تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از رفتارهای مربوط به دوره نوجوانی نظیر تمایل برای آزادی بیشتر، قدرت نمایی، ریسک پذیری، گرایش به سیگار و گاه مواد مخدر، توجه بیش از حد به همسالان و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزهای اجتناب ناپذیر بلوغ

نوجوانی


بسیاری از رفتارهای مربوط به دوره نوجوانی نظیر تمایل برای آزادی بیشتر، قدرت نمایی، ریسک پذیری، گرایش به سیگار و گاه مواد مخدر، توجه بیش از حد به همسالان و تا دیر وقت دور از منزل ماندن و .. تنها بخش کوچکی از یک تابلو بزرگ نوجوانی تلقی می شود. خوشبختانه تعداد معدودی از نوجوانان درگیر این نوع مشکلات می گردند اما در عین حال برنامه ریزی برای این گروه اندک نیز ضروری به نظر می رسد.


برخی از  مشکلات و بحران ها ی دوران نوجوانی را برای شما والدین عزیز گوشزد می کنیم تا کنار آمدن با این بحران ها برای تان راحت تر باشد:

به خاطر داشته باشید که وی این اقدامات را برای عصبانی شدن شما انجام نداده و این رفتارها تنها واکنشهایی طبیعی در برابر تغییرات فکری و ظاهری است که با آن مواجه شده است.

منتظر تغییرات نوجوان تان باشید

به مرور که فرزند شما بالغ می شود و به زندگی بزرگسالی نزدیک می شود ممکن است مواجه با  یکی از موارد زیر گردد:

- مواجه شدن با احساسات جنسی و بلوغ جسمانی که در او اتفاق می افتد که نتیجه آن سردرگمی میان دوران کودکی و بزرگسالی است.

- یادگرفتن مهارتهای جدید زندگی: توانایی حل مساله، تصمیم گیری و نیز یادگیری بکاربردن یک تفکر انتزاعی.

- رسیدن به یک نظام ارزشی و عقیدتی مبتنی بر آن نظام که ممکن است متفاوت از نظام ارزشی والدین باشد.

- مواجه شدن با ارتباطات و دوست گرایی های دوران بلوغ

- تجربه سبکها و شکلهای مختلف هویتی تا زمانی که بتواند به هویت اصلی خود دست یابد.

- برقراری یک ارتباط بزرگسالانه با والدین که پایه و اساس ارتباطات آتی وی را رقم می زند. (در این سن نوجوان اصلا دوست ندارد که با وی مانند کودک رفتار شده و یا صحبت کنند). ضمن اینکه در تمام سالهای نوجوانی والدین باید فرزندشان را به زندگی بزرگسالی هدایت کنند و به تدریج استقلال و مسئولیت پذیری بیشتری به او بدهند.

- شناخت دقیق مرزها و قوانین معین و واضح از جانب والدین، حتی اگر نوجوان قصد سرکشی در برابر این قوانین و مقررات را داشته باشد.

فراموش نکنید که نوجوان تان هنوز محتاج شماست و علی رغم تمام این حرف ها هنوز نگران نظر و عقیده شماست

همراه با نوجوان تان زندگی را تجربه کنید

زمانی که کودک شما به مرحله نوجوانی می رسد متوجه می شوید که علاقه وافری به همراه و هم صحبت شدن با او و نیز سهیم کردن او در عقاید و نظرات خود دارید. حتی ممکن است انرژی، میل ورغبت بیشتری برای زندگی کردن احساس نمایید چرا که احساس می کنید زحمات و ثمره زندگی تان در حال به بار نشستن می باشد. والدین دانا و زیرک سعی می کنند با نوجوانشان به صورت کسانی که به زودی به بزرگسالی خواهند رسید رفتار کنند و این در حالی است که می دانند ممکن است گاهی اوقات آنها بخواهند رفتاری بزرگتر از سن وسال خود داشته باشند. این امر می تواند گیج کننده و پازل مانند باشد اما درست در سنین نوجوانی فرزند شما بین کسب استقلال و وابستگی و تحت نظام امینت و کنترل خانواده بودن، گرفتار می گردد. در طی این دوران پر استرس ممکن است این موضوع که درون این نوجوان سرکش و ستیزه جو همان کودک محبوب شماست به راحتی از طریق والدین به فراموشی سپرده شود.

هویت نوجوانی

در سنین نوجوانی فرزند شما مشغول ارتقا و گسترش دادن هویت خویش است. اما از طرف دیگر ممکن است اعتماد لازم را نداشته باشد و در خصوص چهره، اندام و افکار و ...، احساسات عجیبی نسبت به خود داشته باشد. به همین علت است که اغلب نوجوانان در این این سنین به اتاق خود رفته و مدتها در آن حبس می مانند و یا زمان قابل توجهی را صرف ملاحظه خود در مقابل آینه کرده و یا بر روی جوشها و لکه های صورتشان(که بروزشان در این سن کاملا طبیعی است)تمرکز می کنند.

به خاطر داشته باشید که وی این اقدامات را برای عصبانی شدن شما انجام نداده و این رفتارها تنها واکنشهایی طبیعی در برابر تغییرات فکری و ظاهری است که با آن مواجه شده است. از نظر نوجوان، بزرگ شدن بینی، پدید آمدن آکنه های پوستی، تغییر ناگهانی قد و وزن، چرب شدن پوست و ...همه فاجعه بوده و کنار آمدن با آن بسیار سخت خواهد بود و لذا برای جبران این کاستی ها(که البته ذهنی بوده و تنها در فکر نوجوان وجود دارد)سعی در ابراز مخالفت با محیط اطراف و همه آنچه که والدین عنوان می کنند دارد.

نوجوان تان هنوز به شما نیاز دارید

فراموش نکنید که نوجوانتان هنوز محتاج شماست و علی رغم تمام این حرفها هنوز نگران نظر و عقیده شماست. اگر بدانید و بپذیرید که برخی تضادها و تعارضها اجتناب ناپذیرند؛ برای مواجه شدن با آن بهتر می توانید مهیا شوید. همچنین به یاد داشته باشید که برای یک نوجوان زندگی با والدین مسن که نظامهای ارزشی و رفتاری متفاوتی را دنبال می کنند بسیار سخت است. لذا اگر شما جز آن دسته از والدینی هستید که تفاوت سنی بسیار زیادی با فرزندتان دارید سعی نکنید به قیمت برنده شدن همیشگی در مشاجره با نوجوانتان نیازهای او را نادیده بگیرید.

اگر بدانید و بپذیرید که برخی تضادها و تعارض ها اجتناب ناپذیرند؛ برای مواجه شدن با آن بهتر می توانید مهیا شوید

اگر گاهی نوجوانتان به گونه ای عمل کند که فکر می کنید شرم آورترین فرد روی کره زمین هستید، خیلی آشفته نشوید. این مسایل بسیار متداول است و مطمئن باشید که علی رغم همه اینها او هنوز شما را دوست دارد. برای مثال ممکن است که فرزند نوجوانتان دوست نداشته باشد شما را به دوستان خود نشان دهد و یا از اینکه به مدرسه وی رفته و از اوضاع درسی او پرس و جو کنید بیزار است.

از طرف دیگر ممکن است نوع رفتارهای نوجوانتان آن قدر متنوع و متفاوت باشد که شما اعتماد خود را از دست داده و احساس کنید که مطمئن نیستید که چگونه باید با بسیاری از مشکلات روبرو شوید. حتی ممکن است در خصوص اینکه چگونه نسبت به انزوا و کناره گیری نوجوانتان باید واکنش دهید به شدت احساس درماندگی و شک و تردید شوید. اگر چنین است و حس می کنید این موضوع دیگر برایتان تحمل پذیر نیست بهتر است به جای چشم پوشی و اغماض، مستقیما با وی صحبت کنید. ضمنا سعی کنید علی رغم برخی موقعیتهای دشوار، پشتیبان عاطفی کاملی از نوجوانتان بنمایید زیرا حمایت عاطفی شما در این سنین بسیار حایز اهمیت است و می تواند تاثیر محافظتی بسزایی برای او که در حال گذار به دوران بزرگسالی است داشته باشید.

مریم عطاریان

گروه خانواده ایرانی سایت تبیان


مقالات مرتبط :

چه كنیم تا جوان و نوجوانمان به انحراف كشیده نشود؟

نوجوانان را باور كنید

دوران سرکشی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.