وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اى کسانى که ایمان آورده اید محرم اسرارى از غیر خود انتخاب نکنید، آنها از هر گونه شر و فسادى درباره شما کوتاهى نمى کنند، آنها دوست دارند شما در زحمت و رنج باشید (نشانه هاى ) دشمنى از دهان آنها آشکار است و آنچه در دل پنهان دارند از آن هم مهمتر است ، ما آیات
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مار در آستین نپرورانید!

مار


 رشته محکم و  نجات دهنده انسان که از آن تعبیر به "حبل الله "شده است . همان ارتباط با خدا از طریق قرآن و آورنده قرآن و جانشینان واقعى او مى باشد، که مردم را از سطوح پائین و پست بالا برده و به آسمان تکامل معنوى و مادى مى رسانند. همانطور آن ملت وحشی جاهلی به واسطه پیامبر اکرم از قعر دره ضلالت و گمراهی به اوج سعادت و انسانیت رسیدند.


یَأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَةً مِّن دُونِکمْ لا یَأْلُونَکمْ خَبَالاً وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضاءُ مِنْ أَفْوَهِهِمْ وَ مَا تُخْفِى صدُورُهُمْ أَکبرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکمُ الاَیَتِ إِن کنتُمْ تَعْقِلُونَ( سوره آل عمران/ 118)

اى کسانى که ایمان آورده اید محرم اسرارى از غیر خود انتخاب نکنید، آنها از هر گونه شر و فسادى درباره شما کوتاهى نمى کنند، آنها دوست دارند شما در زحمت و رنج باشید (نشانه هاى ) دشمنى از دهان آنها آشکار است و آنچه در دل پنهان دارند از آن هم مهمتر است ، ما آیات (و راه هاى پیشگیرى از شر آنها) را براى شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید.

 

 هشدار به مسلمانان

خداوند در این آیه به مؤمنان هشدار داده است ، تا دشمنان خود را جزء خاصان خویش قرار ندهند و رازهاى مسلمانان و نیک و بد ایشان را، در برابر این گروه آشکار نسازند، این اعلام خطر به صورت کلى و عمومى است و باید در هر زمان و در هر حال مسلمانان به این هشدار توجه کنند.

ولى متأسفانه بسیارى از پیروان قرآن از این هشدار غفلت ورزیده اند، و در نتیجه گرفتار نابسامانیی هاى فراوان شده اند، هم اکنون در اطراف مسلمانان دشمنانى هستند که خود را به دوستى مى زنند، و به ظاهر از مسلمانان طرفدارى مى کنند، ولى با کارهائى که از خود نشان مى دهند، معلوم مى شود که دروغ مى گویند، مسلمانان فریب ظاهر آنها را خورده به آنان اعتماد مى کنند، در صورتى که آنان براى مسلمانان جز پریشانى و بیچارگى و تباهى چیزى نمى خواهند، و از ریختن خار بر سر راه آنها و به دشوارى افکندن کار آنان کوتاهى ندارند.

با کشورهای مسلمان طرح دوستی می ریزند و آن ها را از هر پیشرفتی باز می دارند که تا ابد به آنها وابسته به آن ها بمانند و در نهایت اگر دیگر مجالی برای بهره کشی ندیدند با بی شرمی ترکشان می کنند و دنبال طعمه دیگری میروند .

مثال زنده اش را داریم به عینه می بینیم کشورهای غربی با سیاست های موذیانه خود با مسلمانان رابطه برقرار می کنند و با مهارت تمام در بین آنان رخنه پیدا میکنند و شروع می کنند به پاشیدن بذر تفرقه آنها به خوبی سیر تحول تاریخ مسلمانان را مورد ارزیابی قرار داده اند و می دانند تا روزی که مسلمانان با هم پیوند دارند چیزی دستگیرشان نخواهد شد بنابراین تمام توان خود را گذاشته اند برای ایجاد تفرقه با تبلیغات آن پر سر و صدا در پی هدف شومشان هستند .

اى کسانى که ایمان آورده اید محرم اسرارى از غیر خود انتخاب نکنید، آنها از هر گونه شر و فسادى درباره شما کوتاهى نمى کنند، آنها دوست دارند شما در زحمت و رنج باشید (نشانه هاى ) دشمنى از دهان آنها آشکار است و آنچه در دل پنهان دارند از آن هم مهمتر است ، ما آیات (و راه هاى پیشگیرى از شر آنها) را براى شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید

دعوت به سوى اتحاد

قرآن برای در امان ماندن از این تفرقه ها توصیه میکند به ریسمان الهی چنگ بزنیم و تعبیر به «حبل الله» می کند در مورد معانی این اصطلاح بین مفسران نظرات مختلفی رایج است و روایات زیادی هم وارد شده است اما به هر حال اما لب کلامشان اینست منظور از ریسمان الهى هر گونه وسیله ارتباط با ذات پاک خداوند است ، خواه این وسیله، اسلام باشد، یا قرآن ، یا پیامبر و اهل بیت او، و به عبارت دیگر تمام آنچه گفته شد، در مفهوم وسیع "ارتباط با خدا" که از معنى "حبل الله " استفاده مى شود، جمع است .

 

تعبیر به (حبل الله) براى چیست؟

حبل الله

نکته جالب اینکه تعبیر از این امور به "حبل الله " در واقع اشاره به یک حقیقت است ، که انسان در شرائط عادى و بدون داشتن مربى و راهنما، در قعر دره طبیعت ، و چاه تاریک غرائز سرکش ، و جهل و نادانى باقى خواهد ماند. و براى نجات از این دره و بر آمدن از این چاه نیاز به رشته و ریسمان محکمى دارد که به آن چنگ بزند و بیرون آید، این رشته محکم همان ارتباط با خدا از طریق قرآن و آورنده قرآن و جانشینان واقعى او مى باشد، که مردم را از سطوح پائین و پست بالا برده و به آسمان تکامل معنوى و مادى مى رسانند.همانطور آن ملت وحشی جاهلی به واسطه پیامبر اکرم از قعر دره ضلالت و گمراهی به اوج سعادت و انسانیت رسیدند.

 

اعتراف مورخان و دانشمندان

اهمیت موضوع فوق (وحدت و برادرى در میان قبائل کینه توز عرب ) از نظر دانشمندان و مورخان حتى دانشمندان و مورخان غیر مسلمان مخفى نمانده و همگى با اعجاب فراوان از آن یاد کرده اند، به عنوان نمونه :

"جان دیون پورت" دانشمند معروف انگلیسى مى نویسد: «... محمد یک نفر عرب ساده ، قبائل پراکنده کوچک و برهنه و گرسنه کشور خودش را مبدل به - یک جامعه فشرده و با انضباط نمود و در میان ملل روى زمین آنها را با صفات و اخلاق تازه اى معرفى کرد، و در کمتر از سى سال ، این طرز و روش امپراطور قسطنطنیه را مغلوب کرد، و سلاطین ایران را از بین برد. سوریه و بین النهرین و مصر را تسخیر کرد و دامنه فتوحاتش را از اقیانوس اطلس تا کرانه دریاى خزر و تا رود سیحون بسط داد.»

"نهرو"دانشمند و سیاستمدار فقید هندى در این باره مى نویسد:«... سرگذشت اعراب و داستان اینکه چگونه به سرعت در آسیا و اروپا و افریقا توسعه یافتند و فرهنگ و تمدن عالى و بزرگى را بوجود آوردند یکى از شگفتیهاى تاریخ بشرى مى باشد، نیرو و فکر تازه اى که عرب ها را بیدار ساخت و ایشان را از اعتماد بنفس و قدرت سرشار ساخت "اسلام " بود...»

قرآن

"توماس کارل " مى گوید: «خداوند عرب را بوسیله اسلام از تاریکی ها بسوى روشنائی ها هدایت فرمود، از ملت خموش و راکدى که نه صدائى از آن مى آمد و نه حرکتى محسوس بود، ملتى بوجود آورد که از گمنامى بسوى شهرت ، از سستى بسوى بیدارى ، از پستى بسوى فراز، و از عجز و ناتوانى بسوى نیرومندى سوق داده شده ، نورشان از چهار سوى جهان مى تابید. از اعلان اسلام یک قرن بیشتر نگذشته بود که مسلمانان یک پا در هندوستان و پاى دیگرى در اندلس نهادند و بالاخره در همین مدت کوتاه اسلام بر نصف دنیا نورافشانى مى کرد.»

"دکتر گوستاولوبون "به این حقیقت این چنین اعتراف کرده است: «... تا زمان این حادثه حیرت انگیز یعنى "اسلام " که دفعتا نژاد عرب را به لباس جهانگیرى و خلاق معانى به ما نشان داد، هیچیک از قسمت هاى عربستان نه جزء تاریخ تمدن شمرده مى شد و نه از حیث علم یا مذهب نشانى از آن بود.»

"نهرو"دانشمند و سیاستمدار فقید هندى در این باره مى نویسد: «... سرگذشت اعراب و داستان اینکه چگونه به سرعت در آسیا و اروپا و آفریقا توسعه یافتند و فرهنگ و تمدن عالى و بزرگى را بوجود آوردند یکى از شگفتیهاى تاریخ بشرى مى باشد، نیرو و فکر تازه اى که عرب ها را بیدار ساخت و ایشان را از اعتماد بنفس و قدرت سرشار ساخت "اسلام " بود...».

سپس قرآن مى گوید: «شما در گذشته در لبه گودالى از آتش بودید که هر آن ممکن بود در آن سقوط کنید و همه چیز شما خاکستر گردد»، اما خداوند شما را نجات داد و از این پرتگاه به نقطه امن و امانى که همان نقطه برادرى و محبت بود رهنمون ساخت .

 

نتیجه گیری :

و جای بسی تأسف دارد که بین مسلمانان این همه شکاف بوجود آمده و دیگران براحتی از این فاصله استفاده می کنند ای کاش با چشم پوشی از اختلافات در مورد فرقه و ذهب با دقت بیشتری به دستورات صریح قرآن کریم عمل می کردیم .

 

فرآوری: محمدی

بخش قرآن تبیان


منبع:

تفسیر نمونه مجلدات 2،3،7،5 
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین