تبیان، دستیار زندگی
ایده اولیه مصائب چارلی زمانی شکل گرفت که من در کشور سوئد دوران پایان تحصیلاتم مجموعه آثار چارلی چاپلین را یکبار دیگر دیدم. در میان این آثار فیلم روشنایی‌های شهر تاثیر بیشتری بر من گذاشت. در این مدت، تلاش کردم فیلمنامه را منطبق با شرایط عراق بنویسم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قصه "مصائب چارلی"و شرایط کردستان عراق

مصائب چارلی


کارگردان فیلم سینمایی "مصائب چارلی" دلیل انتخاب کردستان عراق برای فیلمبرداری این فیلم را تطابق قصه با شرایط این منطقه دانست.


علیرضا سعادت‌نیا درباره شکل‌گیری فیلمنامه "مصائب چارلی" به خبرنگار مهر گفت: ایده اولیه "مصائب چارلی" زمانی شکل گرفت که من در کشور سوئد دوران پایان تحصیلاتم مجموعه آثار چارلی چاپلین را یکبار دیگر دیدم. در میان این آثار فیلم "روشنایی‌های شهر" تاثیر بیشتری بر من گذاشت. در این مدت، تلاش کردم فیلمنامه را منطبق با شرایط عراق بنویسم. کشوری که سینماها در آن تعطیل شده‌اند.

وی درباره انتخاب کردستان عراق برای فیلمبرداری افزود: یکی از شخصیت‌های اصلی این فیلم که الهام گرفته از فیلم "روشنایی‌های شهر" است، دختر گل‌فروش است که قطعا با آن طراحی و پوشش که در ذهن من بود، نمی‌توانستم در ایران فیلم را بسازم. در این منطقه آزادی عمل بیشتری داشتم. به هر حال بازیگر فیلم مسیحی و یک فرد متفاوت از فرهنگ ایرانی است.

یکی از شخصیت‌های اصلی این فیلم که الهام گرفته از فیلم "روشنایی‌های شهر" است، دختر گل‌فروش است که قطعا با آن طراحی و پوشش که در ذهن من بود، نمی‌توانستم در ایران فیلم را بسازم. در این منطقه آزادی عمل بیشتری داشتم. به هر حال بازیگر فیلم مسیحی و یک فرد متفاوت از فرهنگ ایرانی است.

سعادت‌نیا ادامه داد: در سال‌های بعد از 79 طرح اولیه "مصائب چارلی" در کردستان عراق تصویب شد. شرایط سختی برای مجوزها بود و من نمی‌توانستم در ایران سرمایه جذب کنم. تصمیم گرفتم در کردستان عراق بخشی از سرمایه را جذب کنم. البته از طرفی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در صورتی در تولید کار مشارکت می‌کرد که من نیمی از سرمایه را تهیه کرده باشم.

مصائب چارلی

وی افزود: با توجه به موضوعی که "مصائب چارلی" دارد من باید شهری را انتخاب می‌کردم که سالن‌های سینمای آن تعطیل و یا سوخته باشند. البته اضطراب و نامنی این منطقه در پس زمینه فیلم به خوبی نشان داده شده است.

این کارگردان درباره مشکلاتی که باعث شد، مراحل فنی فیلم مدتی متوقف شود گفت: این فیلم دو تهیه‌کننده داشت. بعد از پایان فیلمبرداری ما با مشکلاتی روبرو شدیم. زمان فیلمبرداری نیز با مشکلات مالی روبرو بودیم اما همه با عشقی که به کار داشتند، فیلم را دنبال کردند. تهیه‌کننده عراقی برای آمدن به ایران بعد از کار تاخیر داشت. شرایط سختی را تحمل کردیم. اما خوشبختانه بعد از مدتی مشکلات برطرف شد و ما توانستیم فیلم را برای جشنواره فجر آماده کنیم.

سعادت‌نیا درباره حضور مهدی هاشمی به عنوان بازیگر اصلی در این فیلم گفت: زمانی که فیلمنامه "مصائب چارلی" را می‌نوشتم فقط به حضور ایشان در نقش کاک آزاد فکر می‌کردم. هاشمی از بهترین بازیگران سینما و تئاتر ایران است. به قدرت بازیگری ایشان مطمئن بودم و احساس می‌کردم شباهت‌هایی به چاپلین دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه وقتی ایشان اولین نسخه فیلمنامه را خواند خوشش آمد. ما طی این سال‌ها زمان نگارش فیلمنامه با یکدیگر رفت و آمد داشتیم. ایشان حتی ایده می‌داد و من استقبال می‌کردم. مهدی هاشمی همراه بسیار خوبی در پیش‌تولید و حتی زمان فیلمبرداری بود.

این کارگردان جوان سینما افزود: "مصائب چارلی" ترکیبی از بازیگران روس، عراقی و کردی است. این فیلم در واقع یک داستان قدیمی است که به شکل مدرن روایت می‌شود.

"مصائب چارلی" اولین فیلم بلند سینمایی علیرضا سعادت‌نیا است که در بخش فیلم‌های اول این دوره جشنواره فجر حضور دارد.

سینما و تلویزیون تبیان


مهر