تبیان، دستیار زندگی
واژة «دوستى» كلمه‎اى است كه انسان از دوران كودكى با آن آشنا و تا پایان عمر خود با آن مأنوس است و به همین جهت در جامعه، روزنامه‎ها، مجلات، رسانه‎هاى گروهى، صدا و سیما، مجامع آموزشى و مراكز علمى از آن زیاد سخن می گویند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیین دوستی

آیین دوستی

واژة «دوستى» كلمه‎اى است كه انسان از دوران كودكى با آن آشنا و تا پایان عمر خود با آن مأنوس است و به همین جهت در جامعه، روزنامه‎ها، مجلات، رسانه‎هاى گروهى، صدا و سیما، مجامع آموزشى و مراكز علمى از آن زیاد سخن می گویند و هریک با برداشتهاى متفاوت و سلایق مختلف، تعاریف گوناگونى از آن دارند.

غلامرضا بهرامی نویسنده  "آیین دوستی" ، در پیشگفتار این کتاب چنین بیان می کند : از آنجا كه انسان موجودى اجتماعى است و با توجه به نیاز روحى و جسمى او به دوست و رفیق راه، و نظر به اهمیت موضوع دوستى و اثرى كه در ساختار شخصیت هر فرد دارد؛ بر آن شدم كه با استفاده از كلام وحى و سخنان سازنده ائمه معصومین: در این كتاب به این موضوع بپردازم.

كتاب حاضر مشتمل بر سه بخش است: بخش اوّل دوستى و تعریف آن، انواع دوستیها و نقش دوست در زندگى، نظر اسلام پیرامون اهمیت گزینش دوست و نیاز روح و جسم هر فرد به آن. بخش دوم چگونگى انتخاب ، ویژگیهاى دوستان شایسته و وظایف انسان در مقابل دوستان خود. بخش سوم و پایانى درباره خطر دوستان ناشایست، ذكر صفات آنان و آثار دوستی هاى ناشایست.

این نوشتار به گونه‎اى ساخته و پرداخته شده است كه براى استفاده  نسل نو بویژه مقطع سنى جوانان مفید و قابل مراجعه باشد.

جوانان در این دوران معمولاً بیشتر به دنبال گزینش دوست می باشند و به صورت طبیعى سؤالات مختلفى در ذهن آنان به وجود می آید؛ از جمله این‎كه: چه كسى را به دوستى خود برگزینیم؟ چگونه انتخاب كنیم؟ دوستان خوب و بد كدام‎اند؟ صفات هر یك از آنان چیست؟ آیا لازم است پیش از انتخاب دوست، او را آزمایش كنیم؟ و... دهها سؤال دیگر كه در این راستا به ذهن می رسد.

در این كتاب سعى شده تا با بیانى ساده به این سؤالات پاسخ گفته و راههاى بهتر و مطمئن‎تر در جریان این انتخاب نشان داده شود.

در تهیه این مجموعه در حدّ توان تلاش گردیده تا با نظرى نسبتاً جامع، آیات و روایات متعدد كه با الفاظ مختلف، به طور كلى ناظر به موضوع دوستى است مورد توجه و استفاده قرار گیرد. البته حجم آیات و روایاتى كه به این مقوله پرداخته‎اند بسیار زیاد است؛ لاجرم گزیده‎اى از آنها با ترجمه‎اى آزاد و گویا به كار گرفته شده است. با این امید كه مقام والاى دوست را بهتر بشناسیم و به ساحت او حرمت نهیم و در دوستی هایمان پایدار بمانیم و همواره با هم و در كنار یكدیگر با محبت و صلح و صفا زندگى كنیم.

مشخصات کتاب

آیین دوستی

نویسنده: غلامرضا بهرامی

ناشر:انتشارات سبز

تنظیم:مرکز مشاوره