تبیان، دستیار زندگی
رژیم گیاهخواری بیماری دیابت را درمان نمی کند، ولی ممکن است فوایدی را در مقایسه با رژیم های...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گیاهخواری برای دیابتی ها مفیده؟

www.novindiet.com

رژیم غذایی گیاهخواری


وقتی فردی متوجه می شود که مبتلا به دیابت شده است، در مرحله اول احساس نگرانی شدیدی می کند. در این حالت، اولین کاری که برای کنترل قند خونش انجام می دهد، تغییر در برنامه غذایی خود است. اگرچه این کار اولین قدم در درمان بیماری دیابت به ویژه دیابت نوع دو می باشد، اما انتخاب برنامه های غذایی غیر اصولی که توسط خیلی از افراد به بیمار توصیه می شود، الزاما برای کنترل قند خون مفید نخواهد بود.


اگر فکر می کنید که شاید رژیم گیاهخواری برای بهبود دیابت تان مفید باشد، باید بدانید که این رژیم ، بیماری شما را درمان نمی کند، ولی ممکن است فوایدی را در مقایسه با رژیم های غیرگیاهخواری داشته باشد از جمله : کنترل بهتر وزن ، کاهش خطر برخی عوارض مرتبط با دیابت و افزایش پاسخگویی بدن به انسولین.

الگوی واحدی برای گیاهخواری وجود ندارد و رژیم های گیاهخواری متفاوتی وجود دارند، ولی اغلب رژیم های گیاهخواری شامل گروه های زیر است:

- گیاهخواران مطلق: تنها غذاهای گیاهی می خورند و به هیچ وجه محصولات حیوانی مثل گوشت قرمز ، ماکیان، ماهی، شیر، تخم مرغ و پنیر را مصرف نمی کنند.

- گیاهخواران لبنیات خوار: شیر و محصولات لبنی را در کنار غذاهای گیاهی مصرف می کنند، ولی تخم مرغ، گوشت قرمز، ماکیان و ماهی را نمی خورند.

- گیاهخواران تخم مرغ و لبنیات خوار : تخم مرغ ، شیر و محصولات لبنی را علاوه بر غذاهای گیاهی مصرف می کنند، ولی گوشت قرمز، ماهی و ماکیان را نمی خورند.

توجه به این نکته ضروری است که یک رژیم گیاهخواری مفید شامل انتخاب های غذایی صحیح و مصرف مواد مغذی سالم در حد متعادل و حساب شده است.

مزایای رژیم گیاهخواری برای افراد دیابتی:

مزایای یک رژیم غذایی گیاهخواری برای افراد مبتلا به دیابت، وابسته به نوع رژیم انتخابی آنها و همچنین گزینه های غذایی شان متغیر است. اگر افراد انتخاب های سالم ، مغذی و پرفیبر داشته باشند، از مزایای رژیم گیاهخواری بهره مند می شوند، ولی اگر غذاهایی که برای خوردن برمی گزینند سالم نباشند و در حد متعادل مصرف نشوند، رژیم گیاهخواری کمکی نمی کند.

یک  رژیم گیاهخواری صحیح می تواند مزایایی به شرح زیر را برای افراد دیابتی در بر داشته باشد:

- ایجاد یک وزن سالم و متناسب: رژیم های گیاهخواری سالم اغلب کم کالری تر از رژیم های غیر گیاهخواری هستند، لذا می توانند به کنترل بهتر وزن کمک کنند. همچنین افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، شاخص توده بدنی (BMI) کمتری از افراد غیر گیاهخوار دارند. داشتن یک وزن سالم می تواند به افزایش پاسخگویی به انسولین و کاهش خطر عوارض مرتبط با دیابت کمک کند.

- بهبود کنترل قند خون و حساسیت (پاسخگویی) به انسولین: مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، حبوبات و آجیل (یک رژیم غذایی گیاهخواری صحیح ) می تواند کنترل قند خون را ارتقا بخشد و حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد. لذا ممکن است نیاز به دارودرمانی را کاهش دهد و خطر بروز عوارض مرتبط با دیابت را کاهش دهد.

- کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی: یک رژیم گیاهخواری صحیح بدون کلسترول بوده و میزان چربی های اشباع در آن کم است و معمولا غنی از فیبر محلول می باشد.

پژوهش های متعدد نشان داده اند که یک رژیم غذایی گیاهخواری کم چرب می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی که یکی از عوارض رایج دیابت است را کاهش دهد.

رژیم گیاهخواری هم باید سالم باشد

برخی افراد غذاهای حیوانی را ترک می کنند و به مصرف خوراکی هایی ناسالم با منشا گیاهی می آورند و تصور می کنند که از مزایای رژیم گیاهخواری بهره مند شده اند.

استفاده از انواع فست فودهای گیاهی مانند برگرهای گیاهی سرخ شده و حاوی چربی ترانس بالا و یا مصرف انواع میوه جات حاوی قند ساده فراوان(مانند خرما، خربزه) که سریعا جذب می شود ، قطعا روی قند خون شما تاثیر منفی می گذارند.

توجه به این نکته ضروری است که یک رژیم گیاهخواری مفید شامل انتخاب های غذایی صحیح و مصرف مواد مغذی سالم در حد متعادل و حساب شده است. لذا اگر به دیابت مبتلا هستید و قصد دارید از یک رژیم گیاهخواری پیروی کنید، قبل از آن، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و از وی راهنمایی بگیرید. متخصص تغذیه برای تهیه یک برنامه غذایی سالم که تامین کننده تمام نیازهای غذایی و مقادیر صحیح کالری برای حفظ یک وزن سالم باشد، موثر است. علاوه بر آن که به شما آموزش خواهد داد چگونه میزان کربوهیدرات دریافتی خود را بشمارید.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی - همکار تبیان

متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط :

مطالبی کامل در مورد بیماری دیابت

مطالبی کامل در مورد رژیم غذایی بیماران دیابتی

در مورد رژیم گیاهخواری چه می دانید ؟

چرا برخی افراد رژیم گیاهخواری را برمی گزینند؟

آیا گیاه خواری خوب است؟

جبران کمبودهای رژیم گیاهخواری

گیاهخواری، استخوان ها را ضعیف می کند

تغذیه خانم های باردار گیاهخوار

طرز تهیه چند غذای مخصوص گیاهخواران

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.