تبیان، دستیار زندگی
درهم ریختگی وسایل و شلوغی فضای خانه، آشکارا نشان دهنده آن است که خانه شما به قدر کافی قفسه و گنجه ندارد. اگر در خانه‏تان فضاهای تو رفته در دیوار دارید، می‏توانید با ساخت قفسه‏هایی متناسب با این نوع فضاها، از آنها استفاده بهینه کنید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استفاده بهینه از فضا

فضای اتاق


استفاده از قفسه‏بندی کار آمد، راه حل فوق‏العاده‏ای است برای منظم داشتن وسایل و آراستن آنها به طرز دلخواه که در عین حال از درهم ریختگی‏ها جلوگیری می‏کند. برای دستیابی به این منظور، انواع قفسه‏ها موجود است: مدل‏های ایستاده، دیواری و توکار، این قفسه‏ها هم جایگاه مناسبی هستند برای چیدن وسایل و هم می‏توانند نقش کتابخانه را داشته باشند.

درهم ریختگی وسایل و شلوغی فضای خانه، آشکارا نشان دهنده آن است که خانه شما به قدر کافی قفسه و گنجه ندارد. اگر در خانه‏تان فضاهای تو رفته در دیوار دارید، می‏توانید با ساخت قفسه‏هایی متناسب با این نوع فضاها، از آنها استفاده بهینه کرده و وسائل‏تان را به شکلی منظم در این قفسه‏ها قرار دهید. این کار در زیبا شدن نمای خانه نیز بسیار موثر است. این گونه تغییرات حتی باعث می‏شوند که فضای در اختیار شما بزرگ‏تر به نظر برسد.

فضای اتاق

پیامی که از دیدن این اتاق (قبل از تغییرات) دریافت می‏گردد، درهم ریختگی و سردرگمی است. شومینه  در کنار قفسه و وسایل مدرن، همخوانی ندارد. اگر چه می‏توان گفت که کتاب‏های درون قفسه اتاق را مزین می‏کنند ولی تعداد آنها بیش از حد لازم است و این شلوغی هیچ زیبایی و جلوه‏ای ندارد. فقط چند چند شیء نمای خوبی در این قفسه دارند که آنها هم در شلوغی بصری موجود محو شده‏اند. در صورت برداشتن بسیاری از اثاثیه اضافی از روی اتاقچه بالای شومینه، می‏توان تاکید بیشتری بر جذابیت اثاثیه ایجاد کرد.

نکته‏ها:

- ابتدا برای طرح جدیدتان بر روی کاغذ الگویی بکشید و قفسه جدید را طراحی کنید.

- برای تهیه یک قفسه مطلوب، وزن و ارتفاع آن را مورد بررسی قرار دهید.

- قفسه‏های باریک بر اثر قرار گرفتن وسایل سنگین بر روی آنها خم خواهند شد، مگر آنکه جنسی بادوام و تکیه گاهی محکم داشته باشند.

- وسایل روزمره‏ای را که می‏خواهید دسترسی به آنها آسان باشد، درون این قفسه‏ها قرار دهید.

- وسایل کمی درون قفسه قرار دهید تا فضایی به قدر کفایت بین وسایل ایجاد شود و بتوان به راحتی آنها را جا به جا کرد در ضمن، این روش کار نمای شلوغی ایجاد نمی‏کند.

- فکر کنید و ببینید که آیا طبقه‏های متغیر برایتان مناسب‏ترند یا طبقات ثابت.

- بست‏های نگهدارنده و ترازکننده طبقات استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر یک از طبقه با استحکام کافی تنظیم شده‏اند.

فضای اتاق

در تغییرات ایجاد شده، اشیای کم‏ارزشی که فقط باعث شلوغی و درهم ریختگی فضا شده بودند، برداشته شدند و بدین ترتیب اجازه داده شد تا اتاق نفسی بکشد. رنگ انتخابی جدید که جنبه نمایشی یا دراماتیک دارد فضا را دگرگون کرده و احساس جدیدی به وجود آورده است.

برای تاکید بر مدرن بودن فضای جدید، وسایل داخل قفسه به رنگی انتخاب شده‏اند که با رنگ آبی- نقره‏ای اتاق کاملاً هم‏خوانی دارند. اما از سوی دیگر، شومینه اصلا با فضای تغییر یافته و تازه همخوانی ندارد؛ به همین دلیل رنگ جدیدی روی آن زده شده و کاشی‏های اطراف آن نیز حذف گشته است تا شومینه نمایی مدرن پیدا کند، هم‏چنین با فضا هماهنگ باشد.

در خانه‏های امروزی، وجود فضاهای کوچک بی‏استفاده اغلب می‏تواند دردسری بزرگ برای صاحب‏خانه فراهم آورد. در طراحی صحیح برای چنین فضاهایی، بسیار مهم است که از همه فضا به نحو احسن استفاده نمایید. به این معنا که به قدر کفایت از قفسه‏بندی و گنجه، به‏خصوص در فضاهای مرده مانند تو رفتگی‏هایی بر روی دیوار یا گوشه‏های اتاق استفاده درست داشته باشید.

کاناپه تخت خواب شو

برای دستیابی به نتیجه رضایت‏بخش، از وسایلی استفاده کنید که کارکردی دو جانبه داشته باشند. مانند: تخت‏خوابی که می‏تواند به مبل راحتی (کاناپه) تبدیل شود، یا میز غذاخوری که می‏تواند تبدیل به میز تحریر یا کار شود. بگردید و وسایلی را پیدا کنید که دارای این‏گونه خصیصه‏ها باشند و از این وسایل در فضاهایی مانند زیر پله‏ها استفاده کنید.چنین اتاق یا فضایی را با رنگ‏های کم‏رنگ و خنثی رنگ کنید تا بدین وسیله فضا وسیع‏تر به نظر برسد. بهتر است در چنین مکان‏هایی از آینه استفاده شود، زیرا خطای حسی ایجاد می‏کند و احساس بزرگ بودن فضا را تداعی می‏کند.

نکته‏ها:

- مطمئن شوید که اثاثیه انتخابی شما برای فضای مورد نظرتان بزرگ نیست.

- فضاهای کوچک اتاق را از وسایلی که باعث می‏شوند اتاق جلوه‏ای به هم ریخته و بی‏نظم پیدا کند، خالی کنید.

- از تمیز بودن پنجره‏ها مطمئن شوید و از گذاشتن اشیایی که جلوی پنجره را می‏گیرند و باعث می‏شوند نور به قدر کافی به درون نتابد خودداری کنید تا نور تا حد ممکن به فضای اتاق وارد شود.

- در چنین فضاهایی از چراغ‏های سقفی استفاده نمایید تا ارتفاع سقف را بیشتر از حد واقع نشان دهد.

- از قاب آینه‏های بزرگ استفاده کنید، زیرا منعکس کننده نور مصنوعی و طبیعی هستند. آینه را رو به روی پنجره‏، پشت شمع‏ها و بالای شومینه قرار دهید. این کار کمک می‏کند که فضا بزرگ‏تر از آنچه هست دیده شود.

- مواد، وسایل، اثاثیه و اشیایی را انتخاب کنید که نور را منعکس کنند، مانند شیشه، فلز، چوب‏های جلا خورده، پارچه‏های ساتن و ابریشم براق و رنگ‏های روشن.

بخش خانواده ایرانی


منبع:ایران آذین

مقالات مرتبط:

کاربرد دیگر آینه 

ظرافت های هنر مندانه 

دکوراسیون ونوسی یا مریخی 

طراحی متفاوت 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.