجناس و لوازم لوکس، موجب ایجاد تغییر در منازل می‌شود در حالی که جابجایی لوازم موجود و خرید چند گلدان زیبا و طبیعی می‌تواند علاوه بر بهاری کردن فضا، در تجدید روحیه و شادابی اهالی خانه تاثیر بسیاری داشته باشد. 


عید

با نزدیک شدن به پایان سال کم‌کم عطر و بوی بهار به مشام می‌رسد و مردم ایران زمین نیز برای استقبال از بهار و عید نوروز- این سنت زیبای ایرانی- خود را آماده می‌کنند. یکی از سنتهای به جا مانده از گذشته، خرید شب عید است. در گذشته‌های دور خرید به شکل امروزی وجود نداشت، مردم بیشتر خرید را به منظور تامین مایحتاج زندگی و اقلام مورد نیاز انجام می‌دادند اما با ظهور پدیده مُد و به خاطر همسو شدن با جامعه، خرید بسیاری از مردم رنگ و بوی تجمل و اسراف به خود گرفته است. شاید بتوان گفت که درصدی از خریدهای شب عید بیشتر از احتیاج افراد و فقط به منظور چشم و هم چشمی با آشنایان و فامیل و یا فخرفروشی باشد. گاهی اوقات نیز به دلیل جبران کمبودها، حقارتها و افزایش اعتماد به نفس این کار انجام می‌شود.

شیوه خرید کردن افراد یکی از روش‌های تشخیص اختلال روانی است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از دانش و معیارهای صحیح مصرف برخوردار هستند، الگوهای صحیح مصرف و شیوه‌های انتخاب مناسب را هنگام خرید دانسته و مطابق با وضعیت اقتصادی و اولویت‌بندی وسایل مورد نیاز، اقدام به خرید احتیاجات خانواده می‌کنند و در خرید مناسب موفق‌تر عمل می‌کنند. این در حالی است که در خانواده‌هایی که افراد آن از سلامت روان بهره‌مند نبوده و مبتلا به اختلالاتی مانند خودشیفتگی، اضطراب اجتماعی باشند، بدون منطق و تصمیم‌گیری درست، اقدام به خرید کالا می‌کنند. در این صورت اقتصاد خانواده دستخوش آسیب‌های فراوان شده و رضایت مطلوب از خرید حاصل نمی‌شود. روزهای پایانی سال فرصت خوبی است تا در کنار آموزش صحیح خرید کردن، فرهنگ صحیح خرید، صرفه‌جویی و درست مصرف کردن را در میان افراد جامعه و بخصوص کودکان و نوجوانان جا انداخت. در این میان نقش رسانه‌های جمعی و آموزش و پرورش در ایجاد این فرهنگ بسیار حائز اهمیت است. 

با ظهور پدیده مُد و به خاطر همسو شدن با جامعه، خرید بسیاری از مردم رنگ و بوی تجمل و اسراف به خود گرفته است

یکی از مصادیق مورد توجه در خرید آن است که در کنار افرادی که از لحاظ اقتصادی کمتر با مشکل مواجه هستند و می‌توانند نیازهایشان را به راحتی خریداری کنند، درصدی از افراد جامعه را نیازمندان تشکیل می‌دهند. کسانی که شاید حتی برای یک بار هم در عید نوروز لباس نو به تن نکرده‌اند. اگر با دقت بیشتری به اطراف خود بنگریم مسلما می‌توانیم نیازمندانی را که شاید یکی از بستگان یا یکی از همسایگان ما باشد در شادی خود سهیم و بخشی از نیازهای آن‌ها را به عنوان یک همنوع تامین کنیم.

کسانی که تصمیم به خرید عید می‌گیرند سوالاتی را در ذهن خود مرور می‌کنند. مثلا چه چیزهایی نیاز دارم؟ اولویت نیازهای من کدام است؟ چه زمانی را به خرید اختصاص بدهم؟ و.... برای کسانی که پایبند سنتها هستند و معتقدند برای عید حتما باید خرید کنند، نکاتی را یادآوری میکنیم:

1- هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، خیابان‌ها و مراکز خرید از ازدحام و شلوغی بیشتری برخوردار می‌شوند. بنابراین برای اینکه خریدتان با تمرکز و دقت بیشتری انجام شود، بهتر است این کار را قبل از نزدیک شدن به روزهای پایان سال انجام دهید تا با آرامش آنچه را که نیاز دارید و با قیمت مناسب‌تر تهیه کنید.

2- ساعات اولیه صبح برای خرید از ازدحام و شلوغی کمتری برخوردار است. هرچه به غروب و شب نزدیکتر شوید با جمعیت بیشتری در خیابان‌ها مواجه خواهید شد.

برای اینکه خریدتان با تمرکز و دقت بیشتری انجام شود، بهتر است این کار را قبل از نزدیک شدن به روزهای پایان سال انجام دهید تا با آرامش آنچه را که نیاز دارید و با قیمت مناسب‌تر تهیه کنید.

3- در هنگام خرید فقط به قیمت اجناس دقت نکنید. به عبارتی کیفیت را فدای کمیت نکنید. اگر جنسی گرانتر از بقیه اجناس به نظر می‌رسد شاید از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و شاید هم نباشد.

4- اگر از حراجی‌ها قصد خرید دارید، دقت کنید حراج مورد نظر با مجوز وزارت بازرگانی انجام شده باشد و حراج تنها برای جذب مشتری و یا خدای نکرده فریب مشتریان نباشد.

عید

5- در همه حال مراقب باشید به اصول و موازین شرعی پایبند باشید. از اسراف پرهیز کنید و سعی کنید آنچه که مورد نیاز شماست خریداری کنید که اسراف کاران برادران شیطانند.

6- فهرستی از اجناس مورد نیاز خود را تهیه و به ترتیب اولویت اقدام به خرید کنید.

7- به دلیل شلوغی و کمبود وقت با عجله خرید نکنید.

8- خرید اجناسی که جزو نیازهای ضروری شما نیستند را به بعد از عید موکول کنید. در این صورت گاه می‌توانید جنس مورد نظر را ارزانتر از روزهای پایانی سال بخرید.

9- یکی از سنت‌های حسنه در میان ایرانیان که در دین اسلام نیز بدان تاکید بسیار شده است، دادن هدیه بخصوص در ایام نوروز است. اگر در هنگام خرید از لوازم مورد نیاز عزیزانتان مطلع هستید، می‌توانید پس از خرید آن را در ایام نوروز هدیه بدهید و یا به جای پول، کارت‌های اعتباری بانک‌ها را هدیه بدهید. حتی می‌توانید برای افزایش نشاط و شادابی برای خودتان نیز هدیه بخرید.

باتوجه به موارد مطرح شده بهتر است با برنامه ریزی صحیح و مدیریت زمان، تا قبل از نزدیک شدن به روزهای پایانی سال اقدام به خرید کنید تا هم اجناس با کیفیت و قیمت مناسب‌تر خریداری کنید و هم با حضور کمتر در خیابان‌ها، از ازدحام و شلوغی در معابر و اماکن خرید، جلوگیری کنید. در این صورت به شهروندانی که به دلیل برخی مشکلات نتوانسته‌اند اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند، اجازه می‌دهید تا آنها نیز در زمان و موقعیت مناسب اقدام به خرید کنند. فروشندگان نیز به دلیل افزایش تقاضا، قیمت اجناس خود را بالا نبرند و همانند گذشته با رویی خوش و منصفانه با شهروندان برخورد کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از تحصیلات بالایی برخوردار هستند، الگوهای صحیح مصرف و شیوه‌های انتخاب مناسب را هنگام خرید دانسته و مطابق با وضعیت اقتصادی و اولویت‌بندی وسایل مورد نیاز، اقدام به خرید احتیاجات خانواده می‌کنند و در خرید مناسب موفق‌تر عمل می‌کنند

علاوه بر آنچه گفته شد، با شروع فصل بهار و نوشدن طبیعت زیبای خداوندی، می‌توان با تغییراتی در محیط منزل نیز، رویش و شور و نشاط طبیعت را به خانه‌ها نیز منتقل کرد. شاید به تصور برخی خرید اجناس و لوازم لوکس، موجب ایجاد تغییر در منازل می‌شود در حالی که جابجایی لوازم موجود و خرید چند گلدان زیبا و طبیعی می‌تواند علاوه بر بهاری کردن فضا، در تجدید روحیه و شادابی اهالی خانه تاثیر بسیاری داشته باشد. 

در مجموع می‌توان گفت خرید کردن یکی از ابزار ضروری در تأمین نیازهای اولیه مانند خوراک و پوشاک افراد جامعه و ارضای نیازهای روانی مانند جلب توجه اطرافیان، افزایش اعتماد به نفس یا کاهش اضطراب و... است بنابراین توجه به الگوهای صحیح خرید و مصرف نشان دهنده سلامت روانی و زندگی سالم است. اگر این خرید با حضور اعضای خانواده در کنار هم صورت گیرد موجب افزایش مهروزی و همدلی خواهد شد. در این راستا هنگام خرید بهتر است تا با خرید اقلام ضروری و مورد نیاز، علاوه بر رونق اقتصادی جامعه و استحکام خانواده، از اسراف و تبذیر جلوگیری شود. در پایان این نکته ضروری به نظر می‌رسد که همواره به فکر نیازمندان جامعه نیز باشیم تا با شادکردن دل آنان، سال نو را با خشنودی خداوند متعال آغاز کنیم.

منصوره فراهانی

بخش اجتماعی تبیان


مطالب مرتبط:

در شهر چه خبره؟ 

عصر آدم های مصرفی 

 مصرف زده نباشیم!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین