تبیان، دستیار زندگی
مثبت اندیشی هنری است که می‌تواند به شما کمک کند بهتر زندگی‌تان را مدیریت کنید. برای اینکه یاد بگیرید چطور می‌توانید مثبت اندیش باشید، راه‌های زیادی وجود دارد. مثبت اندیشی چیزی نیست که یک روز از آسمان توی دامنتان بیفتد، بلکه مستلزم تلاش و یادگیری مهارت‌های
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه کنترل زندگی‌تان را بدست گیرید؟

با شروع مثبت اندیشی، کنترل زندگی‌تان را به دست گیرید

مثبت اندیشی هنری است که می‌تواند به شما کمک کند بهتر زندگی‌تان را مدیریت کنید. برای اینکه یاد بگیرید چطور می‌توانید مثبت اندیش باشید، راه‌های زیادی وجود دارد. مثبت اندیشی چیزی نیست که یک روز از آسمان توی دامنتان بیفتد، بلکه مستلزم تلاش و یادگیری مهارت‌هایی خاص است. با شروع به مثبت اندیشیدن، خودتان را در موقعیتی قرار خواهید داد که به شما اجازه می‌دهد نه تنها زندگی‌تان را بهتر مدیریت کنید بلکه کمکتان می‌کند اعتماد به نفستان را هم بالا ببرید.

برنامه ریزی

قدرت مثبت اندیشی

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که افکاری که از ذهنتان می‌گذرند مسئول اتفاقاتی است که در زندگی‌تان می‌افتد؟ آنچه که فکر می‌کنیم دقیقاً همان چیزی است که در زندگی بدست می‌آوریم. طریقه فکر کردن ما بر رفتار؛ احساسات و روحیه ما، آنطور که همه چیز را می‌بینیم و در موقعیت‌های مختلف چطور کنش و واکنش نشان می‌دهیم، تأثیر می‌گذارد. پس آنچه که در ذهن ما می‌گذرد خود زندگی‌مان است. با قدرت مثبت اندیشی و به محض اینکه مثبت اندیشی را شروع کنید، عزت و اعتماد به نفستان قوی و محکم خواهد شد و همه چیز به نظرتان ساده‌تر خواهد رسید.

قدرت مثبت اندیشی با تصویرسازی

قدرت ذهن، پس از قدرت روح، دومین ابزار قدرتمندی است که داریم و می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها حتی تمایلات و قدرت‌های فرا انسانی هم به ما بدهد (مثلاً در مواقع خطر).

افکار ما می‌تواند از ذهن ناخودآگاهمان عبور کرده و در آن ذخیره شوند که این می‌تواند بر رفتارها و واکنش‌های ما اثر بگذارد. افکار ما همچنین این توانایی را دارند که وارد ذهن ناخودآگاه اطرافیانمان هم بشوند. افکاری که با دیگران تقسیم می‌کنیم، باعث می‌شود به طور مثبت یا منفی نسبت به ما جهت‌گیری کنند. ممکن است احساس عشق و احترام یا احساس عصبانیت و تنفر نسبت به ما پیدا کنند. افکار ما موجب عمل‌ها و واکنش‌های ما، نه تنها در دنیای ذهنمان بلکه در دنیای واقعی هستند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید چطور می‌توانید در زندگی‌تان تغییر اساسی ایجاد کنید؟ ایجاد تغییر در زندگی‌مان فقط با کنترل کردن افکارمان میسر است، اینکه بتوانیم از منفی‌بافی دوری کنیم و فقط مثبت‌ها و زیبایی‌های زندگی‌مان را نشان دهیم. این قدرت فکر ماست! در زیر به 10 راه موثر برای کمک به شروع مثبت اندیشیدن و استفاده عالی از قدرت ذهنمان اشاره می‌کنیم.

1. شروع کنید به موفقیت فکر کنید.

یک تصویر غیرقابل ویرایش به عنوان یک شخص موفق از خودتان در ذهنتان ایجاد کنید. این تصویر قوی را همیشه همراهتان داشته باشید و اجازه ندهید هیچ‌وقت از ذهنتان پاک شود. به مرور زمان، این تصویر با شما رشد یافته و جزئیات آن مشخص‌تر می‌شوند. هیچ‌وقت نباید با واقعیت تصویر عقلانی مبارزه کنید چون کار بسیار خطرناکی است. ذهن شما همچنین سعی خواهد کرد منافذ خالی آنچه ابتدا تصویر شده بود را پر کند. همیشه صرف‌نظر از اینکه چقدر در آن لحظه ممکن است همه چیز بد و زشت به نظرتان برسد، موفقیت را  به یاد داشته باشید.

هر بار یک فکر منفی در مورد قدرت و توانایی‌هایی فردیتان به ذهنتان خطور می‌کند، سعی کنید سریع به یک چیز خیلی مثبت فکر کنید.

2. موانع و ترس‌ها را دور بزنید.

تخیلتان را با موانع نسازید. در عوض سعی کنید وجود هر مانعی را به حداقل برسانید. مشکلات باید بررسی شوند و به طور موثری با آن‌ها برخورد شود تا از بین بروند، بدون اینکه لازم باشد نیرویی بیشتر از آنچه لازم دارند به رایشان استفاده کنید. بعضی وقت‌ها ترس مشکلات را چند برابر نشان می‌دهد و بعد واقعی آن‌ها را مخفی می‌کند.

3. افکارتان را به تصویر تبدیل کنید.

به مغزتان به عنوان یک دستگاه پخش ویدئو نگاه کنید. تصاویر از افکار ما می‌آیند، گاهی در ذهنمان شکل می‌گیرند و ما را می‌ترسانند یا اینکه به ما قدرت می‌دهند خلاق باشیم و رویاپردازی کنیم.

افکار منفی تصاویر منفی ایجاد می‌کنند و در نتیجه واکنش‌های ما را منفی می‌کنند. همین اتفاق برای افکار مثبت می‌افتد که دقیقاً برعکس این عمل می‌کند و به سود ما هستند. برای شروع مثبت اندیشی باید این تصویر مثبت را در ذهنتان بسازید و از الهام و خلاقیتی که به شما می‌دهد استفاده ببرید.

4. به سادگی تحت تأثیر دیگران قرار نگیرید.

این یکی از هوشمندانه‌ترین توصیه‌هاست. نباید این قدر تحت ‌تأثیر دیگران قرار گیرید که بخواهید از آن‌ها کپی کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند به اندازه خود شما موثر باشد. یادتان باشد که با وجود اینکه یک نفر ممکن است بسیار فعال و موفق به نظر برسد، اما آن‌ها هم ممکن است به همان اندازه کمبود اعتماد به ‌نفس داشته باشد و به اندازه خود شما بترسد.

5. خودتان را بهتر بشناسید.

سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید. ببینید چه چیزی موجب پایین آمدنتان یا ترس‌ها و سوءظن‌هایتان شده است. امکان دارد که این احساسات منفی از کودکیتان ریشه گرفته باشد. ممکن است برای کمک به درک بهتر این احساسات  و رفتارها به یک متخصص نیاز پیدا کنید. سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید که این اولین قدم برای کنترل بهتر زندگی‌تان است.

6. از مهارت‌هایتان یک ارزیابی واقع‌بینانه به عمل آورید.

مهارت‌هایتان را ارزیابی کرده و بعد آن را تا 10 بالا ببرید. این به آن معنا نیست که خودخواه خواهید شد. برعکس باید به قدرت‌ها و ابزارهایتان برای ایجاد یک اعتماد به نفس قوی در خودتان اعتقاد پیدا کنید. فقط زمانی که به خودتان ایمان پیدا کردید می‌توانید مثبت فکر کنید.

7. شروع کنید مثبت فکر کنید و خلاق باشید.

مثبت اندیشی را به تفکر خلاق تبدیل کنید. مثبت اندیشی به تنهایی کمکتان نمی‌کند زندگی‌تان را بهتر اداره کنید. آنچه جدا از مثبت اندیشی به آن نیاز داریم تفکر خلاق است. تفکر خلاق یعنی بتوانید برنامه‌ریزی کنید، طرح‌ریزی کنید و اهدافی برای آینده‌تان در نظر بگیرید. از چیزهای خیلی کوچک روزمره شروع کنید. این می‌تواند اولین قدم برای سازمان دادن به افکارتان در مورد نحوه اجرای کارهایتان است.

همچنین قدرت تفکر خلاق در کنار  فوایدی که می‌تواند به  همراه داشته باشد، بعنوان تأثیری مثبت بر اطرافیانمان نیز قابل استفاده است. با استفاده از آن می‌توانیم دیگران را تحت تأثیر قرار دهیم، به آن‌ها انگیزه، انرژی و بصیرت دهیم. خلاقانه فکر کردن چیزی است که می‌توانیم خودمان را برای آن آموزش و تمرین دهیم. ممکن است نیازمند زمان و تلاش ما باشد اما وقتی به آن دست پیدا کنیم، می‌توانیم زندگی‌مان را به بهترین شکل مدیریت کنیم.

8. از زمانتان به طور موثر استفاده کنید.

شروع کنید افکارتان را به عمل تبدیل کنید. تلاش کنید و راه‌هایی را برای ساده کردن کارهای اجباری روزانه پیدا کنید تا در زمانتان صرفه‌جویی شود.

9. مشکلات هر روزتان را حل کنید.

برای حل بعضی از مشکلات عملکردی هر روزتان تمرکز کنید  و بعد به قدرت مثبت اندیشی خود برای شکل دادن به قدم‌های بعدی زندگی جهت بدهید.

10. دست از خیال‌پردازی برندارید.

بله خیال‌پردازی کنید! قدرت فکر کردن شما را به لحظات عالی می‌برد که موجب شادی و خوشحالیتان شده بوده است. می‌تواند به طور جادویی شما را به کنار ساحل ببرد انگار که به تعطیلات آمده‌اید! می‌تواند شما را به سمت صداها، رنگ‌ها، بوها و آدم‌های محبوبتان ببرد.


باشگاه کاربران تبیان – انجمن‌های تخصصی – ارسالی از yasekaboud63