تبیان، دستیار زندگی
رت تبریك، مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز در مشهد برگزار می‌شود هم‌زمان با گشایش دومین نمایشگاه تخصصی تقویم و كارت تبریك، مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز، پیر گرافیك ایران در مشهد برگزار می‌شود. این مراسم با حضور نورالدین زرین‌كلك، روز ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همزمان با گشایش دومین نمایشگاه تخصصی تقویم و كارت تبریك،

مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز در مشهد برگزار می‌شود


هم‌زمان با گشایش دومین نمایشگاه تخصصی تقویم و كارت تبریك، مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز، پیر گرافیك ایران در مشهد برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور نورالدین زرین‌كلك، روز جمعه 28 بهمن‌ماه جاری از ساعت 17 در سالن همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی همراه است.

نمایشگاه دومین نمایشگاه تخصصی تقویم و كارت تبریك تا 4 اسفندماه سال جاری در سالن شماره 2 صدا و سیمای استان خراسان رضوی در دو نوبت صبح (13-9) و بعدازظهر (18-15) برپا خواهد بود.

مرتضی ممیز متولد 1315 و فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارای گواهینامه طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی از مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس بود. او مدیر هنری و طراح گرافیك نشریاتی چون ایران آباد، كتاب و كیهان هفته، فرهنگ كاوش نگین، فرهنگ و زندگی، رودكی، فصل‌نامه خاورمیانه، گفت‌وگو و پیام امروز بوده و مسؤولیت طراحی صحنه و لباس 14 تئاتر و دو فیلم سینمایی را بر عهده داشت. بسیاری از پوسترهای رویدادها و بیلبوردهای فیلم‌های سینمایی مطرح را او طراحی كرده بود.

مرتضی ممیز كارگردان و طراح سه فیلم كوتاه نیز بوده و طراحی و نقاشی، طراحی روی جلد، طراحی اعلان و نشانه‌ها، حرف‌های تجربه و سایر مقالات، ازجمله تالیفات وی به‌شمار می‌رود.

جایزه نشان رتبه اول دانشگاه هنرهای زیبا، دیپلم بینال پوستر ورشو، جایزه طراح شاعر از فستیوال فیلم كن، دیپلم برای فیلم یك نقطه سبز از فستیوال مسكو، فیلم برگزیده جشنواره سینمایی بیروت و جایزه ممتاز نمایشگاه طراحی امروز از نشان درجه یك دولتی جمله افتخاراتی است كه در كارنامه این چهره ماندگار هنر ایران ثبت شده است. او عضو پیوسته فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران نیز بود.

این هنرمند گرافیست، به‌دلیل ابتلا به بیماری سرطان پروستات و عوارض ناشی از آن، دقایقی پیش از نیمه‌شب پنجم آذر 84 در بیمارستان آبان تهران درگذشت.

لینک ها

مرتضی ممیز، پدر گرافیك ایران درگذشت

معرفی برگزیدگان دوسالانه پوستر

سومین همایش «چهره های ماندگار» برگزار شد

بسیج بزرگان هنرایران برای بازسازی بم