تبیان، دستیار زندگی
کودک هر انسانی منحصر به فرد است و می تواند مانند یک نابغه بدرخشد. اگر با عشق از او حمایت کنید و باورش کنید هرگز دچار احساس کمبود و حقارت که مانع موفقیت است، نخواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکی با آینده ی طلایی

خداحافظ نابغه


هر انسانی در خود استعداد ذاتی و توانی منحصر دارد. هر کودکی با مغزی به دنیا می آید که از نظر علمی توان بالقوه داشتن والا ترین استعداد های ذاتی و موهبت های خاص ذهنی و همچنین استعداد های غریزی خارق العاده را دارد.


کودک هر انسانی منحصر به فرد است و می تواند مانند یک نابغه بدرخشد. اگر با عشق از او حمایت کنید و باورش کنید هرگز دچار احساس کمبود و حقارت که مانع موفقیت است، نخواهد شد. در عوض خود دوستی و اعتماد به نفس در او تقویت خواهد شد که هر دو از لوازم آزاد کردن آن توان بالقوه یعنی نبوغ درون است که هنوز دست نخورده است.

با تقویت خود دوستی و اعتماد به نفس در کودک ، زمینه های آزاد شدن توان بالقوه بسیار مهم یعنی نبوغ درون که هنوز دست نخورده است مهیا می شود.

اگر شما فرزندتان را باور کنید، او نیز خود را باور خواهد کرد. فرزند شما از همین حالا هم از تیزهوشی فطری برخوردار است و موهبت داشتن ذهنی با تخیلات و خلاقیت های رنگی و قوی به او عطا شده است.

اگر كودك شما یاد بگیرد كه در دوران سختی تسلیم شود، دیگر قادر نخواهد بود در طول زندگی بر موانع غلبه كند.

به كودكی بیندیشید كه تازه میخواهد راه رفتن را بیاموزد. او بارها تلاش می كند، چندین بار شكست می خورد اما تسلیم نمی شود. صبر و تلاش زیادی لازم است تا در نهایت راه رفتن را یاد بگیرد. طرز فكر «من میتوانم » و تمایل او به ادامه تلاش، از درون او نشات می گیرد.

پشتكار، یك خصلت طبیعی در وجود همه انسانهاست،اما همین كه بزرگ میشویم، این اشتیاق زودهنگام، توانایی تمركز و انگیزه برای انجام كار رنگ میبازد. با وجود این ما به عنوان پدر، مادر و معلم نباید اجازه بدهیم كودكان از علائق خود دست بردارند.

اگر كودك شما یاد بگیرد كه در دوران سختی تسلیم شود، دیگر قادر نخواهد بود در طول زندگی بر موانع غلبه كند. یكی از مؤثرترین روش های دفاع علیه ناامیدی و افسردگی در هر سن و سالی این طرز فكر است: «من میتوانم و انجام میدهم. » میتوانید به كودك خود كمك كنید نگرش مثبت خود را به هنگام بازی كردن نیز توسعه دهد. . كودكان با انجام بازیهای تخیلی پربار، حل مشكل را یاد میگیرند.

مطمئن شوید كه كودك در طول بازی با موانعی روبه رو میشود كه سطح آنها كمی از مهارتهای فعلی كودك بالاتر است. بگذارید كودك هم شكست و هم پیروزی را تجربه كند. بدین ترتیب یاد میگیرد كه چگونه احساس ناامیدی را تحمل كند. وقتی برنده می شود او را تشویق كنید و وقتی شكست میخورد به او كمك كنید با این ناراحتی كنار بیاید. میتوانید برای او داستان های الهام بخشی از كسانی كه هرگز ناامید نشده اند ، تعریف كنید یا اگر سن و سال او كم است میتوانید با استفاده از شخصیت های حیوانی برای او داستان بسازید. میتوانید با او شوخی كرده یا از جملات حكیمانه استفاده كنید. با وجود این بهترین روش برای آموختن پشتكار به كودك، این است كه نشان بدهید هرگز تسلیم نمی شوید.

كودكان از طرز برخورد شما در زندگی روزانه، محل كار یا حتی زمانی كه در ترافیك گیر افتاده اید، یاد میگیرند كه چگونه با ناامیدی كنار بیایند.

برای اینكه استعدادهای كودك خود را شناسایی كنید، باید وقت خود را با او بگذرانید و بازی كردن او را تماشا كنید. ببینید چه جور سؤالاتی میپرسد. به علائق فردی او توجه كنید. فعالیت هایی را كه برای او مثل آب خوردن هستند و او را شاد میكنند پیگیری كنید. شاید استعدادهای كودك تا چندین سال اول بعد از تولد به چشم نیایند. بنابراین مهم است كه به او اجازه بدهید دست به اكتشاف بزند تا به طور طبیعی به سمتی كه خودش ترجیح میدهد كشیده شود. او را به موزه، محل برگزاری مسابقات ورزشی و رویدادهای فرهنگی ببرید. زمانی كه در منزل هستید، برای انجام كارها از او كمك بگیرید. با وجود این وقتی بزرگ تر شد، خیلی او را درگیر فعالیت های فوق برنامه نكنید و بگذارید بر همان چیزهایی تمركز كند كه در آن ها بهترین و بالاترین توانایی را دارد. یكی از مهم ترین اهداف معلم ها و والدین باید این باشد كه زمینه هایی را بیابند كه احتمال موفقیت كودك در آنها وجود دارد.

محبت به کودک

كودكان از طرز برخورد شما در زندگی روزانه، محل كار یا حتی زمانی كه در ترافیك گیر افتاده اید، یاد میگیرند كه چگونه با ناامیدی كنار بیایند. كودكان نه تنها كلمات و واكنشهای عملی شما را در موقعیتهای سخت زندگی میبینند و میشنوند و حتی متوجه احساسات شما نیز میشوند.اگر شما افسرده یا مصمم باشید، كودكان احساس منتقل شده از جانب شما را دریافت میكنند. آنها با تماشا كردن شما یاد میگیرند كه چگونه در برابر مشكلات شخصی خود واكنش نشان دهند. بنابراین اگر میخواهید كودك خصلتهایی مانند عزم راسخ، شهامت، اطمینان، پشتكار، شكیبایی و غیره داشته باشد،این صفات را اول در خودتان تقویت كنید. نكته مهم دیگری كه باید آن را به خاطر داشته باشید این است كه شما نباید سعی كنید در قالب زندگی كودك تان به آرزوهای خودتان برسید (این كار تنها درصورتی درست است كه خود كودك به راهی كه شما به او نشان میدهید علاقه نشان دهد.) اگر انتظارات شما با علائق و تواناییهای او همخوانی نداشته باشد، میل درونی او به كسب مهارت در زمینه های مورد علاقه اش نابود می شود.

برای بروز نبوغ در فرزندتان به سه عامل زیر توجه کنید:

1.باور کنید که شما می توانید نبوغ را در فرزندتان بیدار سازید.

2.باور کنید که فرزندتان توان آن را دارد که یک فرد باهوش و نابغه شود.

3.هرگز اجازه ندهید که حتی به فکرتان نفوذ کند که فرزندتان کم هوش و کم استعداد است و هرگز ابراز هم نکنید.

فرآوری : ندا داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع :

سایت شهرزاد-کانون گفتمان قرآنی

مقالات مرتبط :

هوش کودکانمان را تیز کنیم!

هنرمند تربیت کنیم یا خلاق؟

دوران طلایی رشد مغز

تاتی های هوشمندانه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.