تبیان، دستیار زندگی
فارغ از تمام این مسایل ایران و تركیه دارای مسایل و مشكلات مشابه نیز می باشند كه باید در این راستا همكاری هایی را صورت دهند. مبارزه با سازمان‌های تروریستی كرد كه مرزهای دو كشور را ناامن كرده است، مسایل عراق و شمال این كشور از جمله این موضوعات است كه همكاری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر گل به تهران نیازی برای هردو کشور


جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تركیه به عنوان دو كشور همسایه نیازمند گسترش مناسبات در جهت حسن همجواری هستند كه در این میان قرارداشتن این كشور بر سر راه اروپا و حمایت های تركیه از فعالیت‌های هسته‌یی ایران الزام گسترش این مناسبات را دو چندان كرده است. در این راستا سفر رییس جمهور این كشور به ایران گامی مثبت برای نیل به این هدف ارزیابی می شود.


ایران وترکیه

ایران و تركیه و یا به عبارتی دولت عثمانی از گذشته های دور دارای مشتركات و همكاری های گسترده‌ای بوده اند و اگرچه با به راه‌افتادن جنگ‌هایی نظیر چالدران این فضا متاثر شده است اما این روابط در برهه‌های مختلف تلطیف شده است. روابط ایران با تركیه نوین نیز از زمان پهلوی اول گسترش یافت كه تا به امروز به نحو مطلوبی ادامه داشته است؛ اگرچه در طول این مدت نیز با فراز و نشیب‌هایی مواجه بوده است. پس از انقلاب نیز فضای همكاری دو كشور به خوبی مهیا شد و دولت‌های مختلف به این كشور نظری مثبت داشته و در جهت گسترش روزافزون مناسبات حركت كرده‌اند. در دولت نهم با بها دادن به ایفای نقش بیشتر كشورهای منطقه‌ در مسایل مربوط به منطقه، روابط ایران با تركیه رو به گسترش نهاده و شرایط را برای پر رنگ تر شدن روابط فراهم آورده است.

از طرفی جریان حاكم در سیاست خارجی تركیه و در راس آن داود اوغلو، نگاه به شرق را در مناسبات خود افزایش داده و این امكان را برای دولت تركیه فراهم آورده است كه بتواند در این چارچوب روابط خود را مدیریت كند. از برآیندهای این دو مقوله می توان به امضای بیانیه تهران در مورد معاوضه و تبادل سوخت و  میزبانی استانبول برای مذاكرات ایران و 1+5 اشاره كرد.

امروز نیز جمهوری اسلامی ایران میزبان عبدالله گل رییس جمهور تركیه است كه در واقع در 9 سال گذشته برای نخستین بار صورت می گیرد. وی قرار است در این سفر ضمن دیدار با مقامات و مسولان كشور به خدمت مقام معظم رهبری نیز شرفیاب شود. گل در این سفر 4 روزه از برخی شهرهای كشور نیز بازدید می كند و با توجه به تعداد بسیار زیاد بازرگانان همراه با وی در این سفر، پیش‌بینی انعقاد قراردادهای اقتصادی در سطح بالا بین ایران و تركیه ارایه می شود.

در همین زمینه وزیر امور اقتصادی و دارایی از گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه خبر داد و گفته است كه ایران آمادگی دارد برای گسترش مناسبات اقتصادی همکاری‌های لازم را انجام دهد. وی افزایش مناسبات ایران و ترکیه را علاوه بر منافع دوطرف، برای جهان اسلام نیز از در خور اهمیت ویژه دانسته است.

گل در این سفر 4 روزه از برخی شهرهای كشور نیز بازدید می كند و با توجه به تعداد بسیار زیاد بازرگانان همراه با وی در این سفر، پیش‌بینی انعقاد قراردادهای اقتصادی در سطح بالا بین ایران و تركیه ارایه می شود

فارغ از تمام این مسایل ایران و تركیه دارای مسایل و مشكلات مشابه نیز می باشند كه باید در این راستا همكاری هایی را صورت دهند. مبارزه با سازمان‌های تروریستی كرد كه مرزهای دو كشور را ناامن كرده است، مسایل عراق و شمال این كشور از جمله این موضوعات است كه همكاری بیش از پیش دو كشور را می طلبد. از دیگر سو تحولات اخیر منطقه سبب ایجاد فضایی شده است كه گروه‌های مخالف دولت در این كشورها ایران و تركیه را به عنوان الگوی آینده مدیریتی خود اعلام كنند. این مساله همكاری بیشتر دو كشور برای ارایه مشاوره و اظهار نظر در مورد تحولات این كشور را می ‌طلبد. همكاری‌های گازی ایران و تركیه و قرارداشتن تركیه در مسیر ترانزیت ایران به اروپا این الزام را به وجو آورده كه دو كشور بتوانند در این مقوله نیز گام‌های اساسی بردارند. نیاز اروپا به انرژی ایران فضای مناسب همكاری ایران و تركیه را به نحو مطلوبی فراهم كرده است كه دو كشور به خوبی از آن بهره‌گرفته و می گیرند. هم اكنون نیز سطح مناسبات اقتصادی ایران و تركیه در حدود 10 میلیلرد دلار می باشد كه در هدف‌گذاری انجام گرفته قرار است در آینده ای نزدیك به 30 میلیارد دلار بالغ شود.

جمهوری اسلامی ایران میزبان عبدالله گل رییس جمهور تركیه است كه در واقع در 9 سال گذشته برای نخستین بار صورت می گیرد

قرابت فرهنگی میان دو كشور و دین مشترك نیز این فضا ار ایجاد كرده كه بتوان در این مقوله نیز گسترش مناسبات را در دستور كار قرار داد. در این زمینه مراودات مرزی و مرزنشینان دو كشور بسیار حائز اهمیت است و باید بین دو كشور تقویت گردد. هم اكنون میان استان آذربایجان غربی و سه استان وان، اغریو حكاری تركیه كمیته هایی فعال است كه در زمان‌هایی مشخص جلساتی را برای افزایش مناسبات و بهبود شرایط همكاری بین دو كشور برگزار می كنند.

الزام برای همكاری سیاسی در منطقه و فرامنطقه برای دو كشور نیز به درستی مورد عنایت قرار گرفته و هر دو كشور از هر شرایطی برای افزایش این همكاری ها بهره می گیرند. تلاش های بین‌المللی و اتخاذ تصمیمات مشابه و نزدیك در عرصه بین‌الملل و سازمان‌های بین‌الملل نیز از مقولاتی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.

در مجموع سفر گل به تهران و به تبع آن افزایش مناسبات ابران و تركیه نیازی است كه هر دو كشور به آن پی برده‌اند و خوشبختانه با رویكردی مثبت این مقوله را دنبال می كنند.    ‌‌

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست