تبیان، دستیار زندگی
اعتیاد یك آسیب اجتماعی است و مصرف مواد مخدر تهدیدی علیه سلامت عمومی جامعه است به شكلی كه می تواند ثبات اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی ملتها را آسیب پذیر نماید. درحال حاضر مشكل مواد مخدر در سطح جهان بعنوان یك بحران مطرح است، که هم از حیث تعداد افراد معتاد و
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عجله برای معتاد شدن!؟


اعتیاد یك آسیب اجتماعی است و مصرف مواد مخدر تهدیدی علیه سلامت عمومی جامعه است به شكلی كه می تواند ثبات اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی ملتها را آسیب پذیر نماید. درحال حاضر مشكل مواد مخدر در سطح جهان بعنوان یك بحران مطرح است، که هم از حیث تعداد افراد معتاد و هم از حیث پیچیدگی و رهایی از آن یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی کشور محسوب می شود. آنچه بیش از همه  اعتیاد را به عنوان مسئله ای اجتماعی مطرح می کند ، آسیب های اجتماعی ناشی از آن است که گریبان گیر اعضای سالم جامعه نیز می شود .


اعتیاد

خانواده اولین و کوچک ترین واحد اجتماعی است که شخصیت هر فرد در آن شکل می گیرد. بسته به این که در یک خانواده چه ارزش ها و اعتقاداتی در درجه اهمیت قرار دارد، شخصیت اعضای آن خانواده شکل می گیرد. در نهایت از مجموع خانواده ها یک جامعه شکل می گیرد ،جامعه ای که بقای آن در گرو اصلاح و ثبات گروه های اجتماعی آن است .

در خانواده و جوامعی که ارزش های والای انسانی ، ارزش های دینی و معنوی در ارجعیت قرار داشته باشد ، مسلما انحراف و کجروی کمتر روی خواهد داد و جامعه هر چه سریع تر به سوی شکوفایی و رشد حرکت می کند .برعکس هر چه در خانواده الگوها نامناسب تر و آشفته تر و جوامع نابسامان تر باشد ، احتمال تزلزل و انحراف اجتماعی بیشتر خواهد بود وجامعه را از مسیر اصلی خود دور می گردد .

یکی از مهمترین نتایج آشفتگی و تزلزل خانواده ها که گریبان گیر اعضای آن می شود، اعتیاد است، اعتیاد برهم زننده آرامش درونی یک خانواده و در نهایت فلج و نابود شدن جامعه و عدم توانایی آن در رسیدن به جامعه ای ایده آل است.

در خانواده و جوامعی که ارزش های والای انسانی ، ارزش های دینی و معنوی در ارجعیت قرار داشته باشد ، مسلما انحراف و کجروی کمتر روی خواهد داد و جامعه هر چه سریع تر به سوی شکوفایی و رشد حرکت می کند

به عبارت دیگر مهم ترین آسیب اجتماعی کشور ، معضل مواد مخدرو اعتیاد است .اعتیاد معضل بزرگ جهان امروز و بلایی اجتماعی است که به آسیب‌هایی از جنبه‌های متعدد اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی ، روانی ، اخلاقی و حقوقی ختم می شود. علاوه بر آن اعتیاد عامل بروز بسیاری از آسیب‌ها و نابسامانی های فردی و اجتماعی است و از جمله مهم ترین مشکلات اساسی جهان برشمرده می شود که حیات بشری را در ابعاد اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی مورد تهدید و چالش جدی قرار می‌دهد.

امروزه سن ابتلا به اعتیاد به سرعت رو به کاهش است و جوان ها و حتی نوجوان های بسیاری به نوعی از مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند.

یکی از عوامل مهم در پایین آمدن سن اعتیاد ، سهولت در دسترسی به مواد مخدر در نتیجه ی نابسامانی جامعه است .

خانواده

اوج این نابسامانی و آشفتگی جامعه  ، خود را در اعتیاد یک کودک 3ساله به نمایش می گذارد .

جدیدترین خبر رسیده از چین حاکی از آن است که یک دختر سه ساله به نام «یا وین» به سیگار کشیدن و مصرف زیاد مشروبات الکلی اعتیاد دارد. خانواده وی هم به دلیل مشغله بسیار زیاد اهمیت زیادی به این مسأله نمی دهند.

اعتیاد این دختر کوچک باعث شد که او هفته پیش که در حال بازی کردن در خیابان بود، با یک خودرو تصادف کند. او پس از پنج روز از کما در آمد و اکنون دچار جراحات بسیار زیادی شده است.

گفتنی است سال گذشته نیز در حادثه‌ای مشابه، کودکی به سیگار اعتیاد داشت اما مدتی پیش اعلام شد که او زیر نظر پزشکان قرار گرفته و در نهایت آن را ترک کرده است.

به عبارت دیگر مشکل اعتیاد نه تنها یک مشکل فردی است بلکه عواقب اجتماعی آن هرچه بیشتر جلوه می نماید .از  جمله تاثیرهای زیانبار و مهلک اعتیاد، انتقال و اشاعه بیماری‌های گوناگون و خطرناک از جمله ایدز و هپاتیت به اعضای یک جامعه است.

در نتیجه فرد معتاد با اعتیاد خود نه تنها خود را در معرض بسیاری بیماری ها قرار می دهد ، بلکه مهم تر از آن آسیب و نقصانی است که به مجموعه بزرگتری تحت عنوان اعضای جامعه وارد می آورد . این مسئله باعث می شود که اعتیاد نه دیگر یک مسئله فردی بلکه مسئله ای اجتماعی تلقی شود که اثرات آن گریبان گیر همه اعضای جامعه می شود .

فرآوری:فاطمه برادران

بخش اجتماعی تبیان


منابع: تابناک

پزشکان بدون مرز

مطالب مرتبط :

اصول ترك و درمان اعتیاد به مواد مخدر

بلای هستی سوز !

علل و زمینه های گرایش به اعتیاد و راه های پیشگیری از آن

ترک می کنم فقط به خاطر تو