سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حال باید دید آیا راهی برای پیشگیری از این خسران وجود دارد؟ از راههایی که قرآن پیشنهاد می کند، ایمان به خدا و اعمال صالح و یکدیگر را سفارش کردن به انجام حق و طرفداری از آن و صبر و استقامت است . امام علی(علیه السلام) در این باره می فرماید : « بهای وجود شما
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیا تجارتخانه ای برای دوستان خدا


امروز در اکثر جوامع تحولات اقتصادی و تورم و رقابت‌های ناسالم در دستیابی به امکانات و خداوند با توجه به شناختی که از روحیات انسان دارد، برای جلوگیری از هلاکت و نابودی او، و برای دستیابی وی به سعادت حقیقی، به تجارتی پرسود دعوتش می‌کند که نه تنها احتمال خسارت و زیان در آن نیست، بلکه سودش به مراتب بیش از سرمایه فرد است.


جنگ ،جهاد ،شهادت ،روحانیت

خداوند در آیات10ـ 12 سوره صف می‌فرماید:«آیا شما را به تجارتی راهنمایی کنم که از عذاب دردناک نجاتتان دهد؟ به خدا و پیامبر ایمان بیاورید و در راه خدا با مال و جان خودجهاد کنید ، این برای شما از هر چیزی بهتر است ، اگر بدانید .»

امام علی(ع) می‌فرماید: «دنیا تجارتخانه دوستان خداست.»

دنیا به تجارتخانه‌ای تشبیه شده است که انسان سرمایه‌هایی را که از خدا گرفته است به گرانترین قیمت ، به خود او می‌فروشد و در برابر متاع ناچیزی سود کلانی و نعمت بزرگی بدست می‌آورد .

تعبیر تجارت پرسود ، برای تحریک یکی از مهمترین انگیزه های انسان است، انگیزه جلب منفعت و دفع ضرر ، زیرا این تجارت نه تنها سودآور است بلکه عذاب الیم را نیز برطرف می‌کند.

انگیزه حب نفسی انسان را بر تلاش بیشتر برای نیل به آرزوها و سعادت و تحقق اهدافش وادار می‌کند .

بی‌شک همه در آرزوی دستیابی به سعادت هستند، اگر چه برخی نه تنها مفهوم واقعی سعادت را درک نکرده‌اند بلکه به بیراهه نیز رفته اند و خوشبختی را تنها در رسیدن به مال و مقام دنیا می بینند و برای بدست آوردن آن از هیچ ظلم و گناهی دریغ نمی کنند و به تعبیر قرآن انسان در پی دستیابی به ظواهر دنیاست در حالی که خداوند آخرت را برای او می خواهد.

 

برای رسیدن به خوشبختی حقیقی ، چه راهی وجود دارد؟

خداوند راه خوشبختی را به ما نشان می‌دهد و ما را به سوی آن راهنمایی می‌کند، اما گویا برخی در این وعده تردید دارند یا اینکه پیروی از هواهای نفسانی و لذت‌های زودگذر دنیوی آنها را از توجه به آخرت بازمی‌دارد و خداوند با این سخن که وعده او حق است به انسان این اطمینان را می‌دهد که تمام وعده‌های الهی تحقق خواهد یافت و هیچ تردیدی در آن نیست.

بی‌شک سعادت و پیروزی انسان در دستیابی به سعادت اخروی است، و قرآن با ذکر الفاظی مانند فوز و فائزون و فلاح و مفلحون به این پیروزی و کسانی که به این سعادت دست یافته‌اند اشاره می‌کند .

این الفاظ دارای معانی نزدیک بهم هستند، فوز به معنی نجات از هلاکت و رسیدن به مطلوب و فلاح نیز به معنی ظفر یافتن و رسیدن به آرزوها است که همان مفهوم سعادت را تداعی می‌کند . خداوند در آیه 180 سوره آل عمران نیز اینگونه به سعادت انسان اشاره می‌فرماید :« هر کس طعم مرگ را خواهد چشید، و پاداش خود را در آخرت دریافت خواهد کرد ، پس آنها که از جاذبه آتش دور شدند و به بهشت وارد شدند ، نجات یافته و به سعادت نائل شده‌اند ، و زندگی دنیا چیزی جز سرمایه فریب نیست . »

تمام نیکی‌ها را می‌توان در عنوان صدق و راستی خلاصه کرد. صدق در گفتار و عمل تنها سرمایه ای است که در روز قیامت به کار می‌آید.مهمترین پاداش برای انسان خشنودی خداوند از او و خشنودی او از خداست و این خود رستگاری بزرگی است

جاذبه جاه و مقام و ثروت و لذت‌های مادی انسان را به سوی دوزخ سوق می‌دهد و تنها کسانی می‌توانند از میدان این جاذبه در امان باشند که دنیا آنها را فریب ندهد .

در آیه 13 سوره نساء می‌فرماید: « هر کس از خدا و پیامبرش اطاعت کند، او را در باغهایی از بهشت وارد کند که نهرهایی در آن جاری است و جاودانه در آن خواهند ماند و این پیروزی بزرگی است و کسی که نافرمانی خدا و پیامبر کند ، جاودانه در آتش خواهد ماند.»

لازم به اشاره است که نعمتهای اخروی مخصوص کسانی است که دارای خصوصیاتی باشند که از جمله این خصوصیات ، صدق و راستی است که در آیه /119 مائده اینگونه به آن اشاره می‌کند :« امروز روزی است که راستی راستگویان به آنها سود می‌بخشد ، برای آنها باغهائی در بهشت است که در آن نهرهائی جاری است و جاودانه در آن می‌مانند ، خداوند از آنها خشنود وآنها از او خشنودند و این رستگاری بزرگی است .»

 

تنها سرمایه ی سودمند در آخرت

تمام نیکی‌ها را می‌توان در عنوان صدق و راستی خلاصه کرد. صدق در گفتار و عمل تنها سرمایه ای است که در روز قیامت به کار می‌آید . مهمترین پاداش برای انسان خشنودی خداوند از او و خشنودی او از خداست و این خود رستگاری بزرگی است.

نعمتهای بهشتی ، ابدی است . خداوند اصحاب بهشت را در زمره رستگاران می‌داند و از جمله آیاتی که در آن اشاره به این مطلب می‌کند ، آیه 20 سوره حشر است که در آن می‌فرماید:« هرگز اصحاب دوزخ و اصحاب بهشت یکسان نیستند ، اصحاب بهشت رستگار و پیروزند .»

کسی که زمام خود را به خدا می‌سپارد و او را حاکم خود قرار می دهد ، بدون شک در همه چیز پیروز است ، هم در حیات دنیوی و هم اخروی.

 

دنیا بازاری برای تجارت

در بازار دنیا ، گروهی سود می کنند و گروهی زیان‌کارند؛ از سوره‌هایی که اشاره به این حقیقت می‌کند ، سوره والعصر است که می‌فرماید: « قطعاً همه انسانها زیان کارند »

تجارت جهانی

زیانکاران واقعی چه کسانی هستند؟

 آنان سرمایه‌های وجودی خود را از دست می‌دهند ، عمر ، جوانی ، سلامتی … که همه سرمایه های مادی ومعنوی را در برمی‌گیرد .

به عبارتی می توان گفت : زیانکاران واقعی کسانی هستند که سرمایه وجود خود را در قیامت از دست می‌دهند، بدانید خسران مبین همین است .(سوره زمر، آیه 15)

 

راهی برای پیشگیری از خسران بزرگ

انسان زمانی کوتاه در این دنیا سپری می‌کند و در این مدت کوتاه تنها به آرزوهای مادی خود می‌اندیشد و زمانی که به پایان راه نزدیک می‌شود، با این واقعیت مواجه می شود که هیچ توشه‌ای برای آخرتش فراهم نکرده است .

حال باید دید آیا راهی برای پیشگیری از این خسران وجود دارد؟

از راههایی که قرآن پیشنهاد می کند، ایمان به خدا و اعمال صالح و یکدیگر را سفارش کردن به انجام حق و طرفداری از آن و صبر و استقامت است . امام علی(علیه السلام) در این باره می فرماید : « بهای وجود شما چیزی جز بهشت نیست ، مبادا آن را به کمتر از آن بفروشید . پس تنها کسانی در این معامله پیروز می‌شوند که به بهشت راه یابند و سایر افراد در زمره زیانکاران خواهند بود و در روز قیامت شرمنده و پیشمان خواهند شد».

 

سرانجام " مفلحون " چه می شود؟

خداوند می فرماید :در قیامت شما را در برابر هزینه صحیح عمر به چهار نعمت گره مى‏زنیم ؛ " علم بى‏جهل ، عزّت بى‏ذلت ، ثروت بى‏فقر ، حیات بى‏مرگ ."

اول كه وارد قیامت مى‏شوند و هنوز بهشت را ندیدند و نمى‏دانند چه خبر است، همان اول فرشتگانم: «وَالْمَلئِكَة یَدْخُلُونَ عَلَیْهِم مّن كُلّ بَابٍ»

از هر سو ، جهت و سمتى به آنان هجوم مى‏آورند ومی گویند: «سَلمٌ عَلَیْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ» به آنان به واسطه حفاظت وصبر از خود در برابر مسائلی که در دنیا برای آنان پیش آمد . «فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ» عجب بهشتى به شما دادم.

بعد پرونده شما را امضا مى‏كنند و وقتى وارد بهشت شدید ، به شما سلام مى‏كنند. «مُّتَّكِینَ عَلَیْهَا مُتَقِابلِینَ»

رو به روى همدیگر، به تخت‏هاى بهشتى تكیه دادید و راحت نشستید و متوجه شدید كه الى الابد در آنجا هستید، دومین كسى كه به شما سلام مى‏كند تا از محشر به بهشت بروید،- با سلام ملائكه كه اولین سلام را تا بهشت به شما مى‏كنند، اگر با سلام آنها حساب كنید، دومین سلام مى‏شود. اگر سلام در بهشت را حساب كنید، اولین كسى كه به شما سلام مى‏كند- خودم هستم: «سَلمٌ قَوْلًا مّن رَّبّ رَّحِیمٍ» سلامى پر از مهر و محبت. این در حقیقت رستگاری حقیقی بیان شده است .

فرآوری : زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان


منبع :

- پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام انصاریان ، مقاله ای با عنوان " رستگاری "

-مقاله " رستگار حقیقی چه کسی است ؟ " ، نوشته  خانم اساره

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین