تبیان، دستیار زندگی
وارد جامعه که می‌شوی ظواهر و پوشش‌های مختلفی می‌بینی. شاید اولین چیزی که به ذهن انسان خطور می‌کند این باشد که هر فرد با چه انگیزه و با چه عقیده‌ای ظاهر خود را انتخاب می‌کند و با آن ظاهر در جامعه حضور می‌یابد. شاید با یک سوال کوچک بتوان پاسخ خود را پیدا کر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دخترانی  به دنبال مد و زیبایی

زیبایی و مد ، دختر امروز


ابروهای تیغ‌زده، موهای تزیین شده ، شلوارهای تنگی كه تا دیروز آنقدر گشاد بود كه به زور كمربند بسته می‌شد، بلوزهای تنگ با مارك‌ها و شكل‌های عجیب، مانتوهایی كه هیچ شباهتی به مانتو ندارند، شال‌های رنگی كه فقط قسمت وسط سر را می‌پوشاند و آرایش‌های غلیظ شده. مانتو هایی(؟) که به زحمت تا روی کمر می رسد ...  دخترانی را در خیابان ها مشاهده می کنید که فکر می کنید متاهل و دارای حداقل 30 سال سن هستند  اما با کمی دقت متوجه خواهید شد حدود 15 یا 16 سال سن دارند ! و البته از آن بیم ندارند که آرایش غلیظ سن دختران نوجوان و جوان را بسیار زیاد تر از اندازه واقعی ، نشان می دهد! این تصاویر دخترانی  است كه هر روز در خیابان‌ها با آن مواجه هستیم. بعضی وقت‌ها به خاطر پوشیدن لباس‌های غیرمعقول یا اصلاح و آرایشی خاصی بخصوص موی سر و صورت ، آنقدر تعجب می‌كنید كه چند ثانیه بهت زده می‌شوید. بعد از خود می‌پرسید چطور چنین چیزی ممكن است؟ و در پاسخ تنها یك حرف ممكن است بشنوید:  مد شده است!


وارد جامعه که می‌شوی ظواهر و پوشش‌های مختلفی می‌بینی. شاید اولین چیزی که به ذهن انسان خطور می‌کند این باشد که هر فرد با چه انگیزه و با چه عقیده‌ای ظاهر خود را انتخاب می‌کند و با آن ظاهر در جامعه حضور می‌یابد. شاید با یک سوال کوچک بتوان پاسخ خود را پیدا کرد. جامعه کوچکی برای پاسخ به سوال "با چه معیاری نوع پوشش خود را انتخاب می‌کنید؟" انتخاب شد؛ که از این میان پاسخ "لیلا" و "سمیرا" طرفداران بیشتری داشت.

لیلا: من دوست دارم لباسی بپوشم که هم شیک باشد، هم شخصیتم را حفظ کند و در این انتخاب اعتقادات خودم و خانواده‌ام خیلی مهم است.

اصل اساسی ـاعتقادات ـ می‌تواند دلیل افرادی مثل "لیلا" باشد. در جامعه ما عقیده نقش بسیار موثری در نوع پوشش دارد. هرفرد با توجه به اعتقادات خانواده‌اش بزرگ می‌شود و غالبا همان عقاید را در خود می‌پروراند و فردی می‌شود کمی پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر از اعضای خانواده؛ پس در نتیجه فرم پوشش وی بصورت کاملا جدی با عقایدش عجین می‌شود.

مهمترین عامل در تاثیرپذیری بعد از خانواده، دوستان هستند. دوست می‌تواند آنقدر تاثیرگذار باشد که اعتقاد فرد را نسبت به خانواده اش تغییر دهد و فرد در اکثر موارد از او تبعیت کند. دوست می‌تواند تا جایی پیش رود که فرد در نقطه‌ای مقابل خانواده و عقایدشان قرار گیرد. اینجاست که بحث دقت در انتخاب دوست مطرح می‌شود که بدلیل وسعت این بحث از بازنمودن آن می‌گذریم.

در جامعه ما عقیده نقش بسیار موثری در نوع پوشش دارد. هرفرد با توجه به اعتقادات خانواده‌اش بزرگ می‌شود و غالبا همان عقاید را در خود می‌پروراند و فردی می‌شود کمی پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر از اعضای خانواده؛ پس در نتیجه فرم پوشش وی بصورت کاملا جدی با عقایدش عجین می‌شود.

عامل دیگر محیط، پیرامون فرد می‌باشد که شخص مورد نظر را بر می‌انگیزد تا با افراد اطرافش همخوانی داشته باشد؛ که قیمتِ داشتن این همخوانی می‌تواند به خیلی مسائل مثلا اهمیت دادن دیگران به فرد و در واقع به حساب آوردنش مرتبط باشد.

اصل بعد اعتقادات خود فرد است. معدود افرادی هستند که مخالف اعتقادات خانواده و فقط بر پایه عقاید شخصی خودشان که سرمنشاش هر چیزی می‌تواند باشد در جامعه حاضر می‌شوند. تغییر دادن این اعتقادات بدون توجه به این جریان که چرا و چگونه در دسته عقاید شخصی فرد قرار گرفته‌اند، بسیار سخت‌تر از عقاید اکتسابی می‌باشد. نفوذ در اعتقادات خود فرد بستگی به عمق آن عقیده دارد. هرقدر ریشه این باور ضعیف‌تر باشد عوامل بالا زودتر می‌توانند دست به کار شده و در صدد تغییر دادنش بربیایند.

پاسخ سمیرا متفاوت‌تر و نگاهش از زاویه دیگری بود:

سمیرا: هدف اصلی من برای انتخاب لباس، به‌روز بودن و در واقع روی مد بودن است. ملاک "سمیرا" و خیلی از افراد جامعه برای پوشش خاص خود، داشتن مد است. حال سوال ایجاد شده در ذهن این است که "مد" چیست؟ و از چه طریقی ایجاد می‌شود؟

در چهار فصل سال، لباس‌های مختلفی با عنوان "مد فصل" در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. حال آنکه اگر کمی دقتمان را بالا ببریم، می‌بینیم که خیلی از این لباس‌ها چندان مناسب فصل یا حتی شرایط اقلیمی منطقه نیستند و علت فروش بالایشان چیزی جز متنوع و جدید بودنشان نیست.

بصورت عامیانه و در اجتماع به نوع خاصی از رفتار و ظاهر که در جامعه رایج شده است "مد" می‌گویند. علت اصلی بروز مد متفاوت بودن است. اغلب اجناسی مد می‌شوند که از حالت معمول و عرف دور هستند و فرد احساس متفاوت بودن می‌کند. مسلما یکی از ویژگی‌های ذاتی خانم‌ها، علاقه شدیدشان به تفاوت است و درنتیجه اغلب خانم‌ها درگیر مد هستند.

مد فصل:

در چهار فصل سال، لباس‌های مختلفی با عنوان "مد فصل" در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. حال آنکه اگر کمی دقتمان را بالا ببریم، می‌بینیم که خیلی از این لباس‌ها چندان مناسب فصل یا حتی شرایط اقلیمی منطقه نیستند و علت فروش بالایشان چیزی جز متنوع و جدید بودنشان نیست.

از آن‌جایی که مد تاثیر بسزایی در ترویج کم‌حجابی داشته و دارد، مسئولین بر آن شدند تا از همین طریق، مسئله را حل کنند. پیرو دنباله‌روی خانم‌ها از مد، مسئولین "مد اسلامی" را به جریان کار وارد کردند؛ که تمام تلاش این لباس‌ها در جهت حفظ شان و منزلت زن، رعایت راحتی، و ضمنا حفظ زیبایی بوده که خوشبختانه به ثمر نشست. انواع چادرهای اسلامی، یا روسری‌های متنوع با طریقه‌های بستن گوناگون توسط طراحان لباس طراحی شده و به بازار عرضه گشت، که با توجه به نقش‌های بسزای تلویزیون و مجلات در ترویج این مد، استقبال فوق‌العاده‌ای از آن‌ها شد.

آیا من زیبا هستم؟

"آیا من زیبا هستم" می‌تواند سوالی باشد که منشا مد و حضور به شکل و شمایل خاص در جامعه است. احساس زیبابودن بصورت غریزی در وجود هر زنی یافت می‌شود. همه دختران به دنبال این هستند تا با استفاده از ابزار مختلف و به طرق گوناگون خود را بهتر نشان دهند و به عبارت دیگر دنبال تحقق واژه "دیده شدن" هستند. اینجاست که نقش مد و لباس‌‌های متفاوت پررنگ می‌شود و در این میان باز هم می‌توان به مد اسلامی اشاره کرد، چرا که پاسخگوی این نیاز خانم‌ها هم هست و استفاده از این مد هیچ خللی در زیبایی فرد ایجاد نمی‌کند.

اگر بخواهیم منطقی به مسائل بالا نگاه کنیم، می‌بینیم که کمرنگ شدن حجاب به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌گیرد:

زیبایی و مد ، دختر امروز

در طریقه اول خود فرد اعتقاد خاصی به مسئله حجاب ندارد و در طریقه دوم شرایطی وجود دارد که ممکن است روی فرد تاثیر گذارد و فرد را نسبت به رعایت حجاب بی‌میل کند که این شرایط در بالا ذکر شد. اکثر افراد جامعه از طریق دوم به سمت کم حجابی کشیده می‌شوند، پس باید مسئولین را متذکر شد که می‌توان جلوی این روند نسبتا سریع را که تقریبا ناخواسته صورت می‌گیرد گرفت.

توصیه‌هایی در مورد مساله مد به والدین

برای برخورد با مساله مدپرستی نوجوان دخترتان نكاتی ذكر می‌شود، كه عبارتند از:

-‌ برای در پیش گرفتن رفتار منطقی و درست در این مورد، قبل از هر چیز باید سعی كنید درباره مد یا نوآوری لباس جوانان اطلاعاتی بدست آورید. منظور این نیست كه باید حتماً از مد پیروی كنید، بلكه هدف این است كه با به دست آوردن این آگاهی، به یاد روزگار جوانی و میزان توقع خود از والدینتان بیفتید و در رفتار خود با فرزندتان صبر بیشتری به خرج دهید.

-‌ اصرار نداشته باشید هر چه را شما می‌پسندید، او هم بپسندد. او را در انتخاب لباس آزاد بگذارید و راهنمایی‌اش كنید. گاهی ممكن است در انتخاب اشتباه كند و در اشتباه خود اصرار هم داشته باشد؛ ولی تجربه‌ای كه از آن اشتباه به دست می‌آورد، تأثیرش بیشتر از نصیحت‌های شما در این زمینه است.

- با در نظر گرفتن بودجه خانواده رفته رفته مقدار پولی را كه برای لباسش در نظر گرفته‌اید، در اختیارش بگذارید. به او اجازه دهید برای انتخاب لباس، نظر خود را بدهد، هر چند ممكن است در انتخاب‌های اولیه‌اش دچار اشتباه شود، اما بتدریج می‌آموزد كه باید با در نظر گرفتن همه جوانب اجتماعی، خانوادگی و مانند آنها برای خود لباس تهیه كند.

- اگر سلیقه او مورد پسند شما نیست او را مسخره نكنید یا مستقیماً او را به باد انتقاد نگیرید. این‌گونه رفتارها و روش‌های تند و مستقیم باعث می‌شود كه حالت تدافعی به خود بگیرد.

- در دوران دبیرستان، دختران دبیرستانی علاقه زیادی به آرایش دارند. در این سن به علت اختلالاتی كه در ترشح غدد داخلی ایجاد می‌شود، اغلب دچار كك و مك یا آكنه می‌شوند و سعی دارند این عیب را با آرایش صورت بپوشانند. قبل از هر چیز سعی كنید مشكل پوستی فرزندتان را از بین ببرید. در این مورد خیلی صمیمانه و غیرمستقیم او را راهنمایی كنید. روش درست را به او بیاموزید و به او بفهمانید كه سادگی یك دختر نوجوان را زیباتر نشان می‌دهد.

- بهتر است در این دوره بحرانی با او درنیفتید و نظرتان را با اجبار به او تحمیل نكنید. بیشتر اعمال او به این دلیل است كه می‌خواهد مورد توجه و تأیید دیگران قرار گیرد و كانون توجه باشد. بنابراین آرامش خود را حفظ كنید، چون به او كمك می‌كند دردها و مشكلاتش را آسان‌تر حل كند

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی سایت تبیان


منبع:

سایت زیبا وب

سایت چارقد

مقالات مرتبط:

این مد است یا بی هویتی؟

می پوشم چون مده، اما...  

آرایش کردن یا نکردن؟

می‌خواهم امروزی باشم!

معرفی جدیدترین معیار زیبایی !

آغازی با یک نگاه و لبخند

لباست را به شیطان می فروشی؟

خداحافظی با لوازم آرایش در 5 مرحله

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.